Robotické vysávače: luxusný pomocník alebo bežný spotrebič?

Loading

Robotické vysávače za posledných pár rokov prešli pomerne dlhú cestu vývoja, a aj keby sa zdalo, že sa na nich toho veľa nezmenilo, opak je pravda. Robotický vysávač je názov označujúci celú kategóriu automatizovaných zariadení, ktoré slúžia na zber prachu a nečistôt z podlahových povrchov. Každému je však asi jasné, že nie je vysávač ako vysávač.

Časť z týchto zariadení pracuje na princípe mechanickej kefy. To znamená, že rotačná kefa zodvihne prach a nečistoty z podlahy a pomerne nízkym sacím výkonom ho odsaje do zbernej nádoby. V tomto prípade teda v pravom zmysle slova nejde o vysávač, ale skôr o lepšiu mechanickú kefu. Tento typ zariadení sa hodí viac na pevné podlahy, kde môže podávať výborné výkony. Na vyšších kobercoch však stráca body na tom, že nedokáže vytiahnuť nečistoty z hĺbky koberca.

Ďalšia kategória vysávačov používa vysoký sací výkon, a tak sú porovnateľné s klasickým vysávačom. Aby robotický vysávač bol robotickým vysávačom, nestačí, aby vedel iba kvalitne vysávať. Filozofia jeho použitia je hlavne v tom, že si môžete naplánovať vysávanie najmä v čase, keď nie ste doma, a potom sa vrátite do uprataného bytu. To sa však často ľahko povie, no má to viacero úskalí a podmienok, ktoré musí robot splniť. Prvá z nich je možnosť programovania.
Tú už dnes umožňuje väčšina modelov, aj keď nie vždy rovnocenne. Ideálne je, ak si môžete nastaviť dni v týždni aj časy, keď sa má upratovať. Ďalšia veľmi dôležitá podmienka je kvalitná navigácia. V tejto oblasti vidieť asi najväčší pokrok, hoci ten akoby obchádzal najnižšie cenové kategórie.

Navigácia musí zvládať mapovanie priestoru, v ktorom sa robot pohybuje, aby nechodil stále cez rovnaké miesta, pričom by časť plochy vynechal. Pri väčších plochách sa musí dokázať vrátiť do základne nabiť a pokračovať v mieste, kde skončil. Tu veľmi záleží na tom, akým navigačným systémom je robot vybavený. Tie jednoduchšie využívajú výpočtové algoritmy, ktoré pomáhajú vymedziť priestor upratovania a prejsť ho tak, aby sa pokryla celá plocha. Majú zväčša iba jednoduché senzory, pomocou ktorých dokážu detegovať okraje, rohy, nábytok či schody. No ak narazia na kabeláž, pohodené predmety alebo stiesnenejšie priestory, často si s tým nevedia poradiť a prinajlepšom sa zamotajú a vypnú.

Dobrá navigácia práve nesmie dovoliť, aby sa robot zasekol pod nábytok alebo hoci medzi stoličky, prípadne aby spadol zo schodov, ak vysáva na poschodí. Väčšina robotov umožňuje aj určenie zakázaných zón, do ktorých vysávač nesmie vstupovať. Môžu to byť kvetináče, misky domácich miláčikov, kabeláž a podobne. Vymedzenie takýchto zón sa dosť odlišuje. U niektorých výrobcov nájdete infrabrány vysielajúce IR lúč, na ktorý vysávač nesmie. Ďalšia možnosť je špeciálna páska, ktorú však musíte nalepiť na podlahu. Asi najelegantnejšia verzia je vymedzenie pomocou mobilnej aplikácie. Túto funkcionalitu postupne dostávajú aj zariadenia v strednej kategórii, takže po pripojení k miestnej sieti Wi-Fi ich môžete ovládať aj na diaľku a spustiť si tak upratovanie pred tým, než dorazíte domov.
Aplikácie často umožňujú presné časovanie upratovania, kontrolu predošlých upratovaní, pri ktorej si priamo na mapke pozriete, čo robot upratoval. V najvyššej kategórii je bežné, že si môžete vytvorenú mapku upraviť alebo rozdeliť po miestnostiach či sektoroch.
V tejto kategórii sú dnes už takmer štandardom navigačné systémy využívajúce laserový snímač LIDAR, vďaka ktorému dokážu vytvárať veľmi presné mapky priestoru. Zväčša na presné zmapovanie priestoru postačí jedno upratovanie. Na mapke môžete často vidieť aj pohyb robota v reálnom čase. Ak medzitým presuniete nejaký kus nábytku, vie si robot mapku dynamicky upraviť. Niektoré vysávače umožňujú využívať svoju vstavanú kameru aj na monitorovanie priestoru, takže aj na diaľku si môžete pozrieť, čo sa doma deje, prípadne čo vystrája váš domáci miláčik.

Dôležitý parameter je aj objem zbernej nádoby a jej konštrukcia, aby zvládla pojať nečistoty aj z veľkej podlahovej plochy. Nanič by bol robot, ktorý v polovičke bytu skončí s plnou nádobou, a ak mu ju nemá kto vysypať, nemôže pokračovať. Viaceré značky však už ponúkajú pri svojich vyšších modeloch vstavaný vysávač s veľkým zásobníkom na odsávanie zbernej nádoby v nabíjacej základni po každom upratovaní. Tieto modely umožňujú bezobslužné vysávanie aj mesiac či dva. Ďalšie parametre sú kapacita batérie a spotreba. Hoci sa vysávač môže počas upratovania dobiť, dobíjanie zväčša trvá okolo dvoch hodín, čo upratovanie zbytočne predlžuje. V tomto však za posledné roky tiež došlo k veľkému pokroku a aj lacnejšie modely už majú vo výbave batérie s veľkou kapacitou a úspornejšie typy motorov, takže zväčša zvládnu vysávanie aj veľkého domu na jedno nabitie.

Ako spomíname v úvode, vysávače ponúkajú dva hlavné prístupy k upratovaniu. V prvom prípade sa používa nízky sací výkon a hlavnú rolu hrajú kefy a v druhom vysoký sací výkon a kefy sú iba pomocné. Aj vtedy, ak sa využíva vysoký sací výkon, je rotačná kefa dôležitá, pretože pomáha uvoľňovať nečistoty z povrchu. Rotačné kefy môžu byť konštruované so štetinami, ako silikónové stierky, prípadne zhotovené z jemných textilných vlákien či kombinácie jednotlivých materiálov. Ich účinnosť je odlišná na rôznych povrchoch a v rozličných podmienkach. Silikónové kefy majú väčšinou nižšiu tendenciu namotávania vlákien či chlpov. Ak je kefa dobre spravená, aj v prípade namotania vlákien ju stačí vytiahnuť a namotaný materiál po stlačení kefy stiahnuť do strany. Štetinové kefy môžu byť účinnejšie, ale sú podstatne náchylnejšie na namotávanie. Väčšinou treba použiť nožnice na rozstrihanie a odstránenie vlákien. Špecialitou sú kefy na nových modeloch vysávačov z jemných textilných a strieborných antistatických vlákien, kombinované so špirálovými gumovými stierkami, ktoré majú samočistiacu funkciu a sú odolné aj proti namotávaniu vlákien.
Okrem materiálu je, samozrejme, podstatná aj šírka kefy, ktorá určuje, aký veľký pás robot pri jednom prechode povysáva. To určuje efektivitu aj rýchlosť vysávania.
Donedávna bola väčšina robotických vysávačov okrúhla. Tento tvar je lepší na zvládanie uviaznutia robota medzi nábytkom a najmä v nižšej kategórii s menej vyspelou navigáciou ho nájdete doteraz. Vo vyšších kategóriách sú však časté hranatejšie tvary, minimálne s rovnou prednou časťou. Takýto tvar je výhodnejší na lepšie zvládanie upratovania pri okrajoch a v rohoch miestnosti. Roboty na to zväčša používajú postranné kefky, ktoré zhŕňajú nečistoty z krajov a presúvajú ich k stredu. Niektoré využívajú jednu metličku, iné dve a niektoré žiadnu.

Rozdiel medzi jednou alebo dvoma kefkami nemusí byť podstatný, ak je navigačný systém kvalitný a robot vie, že pri okraji sa má pohybovať vždy s kefkou, a dokáže sa podľa toho navigovať. Vysávače, ktoré nepoužívajú kefky, využívajú na upratanie okrajov čelný príjazd až k stene a zvýšený výkon alebo špeciálnu stierku. Všetky vyššie modely majú takisto viac ako jeden mód upratovania. Podľa výrobcov sa tieto režimy odlišujú. Ide hlavne o to, akým spôsobom sa robot pri upratovaní pohybuje. Či ide rad radom po pásoch, po sektoroch, po miestnostiach a podobne. Okrem toho je tu väčšinou aj režim Spot, ktorý zabezpečuje upratanie okolo daného bodu. Ten určíte buď pri položení vysávača do stredu zóny, ktorú chcete upratať, prípadne ho na miesto privediete diaľkovým ovládaním, či už separátnym, alebo v mobile. Režim slúži predovšetkým na upratanie, ak sa vám niečo vysype na podlahu. Na vyspelejších modeloch stačí miesto na upratovanie ohraničiť v mobilnej aplikácii.

Na trhu nájdete aj viacero modelov, ktoré ponúkajú okrem vysávania zároveň aj mopovanie. Toto riešenie je však rovnako ako väčšina „multi“ riešení vhodné iba na niektoré špecifické prípady, no pri väčšine ďalších spôsobí viac problémov ako úžitku. V prvom rade, ak máte doma koberce, rovno na to zabudnite. Robot (v lepšom prípade) koberec zdeteguje a obíde ho (teda nepovysáva), v horšom naň vylezie a utrie doň všetku špinu z mopu (hlavne pri lacnejších modeloch).
Ďalšie úskalie je využívanie diaľkového spustenia upratovania. Kombinované vysávače majú väčšinou iba malú nádržku na vodu, ktorá veľa nevydrží, a tá musí byť naplnená. Ak chcete nechať upratať napríklad vtedy, keď ste dlhšie mimo domu, zostane vám pod vysávačom mokrý mop, ktorý je semenišťom baktérií. To akosi nesedí s pôvodnou myšlienkou, že chcete mať upratané. Takže ak chcete mopovanie, najlepšie je riešiť mop ako samostatné zariadenie a ideálne je, ak ho tiež možno ovládať na diaľku. V tejto oblasti, žiaľ, za posledné 2-3 roky veľký pokrok nenastal.

Ako vidno, problematika robotických vysávačov je pomerne široká a pri správnom výbere musíte zohľadňovať množstvo faktorov. Ale aby sme zodpovedali otázku z úvodu – robotické vysávače dnes už naozaj nie sú luxusný tovar a pri pozornom výbere možno aj v nižších cenových hladinách nájsť zaujímavé a kvalitné zariadenia. Pravda, za najvyspelejšie modely, ktoré dnes už dokážu pracovať aj s umelou inteligenciou, si priplatíte. No ak chcete to najlepšie, je to pochopiteľné.

Niceboy ION Charles i7

Špičkový inteligentný vysávač má aj mop s inteligentným dávkovaním vody AQUA Direct, takže si poradí aj so zaschnutými škvrnami. Pomocou laserového navigačného systému NaviGATE si priebežne vytvára inteligentnú mapu upratovaných plôch, takže žiadne miesto nezostane zabudnuté. S technológiou Red SENSE sa vyhne kolíziám s nábytkom, alebo pádu zo schodov. V mobilnej aplikácie Niceboy ION môžete nastaviť harmonogram upratovania, alebo zobraziť štatistiky o priebehu upratovania. Výdrž je 120 minút, potom sa vysávač príde nabiť do nabíjacej stanice.

Sencor SRV 9550BK

Výkonný vysávač s kombinovanou rotačnou kefou, vhodný na vysávanie kobercov a pevných podláh. Má aj funkciu aktívneho mokrého vytierania. Systém SUPER CYCLONE vyvinie podtlak až 8000 Pa. Navádzanie a orientáciu v priestore zabezpečuje systém LIDAR, gyroskop, infračervené senzory, detektor schodov a ďalšie senzory prekážok. Samozrejmosť je ovládanie pomocou aplikácie a automatický návrat do nabíjacej stanice. Tichá prevádzka nestresuje domáce zvieratá. Prémiová 6400 mAh Li-ion batéria zabezpečí až 200 minút prevádzky.

Reklamy

Viac informácií: www.sencor.sk

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro

Robotický vysávač s mopovaním má výšku len 8,15 cm, vysoký sací výkon, 250 ml nádobku na vodu a sofistikovaný algoritmus na pokročilé mapovanie priestoru s podporou viacerých máp. Vysávač dokáže rozoznať povrch a podľa toho dávkuje vodu. Ak rozpozná koberec, ten len povysáva. Batéria s kapacitou 5200 mAh pokryje na jedno nabitie až 3-hodinovú prevádzku. V aplikácii Xiaomi Home nastavíte, kedy sa má vysávač automaticky spúšťať, a môžete ho ovládať a sledovať, aj keď práve nie ste doma. Samozrejmosť je podpora hlasových asistentov Google a Alexa.

Cena: 409 EUR
Viac informácií: Ali

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *