Plašiče vtákov
Plašiče vtákov sú početné zariadenia určené na vystrašenie vtákov, ktoré poľnohospodári zvyčajne používajú na odrádzanie vtákov od konzumácie nedávno vysadených plodín na ornej pôde.
Používajú sa aj na letiskách s cieľom zabrániť hromadeniu vtákov v blízkosti pristávacích dráh a spôsobiť potenciálne riziko pre lietadlá.
Vizuálne plašiče
Strašiak do kapusty
Jedným z najstarších plašičov vtákov je strašiak, ktorý má tvar ľudskej postavy. Myšlienka strašiaka bola vytvorená mnohokrát a nie všetky vizuálne strašiace zariadenia majú tvar ľudí. Balóny „Flashman Birdscarer“, „Iridescent tape“, „TerrorEyes“ a ďalšie vizuálne odstrašujúce prostriedky sú postavené na myšlienke vizuálne vystrašiť vtáky. Táto metóda nefunguje tak dobre so všetkými druhmi, pretože niektoré druhy často sedávajú na strašiakoch. Analogicky, ľudia vytvárajú plašiče opíc, aby chránili svoju úrodu v Etiópii.
Hawk kite
Mnohé druhy vtákov sa prirodzene boja predátorov, ako sú dravé vtáky. „Hawk kite“ sú navrhnuté tak, aby lietali vo vetre a vznášali sa nad poľom, ktoré majú chrániť. Sú tvarované tak, aby ladili so siluetou dravého vtáka.
Helikites
Plašič vtákov Helikite je niečo ako kombinácia heliového balóna a šarkana. Helikity lietajú vo vzduchu s vetrom alebo bez neho až do výšky 200 stôp. Hoci nevyzerajú ako dravé vtáky, lietajú a vznášajú sa vysoko na oblohe, správajú sa ako dravé vtáky. Helikity úspešne využívajú inštinktívne obavy vtákov z dravých vtákov a môžu spoľahlivo chrániť veľké plochy poľnohospodárskej pôdy.
Lasery
Použitie laserov môže byť účinnou metódou strašenia vtákov, hoci existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že niektoré vtáky sú „odolné voči laserom“. Pretože účinnosť lasera klesá so zvyšujúcou sa úrovňou osvetlenia, bude pravdepodobne najúčinnejšia za úsvitu a za súmraku. Aj keď niektoré lasery sa osvedčili ako účinné aj počas denných hodín.
Metóda spočíva v tom, že vtáky sú prekvapené silným kontrastom medzi okolitým svetlom a laserovým lúčom. V podmienkach slabého osvetlenia je táto technika veľmi selektívna a môže byť prispôsobená frekvenciám a vlnovým dĺžkam, ktoré sa jednotlivým druhom vtákov nepáčia, ale v noci je svetelný lúč viditeľný na veľkú vzdialenosť a môže spôsobiť rozsiahle (nešpecifické) rušenie. Použitie laserov môže byť obmedzené z dôvodu bezpečnostných lúčov a niektoré krajiny majú zákony, ktoré zakazujú použitie laserov nad určitú energiu. Lasery by mohli slúžiť ako na ďalší systém strašenia, ktorý by sa dal pridať do programu riadenia voľne žijúcich živočíchov.
Na trhu sú dostupné ručne ovládané laserové batérie a automatizované laserové odstraňovače vtákov, ktoré pohybujú laserom automaticky smerom k vtákom.
Mŕtve vtáky
Použitie modelu alebo skutočných mŕtvych vtákov sa používa na signalizáciu nebezpečenstva pre ostatných. Na začiatku sa vtáky často približujú k mŕtvole, ale zvyčajne odchádzajú, keď vidia neprirodzené postavenie vtáka. Tento prístup sa často používa pri pokusoch odradiť čajky od letísk. Krmivá pre bažantov majú často vzhľad sovy s veľkými očami, takže keď sú prázdne, môžu byť navlečené na strašidelných predátorov.
Balóny
Balóny sú lacným odstrašujúcim prostriedkom. Táto metóda sa však spolieha na pohyb balónov, na čo si môžu vtáky zvyknúť. Ukázalo sa, že pridanie ilustrácií očí do balónov zvyšuje účinnosť tejto metódy, pretože bojuje proti schopnosti vtákov prispôsobiť sa. Komerčne dostupné „strašiace“ balóny majú holografické oči, ktoré sledujú vtáky, nech idú kamkoľvek. Dlhodobú účinnosť tejto metódy je možné zvýšiť pravidelným premiestňovaním strašiacich zariadení.
Vo Veľkej Británii podlieha používanie balónov schváleniu Úradu pre civilné letectvo, najmä v súvislosti s letiskami.
Sluchové t.j. zvukové plašiče
Zvukové plašiče vtákov používajú hlukové stimuly, ktoré sú pre vtáky nepríjemné. Keď si však vtáci uvedomia, že nepredstavujú skutočné hrozby, môžu si ľahko zvyknúť na zvuky, ktoré sa zdali na začiatku desivé. Ak sú prístorje umiestnené a v krátkej dobre odstránené, môžu ľahko stať neúčinnými riešeniami na kontrolu vtákov, ak sa však spravujú nepretržite alebo sa používajú ako súčasť väčšieho systému na odrádzanie od vtákov, zvukové metódy môžu priniesť kvalitné výsledky.
Sōzu (shishi odoshi)
Jedným veľmi starým dizajnom je japonský sōzu, známy metonymicky ako shishi odoshi (hoci termín shishi odoshi sa správne vzťahuje na akýkoľvek spôsob plašenia divých zvierat vrátane klasického strašiaka). Namiesto použitia vizuálnej metódy na odvádzanie škodlivých vtákov, ako strašiak, používa zvuk ťažkej rúry opakovane a rytmicky bijúcej do skaly, pričom ako časovacie zariadenie používa vodu. Sōzu sa tiež používa v japonskej populárnej kultúre na označenie nadmerného množstva bohatstva v kombinácii s tradičnou citlivosťou: Shishi odoshi používa veľké množstvo vody, čo znamená buď veľmi vysoký účet za vodu, alebo sa nachádza na vysoko hodnotnej zemi, cez ktorú preteká potok alebo rieka.
Propánové delá
Kanóny s propánovým plašením sú jedným z najbežnejších typov plašičov vtákov v Európe a Amerike. Je to plynová pištoľ poháňaná propánom, ktorá spôsobuje pravidelný výbuch. Zvukový tresk môže dosiahnuť veľmi vysokú hlasitosť presahujúcu 150 decibelov, čo u vtákov spôsobuje letovú reakciu. Podobnosť medzi desivým delom a brokovnicou s kalibrom 12 je považovaná za príčinu reakcie šoku/ strachu, hoci je účinná aj proti vtákom, ktoré neboli vystavené poľovníckemu tlaku.
Vtáky si môžu zvyknúť na zvuk pravidelných detonácií kanónov, najmä ak sa ich veľkosť, výška alebo časový interval nemení. Habituácii však možno zabrániť pravidelným pohybom dela, využívaním možností paľby podľa potreby, rádiovým ovládaním a kombinovaním kanónov s inými metódami odstrašovania.
Kanóny propánového zastrašovania sú veľmi hlasné a môžu rušiť ľudí žijúcich v okolí. Jedna štúdia zistila, že obmedzením používania kanónov iba na hodiny, keď sú vtáky aktívne, a zahrnutím lepších plánov plašenia vtákov sa drasticky znížil počet sťažností susedov.
Elektronické repelery
Zvukové odpudzovače vtákov nie sú účinné; vtáky sa rýchlo aklimatizujú. Systém, ktorý sa obvykle skladá z centrálnej jednotky a niekoľkých reproduktorov, vysiela digitálne zaznamenané tiesňové volania vtákov a v niektorých prípadoch aj volania predátorov cieľového druhu. Niektorí žiariče náhodne rozdeľujú výšku, veľkosť, časový interval, zvukovú sekvenciu a ďalšie faktory v snahe zabrániť navyknutiu vtákov na ne. Mnohé z produkovaných zvukov sa považujú za nepríjemné pre ľudí.
Ultrazvukové plašiče
Ultrazvukové zariadenia sú statické zvukové prostriedky, ktoré teoreticky udržia vtáky ďalej od uzavretých alebo polouzatvorených oblastí. Ultrazvukové plašiče nie sú pre vtákov škodlivé, existuje však debata o schopnosti vtákov počuť tieto frekvencie dostatočne hlasným decibelom. Verí sa, že vtáky majú podobný sluch ako ľudia. Štúdie ukazujú, že vtáky nepočujú zvuky na ultrazvukovej úrovni, čo znamená, že ultrazvukové plašiče majú často malý alebo žiadny účinok na odradzovanie vtákov.
Nábojové plašiče
Nábojové plašiče zahŕňajú širokú škálu nábojov produkujúcich hluk, ktoré sú zvyčajne vystrelené z rakiet alebo lanových bombardérov alebo na letiskách z upravených pištolí alebo brokovníc, ktoré produkujú hlasný tresk a vydávajú záblesky svetla. Zahŕňajú škrupiny, škrupiny a píšťalky, explodujúce strely, vtáčie nárazy a svetlice. Náplne do týchto plašičov bežne používajú slabú výbušninu známu ako bleskový prášok.
Náboje sa pred výbuchom premietajú z brokovnice s dosahom 45 – 90 metrov (148 – 295 stôp) alebo z pištolí s dosahom približne 25 metrov (82 stôp). Náplne na strašenie môžu produkovať hladiny hluku až 160 dB v rôznych rozsahoch, ale v niektorých krajinách vyžadujú náboje aj strelné zbrane osvedčenie.
Pyrotechnika sa osvedčila ako účinná pri rozptyľovaní vtákov na letiskách, na skládkach, pri poľnohospodárskych plodinách a akvakultúre. Na letiskách v Spojenom kráľovstve sú najbežnejším prostriedkom na rozptýlenie vtákov výstrely z modifikovanej pištole, pretože umožňujú odpudzovačovi mať počas letu určitú kontrolu nad smerom letu vtákov, takže ich môže nasmerovať mimo letových dráh.
Avšak, rovnako ako pri všetkých podobných zvukoch, existuje vysoké riziko, že si vtáky zvyknú na akékoľvek pyrotechnické výbuchy alebo výbuchy nábojov.
Neškodné akustické zastrašovanie
V roku 2013 Dr. John Swaddle a Dr. Mark Hinders z College of William and Mary vytvorili novú metódu odradzovania vtákov pomocou benígnych zvukov projektovaných konvenčnými a smerovými (parametrickými) reproduktormi. Pôvodným cieľom tejto technológie bolo premiestnenie problematických vtákov z letísk, aby sa znížilo riziko zasiahnutia vtákov. Minimalizovali poľnohospodárske straty spôsobené v dôsledku vyhľadávania potravy škodcami, vyhnali nežiadúce vtáky, ktoré spôsobovali škody vyžadujúce rozsiahle opravy a pravidelné náklady na čistenie, a znížili úmrtnosť vtákov na letiskách- vytvorená štruktúra. Zvuky, ktoré sa označujú ako „Sonic Net“, nemusia byť hlasné a sú kombináciou vĺn – spoločne nazývaných „farebný šum“ – vytvárajúcich nekonštruktívne a konštruktívne zasahovanie do vzájomného rozhovoru vtákov.
Technicky nie je technológia Sonic Net plašiaca, ale odrádza vtáky od toho, aby lietali do cieľovej oblasti alebo trávili čas v cieľovej oblasti. Vplyv na vtáky je podobný ako v preplnenej miestnosti a keďže si navzájom nerozumejú, idú niekde inde. Prvé testy na voliére a počiatočné poľné pokusy na skládkach a na letiskách naznačujú, že táto technológia je účinná. Dočasné a úplné patenty boli podané v roku 2013, respektíve 2014, pričom prebieha ďalší výskum a komercializácia tejto technológie.
Ostatné
Ľudia
Z historického hľadiska ľudia zastrašovali vtáky v rôznych kultúrach pomocou rôznych odradzujúcich prostriedkov vrátane hádzania kameňov, blikania zrkadlami alebo prevádzkového hluku. Je to nákladovo efektívne iba vtedy, ak sú mzdové náklady v porovnaní s poľnohospodárskymi ziskovými maržami dostatočne nízke. Vo viktoriánskom Anglicku boli deti zamestnávané na túto prácu. V údolí Huleh v severnom Izraeli používajú vidiecki robotníci, najmä Arabi a Druzy, viacero zariadení, aby udržiavali bežné bociany mimo plodín vysokej hodnoty.
Psy
Na letiskách, golfových ihriskách a na poľnohospodárskej pôde sa využívajú na kontrolu vtákov a iných voľne žijúcich živočíchov, ako napríklad jeleň, cvičené Border Kólie. Psy predstavujú skutočnú hrozbu, a tak vyvolávajú letové reakcie. Habituácia je nepravdepodobná, keďže pes môže neustále sledovať a meniť svoje správanie. Border Kólie sa využívajú často, pretože sú zvyknuté pracovať pri stáde,vyhýbajú sa útokom a dobre reagujú na píšťalky a verbálne príkazy. Jediná Border Kólia môže strážiť plochu približne 50 štvorcových kilometrov (19,3 štvorcových míľ, 4998,7 hektárov alebo 12 179,2 hektárov). Aj keď sú účinné pri odrádzaní od pasenia vtákov, ako sú bahnice a divé vtáctvo, nie sú také užitočné pre druhy, ktoré trávia väčšinu času lietaním alebo sedením, ako sú dravce a lastovičky.
V roku 1999 sa medzinárodné letisko juhozápadnej Floridy stalo prvým komerčným letiskom na svete, ktoré využívalo Border Kólie v programe kontroly na letisku. Po použití Kólie sa na letisku počet a druh vtákov znížil a väčšina vtákov zostala za drenážnou priekopou ďaleko od dráh. Počet zrazených vtákov klesol na nulu v porovnaní s 13 v rovnakom období predchádzajúceho roka. Niekoľko ďalších letísk a leteckých základní začalo podobné programy.
Na leteckej základni Dover v Delaware sa poškodenie lietadla spôsobeného vtákmi znížilo z priemerných 600 000 USD ročne počas nasledujúcich dvoch rokov na 24 000 USD ročne po začatí programu kontroly vtákov, ktorý zahŕňal použitie Border Kólie.
Predátory
Použitie dravcov ako prirodzeného prostriedku na odrádzanie od vtákov sa stalo odporúčanou formou kontroly v oblastiach zamorených vtákmi. Špeciálne vybrané druhy sú trénované na prácu v neprirodzenom prostredí s rozptýlením a nebezpečenstvami, s ktorými sa obvykle nestretnú.
Úspech tejto metódy kontroly vtákov spočíva v tom, že veľa vtákov má prirodzený strach zo sokolov a jastrabov ako predátorov, takže ich prítomnosť v tejto oblasti podporuje rozptýlenie problémových druhov. Prirodzenou reakciou väčšiny druhov koristi je vytvorenie kŕdľa a pokus o prelet nad sokolom. Ak sa to nepodarí, pokúsia sa preletieť a opustiť oblasť.
Rádiom ovládané lietadlo
Rádiom riadené modely lietadiel sa od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia používajú na vystrašovanie alebo „zahmlievanie“ vtáčích škodcov, najmä na letiskách, ale používajú sa aj v poľnohospodárskych oblastiach, v rybárskych oblastiach a na skládkach. Táto metóda sa ukázala ako veľmi účinná a vtáky zvyknú byť pomalšie. Na leteckej základni Whiteman Air Force v Missouri sú rádiom riadené lietadlá jednou z hlavných metód obťažovania vtákov, ktoré sa používajú na to, aby sa na letisku nenachádzali dravci a iné veľké vtáky, a osvedčili sa tiež pri rozptýlení vtákov zo základne.
Ohňostroj
Ohňostroje sa môžu používať aj ako plašiče vtákov no niektoré jurisdikcie vydávajú špeciálne licencie pre poľnohospodárske ohňostroje. Táto prax bola kritizovaná ako medzera v predaji zábavnej pyrotechniky. Hlasité rany môžu opäť dráždiť ľudí žijúcich na okolitých pozemkoch.
Kombinované plašiče
Tieto kombinujú viaceré odradzujúce prostriedky, ako napríklad použitie strašiaka v kombinácii s plynovou pištoľou. Tieto kombinované plašiče sú často riadené počítačmi a synchronizované v celej oblasti pomocou rádiových spojení. Táto synchronizácia sa stáva efektívnejšou, ak je zapojený nejaký druh detekčného systému, ako napríklad radar na zisťovanie vtákov.
Zdroj: en.wikipedia.org