Vypracovanie odporúčaní na ochranu akustických informácií v zasadacích miestnostiach. Časť 1.

Loading

Manažéri spoločností na rôznych úrovniach sú neustále znepokojení ochranou dôverných informácií. Jednou z otázok je zabezpečenie dôvernosti rokovaní, ktorých obsah nie je nevyhnutne potrebný pre cudzincov.
Pozrime sa na túto problematiku podrobnejšie.
Najskôr je potrebné zvoliť vhodné miesto pre rokovania. Existujú tri možnosti: miesto, ktoré ponúkate vy, miesto, ktoré ponúka partner, a neutrálne územie.
Je zrejmé, že pri dôverných rokovaniach na neutrálnom území (či už je to byt, reštaurácia, hotel, sauna alebo iné miesta) nie je nikto zodpovedný za únik informácií. Preto je táto možnosť neprijateľná, čo sa nedá povedať o prvých dvoch možnostiach. Pri vedení rozhovorov pomocou rôznych komunikačných prostriedkov je to nebezpečné z dôvodu možnosti ich odpočúvania.
Jedna najbezpečnejšia možnosť zostáva – vybavenie rokovacej miestnosti na vlastnom území. Ak to nie je možné, môžete využiť takúto miestnosť od partnerov, ktorým dôverujete.
Je lepšie zvoliť miestnosť bez okien, aby ste zabránili odstráneniu informácií zo skla miestnosti a prenosu údajov prostredníctvom rádiovej komunikácie cez sklo. Ak nie sú miestnosti bez okien, môžete použiť nástroje na tienenie okien a použiť generátory hluku (vibrácie).
Okrem toho namontujte kovové žalúzie. Okrem týchto odporúčaní je vhodné triediť všetky povrchy v zasadacích miestnostiach. Tento postup sa vykonáva s cieľom oslabiť elektromagnetické pole rádiových zdrojov umiestnených vo vnútri areálu. Vysoko kvalitné tienenie priestorov môže poskytovať zónu rádiového ticha s vysokou pravdepodobnosťou. Ako tieniace materiály je možné použiť rôzne materiály. Napríklad:

  • na tienenie okien je možné použiť špeciálne pokovené textílie alebo fólie;
  • tieniacu farbu, tkaninu alebo kov je možné použiť na tienenie stien, podláh a stropov .;
  • na tienenie dverí použite tieniace látky alebo špeciálne dvere.
    Poslednou možnosťou pre takzvanú „sterilizáciu miestnosti“ bude kontrola skrytých „záložiek“ v konferenčnej miestnosti (zariadenia, ktoré zachytávajú, zaznamenávajú a prenášajú informácie rôznymi kanálmi).

Analýza objektu ochrany.

Analýza pridelenej miestnosti

Druhy a úroveň ohrozenia bezpečnosti informácií v rokovacej miestnosti závisia od jej umiestnenia a architektonického riešenia, od formy prezentácie informácií počas schôdzí, od typov rádiových a elektrických zariadení umiestnených v miestnosti.
Preto je na určenie hrozieb potrebné vziať do úvahy štrukturálne a priestorové modely miestnosti. Štrukturálny model popisuje zloženie hlavných prvkov miestnosti, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť informácií v nej: dvere, okná, hrúbka stien a stropov, rádiové a elektronické zariadenia, telefónne a iné komunikačné vedenia, napájacie káble a ďalšie.
Priestorový model charakterizuje umiestnenie haly na chodbe, podlahe a orientáciu okien vzhľadom na vonkajšie možné umiestnenia technických prostriedkov útočníka. Kontrola prístupu
Je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, kto vstupuje do vyjednávacej miestnosti a vystupuje z neho. Odporúča sa obmedziť prístup na 2–3 osoby (po kontrole ich pozadia atď.), Aby mali prístup do rokovacej sály iba oni.
Spoločnosť môže zvyčajne implementovať tri úrovne ochrany priestorov:
ÚROVEŇ 1 Obvodová kontrola
ÚROVEŇ 2 Kontrola a obmedzenie prístupu
ÚROVEŇ 3 Predbežné zametanie premisy
Potom je možné vykonať mesačné alebo týždenné zametanie pomocou detekčnej súpravy.

Systémy ochrany pred odpočúvaním sú navrhnuté tak, aby zabránili úmyselným a úmyselným pokusom zachytiť súkromné a dôverné konverzácie. Vaše informácie v bezpečí : www.techmika.sk

Analýza potenciálnych hrozieb a kanály úniku informácií

Možnosť úniku informácií zo stretnutia závisí od mnohých faktorov, z ktorých hlavné sú:

  • možnosť hackerov organizovať kanály úniku informácií;
  • podmienky na zabezpečenie spravodajského kontaktu v rámci konkrétneho kanálu úniku informácií.
    Kanál úniku dôverných informácií je fyzická cesta od zdroja obchodného tajomstva k útočníkovi (konkurentovi), cez ktorú je možné implementovať neoprávnený prístup k obmedzeným informáciám. Na vytvorenie kanála úniku informácií sú potrebné určité energetické, priestorové a časové podmienky a vhodné technické prostriedky na vnímanie a fixáciu informácií. Hlavné hrozby pre bezpečnosť informácií počas stretnutia sú:
  • odpočúvanie a neoprávnené zaznamenávanie rečových informácií pomocou zabudovaných zariadení, laserových odpočúvacích systémov, stetoskopov, hlasových záznamníkov;
  • registrácia na nekontrolovanom území pomocou rádiových mikrofónov účastníkmi vykonávajúcimi úlohu agenta;
  • zachytávanie elektromagnetického žiarenia počas prevádzky zvukových záznamníkov a elektrických spotrebičov.
    Takéto hrozby pre bezpečnosť informácií, ako sú úpravy a zničenie, nie sú v tomto prípade relevantné.
    Únik akustických informácií je možný cez dvere, okná, steny, podlahu, strop, batérie ústredného kúrenia.

Odpočúvanie technickými prostriedkami.

V súčasnosti sa široko používa veľké množstvo zabudovaných zariadení. Takéto zariadenia umiestňujú do priestorov votrelci alebo zamestnanci organizácie zapojenej do tohto procesu pred počúvaním. Tieto akcie sa implementujú pri vstupe do miestnosti v čase, keď útočník zostane sám. Ako zámienky tu môžu konať – upratovanie priestorov, opravy rádiových zariadení atď.
Technické prostriedky používané na odpočúvanie informácií v akustickom kanáli možno klasifikovať takto:

  • rádiové podložky;
  • mikrofóny vrátane smerových mikrofónov;
  • hlasové záznamníky na tele prítomných;
  • laserové odpočúvacie systémy.
    Najbežnejšou metódou neoprávneného prístupu k dôverným informáciám sú zabudované rádiové zariadenia (rádiové podložky). Najjednoduchšie rádiové podložky pozostávajú z troch hlavných uzlov:
    • mikrofón, ktorý určuje zónu akustickej citlivosti rádiovej podložky;
    • rádiový vysielač, ktorý určuje rozsah jeho činnosti a utajenie jeho činnosti;
    • zdroj energie, ktorý určuje trvanie jeho činnosti.
    Podľa určeného účelu existujú dva typy rádiových podložiek:
    • akustické (citlivé hlavne na pôsobenie zvukových vibrácií vo vzduchu a určené na vnímanie rečových alebo zvukových signálov);
    • kontakt (vibrácie), ktorý prevádza vibrácie, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom zvuku alebo mechanického pôsobenia v rôznych pevných konštrukciách, na elektrické signály.
    V konferenčnej miestnosti je nastavenie záložiek mikrofónu dosť náročná úloha, pretože v miestnosti nie sú žiadne veľké interiérové ​​predmety, ktoré by sa dali použiť na maskovanie takýchto zariadení. Inštalácia týchto zariadení navyše vyžaduje určitý čas a neprítomnosť neoprávnených osôb v miestnosti.
    Rádiové odpočúvacie zariadenia sa inštalujú jednoduchšie a spravidla zaberajú menej miesta ako podložky pre mikrofón. Inštalácia rádiových odpočúvacích zariadení je možná aj za prítomnosti neoprávnených osôb v miestnosti. Rádiové podložky v miestnosti je možné umiestniť do zásuvky stola, do nohy stoličky, do trhlín zaveseného stropu, do rohu miestnosti pod koberec, do kvetináča.
    Spolu s vyššie uvedeným existuje pomerne jednoduchý a spoľahlivý spôsob – odpočúvanie v domácnosti alebo špeciálny hlasový záznamník.
    V takom prípade útočník, ktorý je účastníkom stretnutia, prinesie so sebou hlasový záznamník a zapne ho počas stretnutia. Najjednoduchším riešením problému v tejto situácii je osobné prehľadanie vecí a prehľadanie každého účastníka stretnutia. To však nie je možné z estetických a diplomatických dôvodov. Preto je vhodné použiť technické prostriedky, ktoré umožňujú diaľkovú detekciu pracovných prostriedkov akustického záznamu (hlasový záznamník je tiež zdrojom nebezpečných signálov).

Je možná možnosť vzdialenej inštalácie rádiového vysielača útočníkom počas stretnutia.
Laserové odpočúvanie je relatívne nová technológia odpočúvania. Laserový mikrofón umožňuje vzdialene počúvať priestor vibráciami okenného skla. Tieto vibrácie modulujú laserový lúč odrazený od povrchu skla a dopadajú na fotodetektor pre vhodnú konverziu a dekódovanie pomocou elektronických zariadení. Prvé vzorky z nich prijali americké špeciálne služby ešte v 60. rokoch. Laserový lúč odrazený od skla miestnosti, v ktorej sa rokovania vedú, je modulovaný zvukovou frekvenciou. Odráža sa odrazený lúč prijatý fotodetektorom, zvuk sa zosilňuje a zaznamenáva. Prijímač a vysielač sú vyrobené samostatne, je tu blok kompenzácie rušenia. Všetko vybavenie je umiestnené v puzdre a má autonómne napájanie, môže byť umiestnené v dome otočenom k ​​oknám miestnosti.
Akustické signály ľudí, ktorí sa rozprávajú v hale, a prehrávanie zvukových záznamov sa môžu prenášať mimo miestnosť prostredníctvom vykurovacích potrubí a štruktúr miestnosti a budovy.
Informácie sa získavajú pomocou stetoskopov. Odpočúvanie nebezpečných signálov je rozšírená metóda odpočúvania. Rovnako ako v každej inej pracovnej miestnosti je v miestnosti dostatočné množstvo vybavenia a prístrojov, ktoré môžu byť zdrojmi nebezpečných signálov.
Medzi elektronickými zariadeniami a systémami, ktoré sú potenciálnymi zdrojmi nebezpečných signálov, je príslušná konferenčná miestnosť:
• zvukový izolačný systém pre konferenčné miestnosti a konferenčné miestnosti;
• nástroje na nahrávanie zvuku;
• technické prostriedky bezpečnostných a požiarnych poplachových systémov; * napájacie zariadenia.

Zachytávanie nebezpečných signálov sa vykonáva pomocou prijímačov nebezpečných signálov. Môžu sa tiež použiť domáce a špeciálne prijímače rádiových a elektrických signálov, selektívne voltmetre, skenovacie prijímače, selektívne nízkofrekvenčné zosilňovače.
Odpočúvanie rečových informácií s otvorenými oknami alebo prieduchmi je možné pomocou úzko zameraných mikrofónov. Existuje niekoľko modifikácií úzko zameraných mikrofónov, ktoré vnímajú a zosilňujú zvuky prichádzajúce iba z jedného smeru a oslabujú všetky ostatné zvuky.
Na uzavreté nahrávanie v rokovacej miestnosti je možné použiť miniatúrne automatické magnetofóny, ktoré sa od bežne používaných malých magnetofónov líšia nižšou rýchlosťou mechaniky páskovej jednotky a schopnosťou automatického zapínania, keď sa objavia zvukové signály.
Existuje niekoľko spôsobov, ako získať neoprávnené informácie prostredníctvom akustického kanála. Akustické a vibračné kanály, ktoré sa môžu tvoriť počas stretnutia, preto vyžadujú dôkladné preštudovanie, aby bolo možné vyvinúť účinné opatrenia na ich blokovanie.
Stretnutie so zástupcami organizácií tretích strán by sa malo konať so súhlasom riaditeľa, ktorý naopak určí osobu zodpovednú za organizáciu stretnutia.
Zodpovedná osoba spolu so zástupcami bezpečnostnej služby a príslušnými technickými špecialistami vykonáva potrebné organizačné a technické opatrenia zamerané na zabezpečenie utajenia prejednávaných otázok.
Poradie zvažovania otázok predložených na zasadnutie by malo vylučovať účasť osôb, ktoré nesúvisia s posudzovanými otázkami. Zodpovedná osoba by mala pripraviť návrh programu stretnutia a zoznam účastníkov, ktorý bude obsahovať priezvisko, meno, priezvisko, miesto práce, pozíciu a problémy, ktorých sa môže zúčastniť. Účastníci sa môžu schôdze zúčastniť podľa zoznamov po predložení svojich dokladov totožnosti.
Opatrenia na ochranu informácií počas stretnutí so zástupcami organizácií tretích strán sú zamerané na prípravu vhodných priestorov a zabránenie úniku informácií z nich, berúc do úvahy špecifiká stretnutia.
Je účelné a rozumné uplatniť tieto organizačné opatrenia:

  1. pred uskutočnením stretnutia je potrebné vykonať vizuálnu kontrolu priestorov s cieľom identifikovať zabudované zariadenia. Kontrola by sa mala vykonávať systematicky a opatrne, pričom treba venovať pozornosť akejkoľvek drobnosti, na prvý pohľad bezvýznamnej: prítomnosti cudzích predmetov, domácich spotrebičov alebo predmetov v interiéri. Pokiaľ je to možné, inšpekciu by mal vykonať pracovník bezpečnostnej služby a osoba oboznámená s obvyklým prostredím haly, napríklad pracovník bezpečnostnej služby.
  2. bezprostredne pred zasadnutím by mali ochrankári skontrolovať priestory susediace so zasadačkou, či v nich nie sú k dispozícii zamestnanci alebo neoprávnené osoby, ktoré môžu byť odpočúvané priamo cez ventilačný komunikačný systém alebo cez stenu pomocou špeciálneho vybavenia; tieto miestnosti po celú dobu stretnutia zatvorte a sledujte prístup k nim.
  3. počet osôb zúčastňujúcich sa na dôverných rokovaniach by mal byť obmedzený na minimum;
  4. vstup nepovolaných osôb počas stretnutia by mal byť zakázaný;
  5. mala by sa jasne vyvinúť bezpečnosť pridelenej miestnosti počas rokovania, ako aj monitorovanie situácie na poschodí. Počas neverejného stretnutia je nevyhnutné, aby sa k dverám miestnosti nedostali cudzie osoby alebo zamestnanci organizácie. Útočník, ktorý stojí pod dverami alebo v ich blízkosti, môže odpočúvať, čo sa hovorí v miestnosti. Je to obzvlášť pravdepodobné v tých chvíľach, keď niekto vstúpi do sály alebo ju opustí, pretože zrozumiteľnosť reči sa dramaticky zvyšuje, zatiaľ čo dvere zostávajú otvorené. Navyše pri odchode alebo vstupe nemusí človek za sebou úplne zavrieť dvere, čo tiež zvýši zrozumiteľnosť reči. Na implementáciu tohto opatrenia je potrebné, aby po celú dobu trvania schôdzky slúžil strážca pri dverách miestnosti, ktorý monitoruje dvere a chodbu v blízkosti vchodu do miestnosti, a tiež zaisťuje, aby neboli prítomní nijakí cudzinci. vstúpiť.
  6. Pre väčšiu spoľahlivosť by mal byť pri dverách sály v službe strážca stálych zamestnancov organizácie, pretože takáto povinnosť vytvára možnosť odpočúvania priamo strážcom. 6. ak je to možné, naplánujte si schôdzky po pracovnej dobe;
  7. akékoľvek práce v miestnosti, ktoré sa vykonávajú mimo čas dôverných stretnutí, napríklad: čistenie, oprava domácich spotrebičov, drobné kozmetické opravy, sa musia vykonávať za povinnej prítomnosti bezpečnostného technika. Prítomnosť týchto zamestnancov pomôže chrániť miestnosť pred inštaláciou odpočúvacích zariadení zamestnancami organizácie alebo neoprávnenými osobami (elektrikár, pracovníci, upratovačka atď.).
  8. po stretnutí by mala byť miestnosť starostlivo skontrolovaná, uzavretá a zapečatená;
  9. Medzi schôdzami musí byť miestnosť uzavretá a zapečatená zodpovednou osobou. Kľúče od miestnosti musia byť odovzdané do služby bezpečnostnej zmeny na recepcii a uložené v bezpečnostnej miestnosti, prístup k nim musí byť regulovaný vedením.
  10. Uvedené opatrenia organizačnej ochrany informácií v rokovacej miestnosti sa považujú za veľmi účinné a nenesú vážne materiálne náklady ani problémy s personálom a je možné ich uplatňovať samostatne aj spoločne, čo výrazne zvýši stupeň ochrany informácií objektu. v otázke.
  11. Technické opatrenia na ochranu akustických informácií v zasadacej miestnosti.
  12. Na zaistenie úplnej bezpečnosti akustických informácií počas stretnutia v uvažovanej organizácii je potrebné v komplexe uplatniť nasledujúce navrhované odporúčania.
  13. V navrhovanej rokovacej miestnosti na zváženie je možné rozlíšiť nasledujúce kanály úniku akustických informácií z miestnosti:
  1. okno;
  2. steny;
  3. podlaha, strop;
  4. dvere;
  5. Batéria ústredného kúrenia.
    Akustická ochrana zasadacej miestnosti je obzvlášť dôležitá, pretože akustické informácie sa počas schôdze považujú za najdôvernejšie.
    Na ochranu rečových informácií sa používa komplex aktívnych a pasívnych prostriedkov:
  6. skrytá energia: zvuková izolácia akustického signálu; absorpcia zvuku akustickými vlnami; rušenie akustického signálu; hluk v miestnosti alebo pevnom prostredí sa šíri inými širokopásmovými zvukmi, ktoré poskytujú maskovanie akustických signálov.
  7. detekcia, lokalizácia a odstránenie zabudovaných zariadení.
    Pasívne metódy ochrany
    Medzi pasívne metódy patrí zvuková izolácia a tienenie.
    Na schôdzi nie je vhodné znižovať hlasitosť reči, preto by sa na ochranu týchto informácií mala použiť zvuková izolácia, absorpcia zvuku a rušenie zvuku.
    Zvuková izolácia lokalizuje zdroje akustických signálov v uzavretom priestore, v tomto prípade v zasadacej miestnosti. Hlavná požiadavka na zvukovú izoláciu: mimo miestnosti by pomer signál / šum nemal prekročiť maximálne prípustné hodnoty, ktoré vylučujú získavanie informácií votrelcami.
    Vo vzťahu k uvažovanému objektu je potrebné odhlučniť okenné otvory dverí, ako aj použiť zvukovoizolačné nátery.
    Najslabšími prvkami miestnosti sú okná a dvere. Dvere majú v porovnaní s inými obvodovými konštrukciami výrazne nižšiu hustotu povrchu látok a ťažko utesniteľné medzery a štrbiny. Štandardné dvere nespĺňajú požiadavky na ochranu informácií v miestnosti pred počúvaním, preto by ste mali používať dvere so zvýšenou zvukovou izoláciou pomocou dodatočných tesniacich tesnení po celom obvode verandy. Použitie tesniacich tesnení zvyšuje zvukovú izoláciu dverí o 5-10 dB. V dôsledku činnosti dverí sa však gumové tesnenia opotrebúvajú, opotrebúvajú, tvrdnú. Tieto faktory vedú k porušeniu zvukovej izolácie.

Preto sa na ochranu informácií v posudzovanom objekte odporúča použiť špeciálne navrhnuté zvukotesné dvere alebo dvojkrídlové dvere s predsieňou. Zároveň je vhodné použiť vážené výplne dverí, zakryť ich materiálmi vrstvami vaty alebo plsti, použiť ďalšie tesniace tesnenia, tesniace valčeky atď. Pri organizovaní predsiení dverí zvuková izolácia zvýši utesnenie trhlín nad podlahou pri absencii prahov a tiež obloženie vnútorných povrchov predsiene zvukovo izolačnými nátermi.
Okná, ktoré z hľadiska svetelných podmienok zaberajú dostatočne veľkú plochu obvodových konštrukcií priestorov, ako aj dvere, sú prvkom prostredia na šírenie potenciálnych kanálov úniku informácií.
Z vyššie uvedených údajov vyplýva, že zvuková izolácia jednoduchých zasklení je porovnateľná so zvukovou izoláciou jednoduchých dverí a nie je dostatočná na spoľahlivú ochranu informácií v miestnosti. Pre zvýšenie zvukovej izolácie je teda racionálne použiť okná so zasklením v samostatných väzbách so šírkou vzduchovej medzery viac ako 200 mm alebo s trojitým kombinovaným zasklením.
Okrem okien a dverí je v príslušnej miestnosti možný únik akustických informácií z dôvodu vykurovacích batérií a vetrania. Na vetracích otvoroch sa musia inštalovať clony, aby clona vyrobená napríklad z hliníka a potiahnutá penou vo vnútri, bola o niekoľko centimetrov väčšia ako vetrací otvor a bola inštalovaná vo vzdialenosti 10 cm od otvoru.
Aby sa zabránilo úniku informácií o vykurovacích systémoch, je potrebné použiť tienenie batérie. Obrazovky sú vyrobené hlavne z hliníka a na vrchu sú pokryté vrstvou peny alebo iného izolačného materiálu.
Zvuková izolácia v miestnosti sa dá vylepšiť použitím materiálov pohlcujúcich zvuk.
Pretože na dosiahnutie najväčšej účinnosti pri znižovaní úrovne nebezpečného signálu by plocha akustickej úpravy priestorov mala byť minimálne 60%, na ochranu miestnosti je najlepšie použiť penové panely (s medzerou 3 mm).
Pre spoľahlivejšiu ochranu informácií sa odporúča inštalovať zavesený strop (s penovými panelmi).
Okrem vyššie diskutovaných pasívnych metód je vhodné použiť aktívne metódy, napríklad špeciálne generátory šumu.
Všeobecne, ako ukazuje prax, použitie opísaných generátorov hluku neporušuje komfort práce v chránenej miestnosti s ich pomocou. Z hľadiska úplného pohodlia práce človeka v miestnosti však podľa odborníkov ide o komplex vibroakustickej ochrany, ktorý realizuje možnosti optimálneho vyladenia rušivého signálu. K dispozícii v komplexnom systéme úpravy interferenčného spektra (ekvalizér) vám umožňuje zabezpečiť nevyhnutné prekročenie úrovne rušenia nad úroveň rečového signálu s minimálnym dopadom na ľudí, to znamená vytvoriť optimálne rušenie. Pre konkrétnu zasadaciu miestnosť sa odporúča použitie tohto konkrétneho generátora.

Systémy ochrany pred odpočúvaním sú navrhnuté tak, aby zabránili úmyselným a úmyselným pokusom zachytiť súkromné a dôverné konverzácie. Vaše informácie v bezpečí : www.techmika.sk

Technické opatrenia na ochranu informácií zahŕňajú tri hlavné oblasti:
• detekcia,
• lokalizácia a odstránenie zabudovaných zariadení;
• potlačenie nebezpečných signálov z rečových informácií;
• zvýšenie zvukovej izolácie miestnosti.
Aby sa zabránilo odpočúvaniu pomocou zabudovaných zariadení, je potrebné pred diskusiou o zložitej práci vykonať dôkladné „vyčistenie“ miestnosti. Vykonávať by to mali špecialisti bezpečnostnej služby organizácie. Pozývanie zamestnancov špecializovaných organizácií na také podujatia je nežiaduce.
Po „vyčistení“ musí byť miestnosť utesnená a prístup do nej musí byť povolený, iba ak je v sprievode bezpečnostného technika.
Ak chcete zabezpečiť ochranu pred zabudovanými zariadeniami v zasadacej miestnosti, musíte:
nielen skontrolovať miestnosť v mimopracovnom čase, či v nej nezostali rádiové podložky, ale tiež vykonať operatívnu kontrolu situácie počas dôvernej schôdzky s cieľom zistiť rádiové podložky, ktoré sú na tele osoby a v kusoch oblečenia alebo majú iba bol nainštalovaný;
pre ďalšie odstránenie je potrebné nielen zistiť prítomnosť záložky, ale aj určiť jej umiestnenie s najväčšou možnou presnosťou;
ak sa počas stretnutia nájde záložka, nie je vhodné ju okamžite zastaviť a začať hľadať útočníka. To môže medzi účastníkmi stretnutia vytvoriť nepracovnú atmosféru, spôsobiť voči sebe napätie a podozrenie a vrhnúť tieň na nevinného človeka. To tiež môže útočníka upozorniť a vyprovokovať ho k tomu, aby sa záložky zbavil. V takom prípade je potrebné uplatniť aktívne ochranné opatrenia – priestorový hluk miestnosti.
Na konci stretnutia je potrebné vykonať priame vyšetrenie podozrivého. To si vyžaduje použitie vybavenia, ktoré vám umožní presne určiť umiestnenie záložky a jej potenciálneho vlastníka.
Ochrana pred rádiovým rušením je možná priamym odstránením záložky alebo vytvorením aktívneho rádioelektronického rušenia vo frekvenčnom rozsahu záložky.
Nie je ťažké odstrániť záložku mimo času stretnutia.
Útočník môže získať dôverné informácie prostredníctvom okien. Aby sa zabránilo úniku akustických informácií pomocou laserového zariadenia na odstraňovanie informácií zo skla, pomocou zabudovaných zariadení, ako aj pomocou smerových mikrofónov, odporúča sa okná zakryť metalizovanou fóliou. .
Uplatnením celého súboru vyššie uvedených organizačných a technických ochranných opatrení sa zabezpečí primeraná úroveň ochrany akustických informácií, ktoré kolujú v rokovacej miestnosti.

(Zdroj: ides)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *