Vydaný TrueCrypt 7.0a na šifrovanie diskov

Loading

Júlová nová hlavná verzia 7.0 priniesla tri funkčné novinky.Ako prvá podporuje využívanie nových inštrukcií AES-NI prítomných v nových Intel procesoroch použiteľných na hardvérovú akceleráciu šifrovania algoritmom AES. Podľa tvorcov umožňujú nové inštrukcie zvýšiť rýchlosť šifrovania štyri až osemnásobne oproti softvérovému šifrovaniu na tom istom procesore.

 

Inštrukcie AES-NI podporujú 32-nm procesory Intelu postavené na jadre Westmere okrem Core i3 procesorov a nižších mobilných Core i5 modelov, napríklad Core i7-980X a nový i7-970, Core i5-6xx, mobilné Core i5-5xx, Core i7-6xx. Podporovať ich bude aj nové jadro Bulldozer od AMD plánované na budúci rok.

Ďalšou novinkou je vo verzii pre Windows a Linux podpora vytvárania šifrovaných súborových systémov priamo na diskoch so 4 KB sektormi, ktoré výrobcovia pevných diskov v súčasnosti uvádzajú na trh. Podporované sú okrem štandardných 512-bajtových a 4 KB aj 2 KB a 1 KB sektory.

TrueCrypt 7.0 využíva tiež nové API vo Windows Vista, 7, Server 2008 a Server 2008 R2 a umožňuje aj v prípade, že nie je šifrovaný systémový disk, bezpečne šifrovať obsah hibernate súboru.

Novú verziu TrueCrypt 7.0a je možné sťahovať z truecrypt.org.

TrueCrypt je doslova legendou medzi programy zadarmo určenými pre šifrovanie. Právom patrí k absolútnej špičke vo svojej kategórii a jeho licencie aj fungovanie na Windows, Linux aj Mac OS X mu pomohli k masovému rozšíreniu medzi bezpečnosti chtivými užívateľmi. Po dlhoročnom vývoji, pridávanie nových funkcií aj opráv nájdených chýb sa teraz medzi nás dostáva finálnej a stabilná verzia 7.

V jednoduchom užívateľskom rozhraní dochádza v podstate k zabezpečenia určitého priestoru šifrovaním. Výber tohto priestoru je už čisto na užívateľovi, ktorý za neho môže vybrať USB flashdisk, diskový oddiel aj celý pevný disk. Inou možnosťou je potom vytvorenie špeciálneho súboru, ktorý môže mať akúkoľvek podobu aj koncovku. Tento súbor, pri ktorého vytváraní určíte jeho veľkosť, potom v rámci programu po nastavení šifrovania aj heslá pripojíte ako novú diskovú jednotku.

S ňou potom môže zaobchádzať klasickým spôsobom – kopírovanie, presúvanie, ukladanie aj mazanie dát. Po odpojení potom nepôjde súbor akokoľvek otvoriť a dáta v ňom uložené získať bez opätovného pripojenia. Trochu zložitejším spôsobom je možné vďaka programu vytvoriť aj tajný (a zabezpečený) operačný systém. O šifrovanie sa podľa výberu postarajú najúčinnejší, najbezpečnejší a najmodernejšie šifrovacie algoritmy AES, Serpent, Twofish či dokonca ich vzájomné kombinácie.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *