Práca z domu so sebou prináša bezpečnostné riziká. Počet kybernetických útokov dramaticky stúpa

Loading

Dramatický nárast kybernetických útokov na protokoly pre vzdialený prístup zaznamenali v uplynulých mesiacoch bezpečnostní experti z antivírusovej spoločnosti Kaspersky. Počítačoví piráti evidentne využívajú to, že oveľa viac ľudí pracuje z domu. Zamestnanci na Home Office by tak mali byť obozretnejší ako kedykoľvek predtým.

“Medzi typické metódy boja proti nákaze patril aj hromadný prechod k práci z domova. Na zmenu však nebol dostatok času a mnohé firmy tak nedokázali včas zaviesť vhodné bezpečnostné opatrenia, takže sa stali potenciálnymi obeťami nových bezpečnostných rizík. K tým najčastejším patrili útoky na protokoly, ktoré zamestnanci používali pri vzdialenom prístupe ku korporátnym dátam, “vyhlásil Dmitrij Galov, bezpečnostný expert zo spoločnosti Kaspersky.

Ten zdôraznil, že jedným z najpoužívanejších protokolov pre vzdialený prístup k Windows alebo k serverom je RDP. “A práve na neho sa útočníci po presune zamestnancov do domácich kancelárií zamerali najčastejšie, útoky hrubou silou na tento protokol mnohonásobne narástli. Pri tomto type napadnutí skúšajú útočníci najrôznejšie používateľské mená a heslá, kým nenájdu správnu kombináciu a nezískajú tak prístup k firemným zdrojom informácií, “podotkol bezpečnostný expert.

Zatiaľ najväčšiemu náporu čelili tieto “brány”, ktoré dovoľujú sa z pohodlia domova pripojiť do firemnej siete, vlani v novembri. Vtedy ich bezpečnostní experti počas jediného mesiaca detekovali 409 miliónov. Pritom pred začiatkom pandémie to bolo len 93,1 milióna.

Zo zverejnených dát je pritom zrejmé, že od kyberútokov rozhodne nepoľavujú. V minulom mesiaci tak bezpečnostní experti evidovali 377,5 milióna kybernetických nájazdov.

Dramatická situácia nie len vo svete, o ktorom vyššie uvedené dáta pojednávajú. Aj v Česku výrazne pribudlo útokov na protokoly pre vzdialený prístup. Pred začiatkom pandémie zachytili bezpečnostné experti v tuzemsku bezmála 580 tisíc útokov za celý mesiac (február 2020), tento rok vo februári to však bolo už 2,6 milióna prípadov, čo predstavuje viac ako štvornásobný medziročný rast.

Najhorší bol v Česku október

Z dát je však zrejmé, že zatiaľ vôbec najviac útokov bolo v Česku zachytených vlani v októbri, konkrétne ich bolo 7,96 milióna.

“Prácu z domova už neopustíme, aj naďalej zostane bežnou metódou. Firmy sa opäť postupne otvárajú alebo to plánujú, mnohé z nich ale s prácou z domova počítajú aj do budúcnosti ako s jednou z možností, ako štandardne fungovať. V iných spoločnostiach sa presadzuje hybridný formát. Tým pádom budú naďalej veľmi pravdepodobne pokračovať aj útoky tohto typu na protokoly pre vzdialený prístup, a to vo veľkom meradle. Rok 2020 nám jasne ukázal, že firmy musia vylepšiť a aktualizovať svoju bezpečnostnú infraštruktúru. Posilnenie ochrany RDP protokolov je v tomto zmysle dobrým prvým krokom, “uzavrel Galov.

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *