Šírenie elektromagnetických vĺn v budovách

Loading

Priechodný útlm je najmenší u železobetónových stropov na oceľových paneloch (asi 26 dB); skutočnosť je ale zrejme ešte horšia, pretože uvedená hodnota je pravdepodobne ovplyvnená difrakčnou cestou von budovou). Priamy lúč sa pri prechode jednotlivými podlažiami zoslabuje úmerne druhej mocnie koeficientu prenosu (tj. 10 dB i viac). To má za následok prudký rovnomerný pokles úrovne signálu pri šírení od podlažia k podlažiu.

Pri šírení difrakcie von budovou prináša difrakčný koeficient veľký útlm pri prechode do susedného podlažia, ovšem nárast útlmu pri dlhšej vertikálnej trase (vzdialenejšie podlažie) je už nevýrazný a zvyšuje celkové straty len mierne.

Pri šírení rádiových vĺn medzi blízkymi podlažiami teda prevažuje signál šíriaci sa priamou cestou, s pribudajúcim počtom medziľahlých podlaží sa rozdiel medzi priamym a difrakčným signálom znižuje, až preváži signál difrakčný.

Príklad útlmu pri šírení priamou a difrakčnou cestou v pásme 852 MHz:

Prevažujúci význam jednotlivých ciest šírenia veľmi silno závisí na konštrukčnom systéme budovy. Obecne je možné konštatovať výrazný vplyv priameho signálu pri malom počte medziľahlých podlaží a narastajúci vplyv signálu difrakčného pri narastaní ich počtu. Pri zrovnaní šírenia do nadzemných a podzemných podlaží je možné konštatovať nižšiu intenzitu signálu v podzemných podlažiach z dôvodu neprítomnosti zložky šíriacej sa difrakčnou cestou.

Príklady útlmu pri prechode stenou z rôznych materiálov

 

K zisťovaniu šírenia vĺn v budovách sa v praxi používajú 3 možné prístupy:

 

– zjednodušený prístup založený na semianalytických prístupoch – vhodné pre orientačný výpočet, chyba často 20 dB.

– výpočet pomocou geometrickej optiky a geometrickej teórie difrakcie (ray tracing) – rýchly a pomerne presný spôsob, chyba okolo 5 až 10 dB.

– Fullwave elektromagnetická simulácia (FEM, FDTD) – presný spôsob výpočtu poľa, nutná starostlivá príprava geometrie modelu a presná znalosť permitivity a stratového činiteľa u dielektrických materiálov. U feromagnetických materiálov potom postačuje znalosť reálnej časti permeability. Veľká presnosť – chyba 2 až 5 dB, veľká výpočtová náročnosť pre elektricky veľké štruktúry.

Reklamy
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *