Atmosférické plynové kotly: TOP-15 hodnotenie najlepších modelov a tipy na výber

Loading

Obsah

Plynový horák pre kotol je jeho najdôležitejšou súčasťou. Výber tohto komponentu určuje prevádzku kotla, jeho účinnosť a produktivitu.

Dopyt po takýchto horákoch je pomerne vysoký, pretože typ paliva, ktorý sa v nich používa, sa dnes považuje za jeden z najlacnejších. Existuje široká škála plynových horákov. Preto v tejto veci musíte byť opatrní a brať do úvahy všetky aspekty.

Čo je to plynový horák?

Plynové horáky pre kotly sú konštrukcie, vo vnútri ktorých sa zmiešava plyn a kyslík. Zmes prúdi do výstupov a tam sa zapáli iskrou alebo piezoelektrickým prvkom a vytvorí sa stabilný stabilný horák.

Hlavnou úlohou uvedených prvkov v kotloch je udržiavať stabilné a konštantné spaľovanie výslednej zmesi. Ako vidíte, dizajn kotla s plynovým horákom je pomerne jednoduchý a jeho inštalácia nespôsobí ťažkosti.

Plynový horák pozostáva z niekoľkých jednotiek: tryska, zapaľovací systém, automatizačný systém a detektor plameňa.

Jeho štruktúra by mala byť predovšetkým bezpečná. Okrem toho musí tento prvok vykurovacieho kotla spaľovať zmes bezo zvyšku a emisie škodlivých látok musia byť minimálne.

Nízka hlučnosť je ďalšou z požiadaviek na zariadenia. Určite si dajte pozor na životnosť.

Plynové horáky automatických vykurovacích kotlov sú ďalšou bezpečnostnou požiadavkou. Akonáhle je požiar uhasený, prívod paliva sa automaticky zastaví. Toto je jedno z hlavných kritérií jej výberu.

Svoje uplatnenie našli v teplárenských podieloch domácností a v priemysle. Plyn, napriek svojim vysokým spotrebiteľským vlastnostiam, má v porovnaní s inými druhmi paliva pomerne nízke náklady. Vďaka tomu sú plynové horáky žiadané a obľúbené.

Atmosférický plynový horák.

Dnes je veľký záujem o plynové kotly AOGV – vykurovacie plynové ohrievače vody. Charakteristickou črtou je tu volatilita kotlov, to znamená, že môžu pracovať bez elektrickej siete.

Okrem toho sú uvedené zariadenia plne automatizované riadiacim systémom ACS, ktorý zohráva úlohu automatického termostatu a znižuje množstvo spotrebovaného paliva.

Reklamy

Hlavné prvky systému automatického riadenia

Zariadenia zahrnuté v elektrickom obvode horáka na automatickú prevádzku:

  1. Spínač pre maximálny a minimálny tlak plynu má jednoduchú konštrukciu, čo ovplyvňuje jeho dlhú životnosť. Jeho princíp činnosti spočíva v tom, že tlak plynu pôsobí na membránu a ak sa odchýli od nastavenej hodnoty, spustí sa a regulačný ventil vykoná potrebné úpravy. Spínač minimálneho tlaku plynu chráni pred poklesom tlaku plynu na kritickú hodnotu a spínač maximálneho tlaku sa prispôsobuje, čím zabraňuje prekročeniu povolenej hodnoty.
  2. Termostat je signalizačné zariadenie pre dosiahnutie hraničných hodnôt teploty. Na jeho signál sa zmenia režimy spaľovania.
  3. Regulátor spaľovania je prvok, ktorý integruje prevádzku celého horáka do jedného procesu. Činnosť horáka je rozdelená do niekoľkých bodov, ktoré zodpovedajú určitej polohe vzduchovej klapky a palivového regulačného ventilu. Pri príjme signálu nízkej teploty sa otvoria príslušné mechanizmy na zvýšenie výkonu spaľovania. Činnosť regulátora je založená na signáloch z rôznych snímačov (tlak, teplota).
  4. Relé minimálneho a maximálneho tlaku chladiacej kvapaliny chránia vykurovací systém pred nadmerným poklesom a zvýšením tlaku chladiacej kvapaliny. Oba prípady sú nebezpečné pre ďalšiu prevádzku kotla, preto pri dosiahnutí kritickej hodnoty (dolnej alebo hornej) sa kotol vypne, to znamená, že sa zastaví prívod plynu.
  5. Snímač plnenia kotla je potrebný na zabezpečenie ochrany pred zapnutím horáka bez prítomnosti chladiacej kvapaliny v kotle.

Pripojenie snímačov závisí od značky kotla, tieto informácie nájdete v pase jednotky a vlastnosti pripojenia snímačov sú podrobne popísané v priložených pokynoch.

Na pripojenie a konfiguráciu automatizačného systému musí dohliadať odborník na plynárenské služby. Uvedenie do prevádzky sa vykonáva aj za jeho prítomnosti s povinným vyhotovením zákona o vhodnosti zariadenia na bezpečnú prevádzku.

Klasifikácia plynových horákov

Hlavné typy plynových horákov: atmosférické / vstrekovacie, fúkacie / ventilačné a difúzne-kinetické. Prvý sa vyznačuje otvorenou spaľovacou komorou. Vzduch sa dodáva nasávaním prúdom plynu.

Atmosférické plynové horáky sú rúrka alebo niekoľko rúrok, kde sa dodáva palivo. V trubici sa vytvára nízky tlak, vďaka ktorému je vzduch nasávaný z miestnosti. Tieto horáky bývajú súčasťou kotla.

Pre domáce vykurovacie kotly sa najčastejšie používajú atmosférické plynové horáky. Plocha, ktorú môžu vykurovať, nie je väčšia ako 100 m2. Okrem toho môžu byť ohrievače použité v kotloch rôznych typov – od drahých až po lacné konštrukcie.

Fúkacie plynové horáky pre vykurovací kotol majú zložitejšiu konštrukciu a princíp činnosti.

Ventilačné horáky majú uzavretú spaľovaciu komoru. Tu je vzduch dodávaný ventilátorom. Takto je možné nastaviť prietok zmesi plynu a vzduchu. To zase vedie k vysokým hodnotám účinnosti.

Horáky je potrebné zakúpiť oddelene od kotla ako doplnkovú jednotku.

Tieto horáky pre vykurovacie kotly majú svoje výhody. V prvom rade ide o bezpečnosť, keďže majú uzavretú spaľovaciu komoru. Druhou výhodou je vysoká účinnosť. Dúchacie plynové horáky pre kotly sú necitlivé na zmeny tlaku.

Reklamy

Majú tiež svoje nevýhody: vysoká hladina hluku v porovnaní s atmosférickým, vysoké náklady na energiu a vysoké náklady na samotné zariadenie.

Čo sa týka difúzno-kinetických plynových horákov, zaberajú medziľahlé miesto medzi atmosférickými a dúchacími horákmi. Vzduch nie je privádzaný do komory úplne, potom sa pridáva do plameňa. V domácich kotloch sa nepoužívajú.

Tento typ horáka má svoje klady aj zápory. Za hlavnú výhodu sa považuje dosiahnutie maximálnej hodnoty účinnosti. Nevýhodou sú tu vysoké náklady.

Horáky ventilátora plynového kotla

Ventilátor alebo horáky s núteným ťahom, fungujú vďaka nasávaniu vzduchu z ulice, pomocou ventilátora. Ventilátor je nastaviteľný. Horáky s externým prívodom vzduchu pracujú stabilne pri akomkoľvek tlaku plynu, pre takéto kotly nie je potrebné robiť vertikálne komíny, stačí koaxiálny komín, účinnosť takýchto kotlov sa blíži k 95%. Je pravda, že pracujú hlučne a stoja 2-krát viac ako atmosférické horáky.

Treba poznamenať, že horáky ventilátora sú namontované na kotli. To umožňuje zmeniť horák a prejsť z plynu na kvapalné palivo.

Iné rozdiely

Okrem vyššie uvedeného sa v závislosti od typu regulácie rozlišujú ďalšie typy plynových horákov. Patria sem jednostupňové, dvojstupňové, posuvné dvojstupňové, modulované.

Konštrukcia plynového horáka.

Princípom činnosti jednostupňových plynových horákov je automatické uzavretie plynového ventilu, akonáhle sa vykurovacie médium zahreje na určitú teplotu. Plynový horák tak automaticky zhasne.

Po dosiahnutí spodnej hraničnej teploty plynu sa automaticky otvorí plynový ventil, čo vedie k úplnému zapáleniu horáka. Takéto zariadenia sú veľmi vhodné na použitie v plynových domácich spotrebičoch.

Dvojstupňové plynové horáky pre kotol pracujú v dvoch systémoch – 40% a 100%. Horák začne pracovať na 40%, akonáhle sa chladiaca kvapalina zahreje na požadovanú teplotu a plynový ventil sa uzavrie. Automatický systém umožňuje prechádzať z jedného systému práce do druhého.

Plynulé dvojstupňové plynové horáky pracujú v dvoch režimoch. Tu je prechod do iného režimu plynulejší ako v dvoch fázach.

Na nepretržité vykurovanie kotla sa používajú modulačné horáky. Na rozdiel od kotla s atmosférickým horákom pokrýva tento typ horákov široký výkonový rozsah. Modulačné možnosti navyše výrazne šetria plyn.

Vďaka automatizácii procesu je životnosť takýchto jednotiek oveľa dlhšia. Výška plameňa v plynovom horáku pre modulovaný ohrev sa nastavuje automaticky.

Modulované varianty sú zase klasifikované v závislosti od princípu činnosti modulačných jednotiek.

Rozlišujú sa horáky s moduláciou:

  • mechanický;
  • pneumatické;
  • elektronické.

Elektronické modulačné horáky poskytujú vysokú presnosť riadenia. Modulačné plynové horáky talianskej výroby sú dnes považované za najlepšie.

Princíp činnosti kondenzačného kotla

Kondenzačný kotol je bratom najbežnejšieho plynového konvekčného kotla. Princíp posledného je mimoriadne jednoduchý, a preto pochopiteľný aj pre ľudí, ktorí sú slabo oboznámení s fyzikou a technikou. Palivo pre plynový kotol, ako už z jeho názvu vyplýva, je prírodný (hlavný) alebo skvapalnený (balónový) plyn. Pri spaľovaní modrého paliva sa ako každá iná organická hmota tvorí oxid uhličitý a voda a uvoľňuje sa veľké množstvo energie. Uvoľnené teplo sa využíva na ohrev chladiacej kvapaliny – procesnej vody cirkulujúcej vykurovacím systémom domu.

Účinnosť plynového konvekčného kotla je ~ 90%. To nie je také zlé, aspoň vyššie ako pri generátoroch tepla na kvapalné a tuhé palivá. Ľudia sa však vždy snažili priblížiť tento ukazovateľ čo najbližšie k ceneným 100%. V tejto súvislosti vyvstáva otázka: kam ide zvyšných 10 %? Odpoveď je, žiaľ, prozaická: vletia do komína. Produkty spaľovania plynu opúšťajúce systém komínom sa totiž zahrievajú na veľmi vysokú teplotu (150 – 250 °C), čo znamená, že 10 % energie, ktorú stratíme, minieme na ohrev vzduchu mimo domu.

Vedci a inžinieri už dlho hľadali komplexnejšiu rekuperáciu tepla, ale spôsob technologickej realizácie ich teoretického vývoja sa našiel až pred 10 rokmi, keď bol vytvorený kondenzačný kotol.

Aký je jeho zásadný rozdiel od tradičného konvekčného plynového generátora tepla? Po vypracovaní hlavného procesu spaľovania paliva a prenose významnej časti uvoľneného tepla súčasne do výmenníka tepla, kondenzátor ochladzuje plynné produkty spaľovania na 50-60 ° C, tj do bodu, kde začína kondenzácia vody. To už stačí na výrazné zvýšenie účinnosti, v tomto prípade množstva tepla preneseného do chladiacej kvapaliny. To však nie je všetko.

Tradičný plynový kotol

Plynový kondenzačný kotol

Pri teplote 56 °C – pri takzvanom rosnom bode – sa voda mení z pary do kvapalného skupenstva, inými slovami, dochádza ku kondenzácii vodnej pary. V tomto prípade sa uvoľňuje dodatočná energia, a to v jednom čase vynaloženom na odparovanie vody a v bežných plynových kotloch sa stráca spolu s prchavou zmesou para-plyn. Kondenzačný kotol je schopný „odoberať“ teplo uvoľnené pri kondenzácii vodnej pary a preniesť ho do chladiacej kvapaliny.

Výrobcovia kondenzačných generátorov tepla neustále upozorňujú svojich potenciálnych zákazníkov na nezvyčajne vysokú účinnosť svojich zariadení – nad 100%. Ako je to možné? V skutočnosti tu nie je žiadny rozpor s kánonmi klasickej fyziky. Len v tomto prípade používajú iný systém zúčtovania.

Často sa pri hodnotení účinnosti vykurovacích kotlov počíta, koľko uvoľneného tepla sa prenáša do chladiacej kvapaliny. Teplo „odobraté“ v klasickom kotli a teplo z hlbokého ochladzovania spalín poskytne spolu 100% účinnosť. Ale ak sem pripočítame teplo uvoľnené pri kondenzácii pary, dostaneme ~ 108-110%.

Z hľadiska fyziky takéto výpočty nie sú úplne správne. Pri výpočte účinnosti je potrebné brať do úvahy nie uvoľnené teplo, ale celkovú energiu uvoľnenú pri spaľovaní zmesi uhľovodíkov daného zloženia. To bude zahŕňať aj energiu vynaloženú na premenu vody na plynné skupenstvo (následne uvoľnené v procese kondenzácie).

Z toho vyplýva, že efektivita presahujúca 100% je len prefíkaným ťahom obchodníkov využívajúcich nedokonalosť zastaraného kalkulačného vzorca. Napriek tomu je potrebné uznať, že kondenzát na rozdiel od bežného konvekčného kotla dokáže „vyžmýkať“ celý alebo takmer celý proces spaľovania paliva. Pozitíva sú zrejmé – vyššia efektivita a znížená spotreba fosílnych zdrojov.

Typy univerzálnych kotlov využívajúcich plynový horák

Pozrime sa na príklad univerzálneho kotla na palivové drevo-uhlie-plyn. V takýchto kotloch sa používa atmosférický plynový horák, kde sa prirodzene zmiešava plyn a vzduch. Môžete tiež použiť dúchací systém vybavený ventilátorom.

Ktorý z nich si vybrať, je na kupujúcom, ale malo by sa spomenúť: modely ventilátorov sú nestále a hlučnejšie.

Automatizovaný plynový horák sa vykonáva pomocou okruhu ventilátora. V ňom sa zmiešava plyn a vzduch, potom výsledná zmes vstupuje do dýzy a zapáli sa.

Konštrukčné vlastnosti horáka pre plynový kotol.

Na boku horáka je zabudovaný ventilátor, redukcia a automatizačný systém, pomocou ktorého sa reguluje plynový horák.

Dnes sú najznámejšie univerzálne plynové / naftové kotly, pretože štruktúra týchto látok pri spaľovaní je veľmi podobná. Prechod na iné palivo je teda rýchly a jednoduchý.

Existujú aj drahšie modely univerzálnych kotlov, ktoré pracujú na mnohých druhoch paliva. Napríklad kotly palivové drevo-uhlie-elektrina-plyn-kvapalné palivo. Tu je hlavným typom paliva. Na jeho základe sa vypočíta výkon kotla. V súlade s tým sú ostatné druhy paliva sekundárne.

Použitie článku na kvapalné palivo zníži účinnosť vykurovacieho zariadenia. Pri kúrení drevom, naftou, briketami teplo stúpa zdola nahor a ohrieva chladiacu kvapalinu. Ak sa používa baterka, rozprestiera sa vodorovne.

V dôsledku toho je teplu najviac vystavená zadná stena kotla. Po dlhšom používaní môže vyhorieť.

Dodatočná izolácia pomôže vyriešiť tento problém. Motorová nafta by sa mala skladovať na vhodných miestach. Patria sem plastové nádoby, miestnosti s ochrannou paletou. Niekedy sa pochováva vedľa kotolne, ak to pôda dovolí. Otázka skladovania by sa mala premyslieť vopred.

Univerzálne kotly sa často používajú v autoservisoch.Ak sa objekt nachádza na mieste bez prístupu k plynovodu, potom budú univerzálne vykurovacie zariadenia vynikajúcou voľbou.

Ako palivo môžete použiť nielen drevo, uhlie či pelety, ale aj odpadový olej. Toto palivo poskytuje pomerne vysokú účinnosť.

Zároveň sa prietok môže výrazne líšiť v závislosti od výkonu. Vyžaduje sa dostatočná zásoba tohto materiálu, čo je možné len pri veľkom obrate.

Prechod z vykurovania jedným druhom paliva na druhý je niekedy jednoduchý a niekedy pracný. Výmena nafty na plyn môže predstavovať zvláštne nebezpečenstvo. Prvý, v dôsledku dlhodobej prevádzky vykurovacieho systému, zanecháva sadze v komíne.

Po prepnutí na plyn sa môže rozpadnúť a upchať komín. Potom môže oxid uhoľnatý vstúpiť do miestnosti, čo je plné vážnych následkov.

Samozrejme, horák by sa mal v tomto prípade automaticky vypnúť. Napriek tomu sa neoplatí riskovať svoj život a je lepšie obrátiť sa na špecialistov. Určite po zmene režimu prevádzky vykurovania vyčistia komín.

Všetky vyššie uvedené prechodové podmienky sú charakteristické len pre jednotypové systémy. Ich konštrukcia umožňuje spaľovanie paliva v jednej komore. Na jednej strane je takéto zariadenie najhospodárnejšie. Ak sa neplánuje častá zmena režimov, potom nemá zmysel preplácať.

Podľa použitých materiálov sa kotly delia na liatinové a kovové. Prvá možnosť je najspoľahlivejšia. Sú navrhnuté tak, aby odolali veľkému tepelnému zaťaženiu. Sú schopné poskytnúť dlhú životnosť aj pri vysokých prevádzkových výkonoch.

Nevýhodou týchto zariadení je ich objemnosť a hmotnosť. Pri výbere je potrebné vopred zvážiť všetky možné možnosti prevádzky uvedeného ohrievača.

Kotly s dvojitým spaľovaním sú praktickejšie a ľahšie sa používajú. Najmä pokiaľ ide o časté prepínanie z jedného druhu paliva na druhý. Zároveň majú výrazné rozmery. Pece v nich môžu byť umiestnené rôznymi spôsobmi: vedľa seba, nad sebou.

V tomto prípade je rovnaký okruh chladiacej kvapaliny ohrievaný rôznymi druhmi paliva a prechod sa vykonáva bez dodatočných inštalačných prác, ručne alebo automaticky, v závislosti od použitého prídavného zariadenia.

Zariadenie plynového kotla s horákom.

Každý priestor je vyrobený špeciálne pre konkrétny typ paliva. Výsledkom je vysoká účinnosť a hospodárnosť pri zmene prevádzkového režimu. Prechod z jednej pracovnej možnosti na druhú nespôsobuje žiadne ťažkosti. V niektorých modeloch to môže byť vykonané automaticky.

Tieto vykurovacie systémy sú obzvlášť účinné v podmienkach výpadku prúdu, nestabilného prívodu plynu a vysokých nákladov na pripojenie k elektrickej sieti.

Vzhľadom na dostupnosť tuhých palivových materiálov a ich relatívne nízku cenu nemajú obdobu. Na druhej strane cena univerzálneho systému je dosť vysoká.

Nástenné kotly

Závesné kotly nemôžu mať vysoký výkon, limit je 65 kW. Životnosť nástenných kotlov, z ktorých je drvivá väčšina vybavená medenými výmenníkmi tepla, je nižšia ako pri stojacich. Je pravda, že v “pokročilých” modeloch sa používajú veľmi odolné hliníkové výmenníky tepla, ale sú tiež oveľa drahšie. Napriek tomu dnes nástenné systémy vo veľkej miere nahradili podlahové systémy. Dôvodom je nižšia cena, kompaktnosť a univerzálnosť. Takmer všetky modely sú sebestačné: sú vybavené vstavaným obehovým čerpadlom, bezpečnostnou skupinou, automatickým ovládaním, mnohé majú expanznú nádrž a akumulátor tepla. Vďaka tomu je možná inštalácia plynového kotla v malej miestnosti alebo v kuchyni, čo je obzvlášť výhodné pre systém vykurovania bytu, v mestskom dome.

Jednou z výhod nástenných kotlov je kompaktnosť.

Typy nástenných kotlov:

  • Nástenné kotly s atmosférickými horákmi sú rozšírené kvôli ich nízkej cene, konštrukčne jednoduché. Spolu s plnohodnotnými nájdete aj modely bez automatiky a čerpadla, ktoré nepotrebujú napájanie.
  • Preplňované nástenné kotly sú ďalším krokom vo vývoji vykurovacej techniky. Pomocou ventilátora umiestneného v hornej časti kotla vstupuje zmes plynu a vzduchu do pece a produkty spaľovania sa násilne odstraňujú. Tento dizajn umožňuje použiť koaxiálne potrubie s malým priemerom namiesto tradičného komína. Navyše nie je potrebné budovať výstup na strechu; komín stačí vyviesť na ulicu priamo cez vonkajšiu stenu vo výške minimálne dva metre od úrovne terénu. Horáky pre preplňované kotly sú dvojstupňové alebo modulované.

Kotol s turbodúchadlom nepotrebuje tradičný komín. Nasávanie vzduchu a odtok produktov spaľovania je možné realizovať horizontálnym koaxiálnym potrubím cez vonkajšiu stenu

  • Nástenné kondenzačné kotly sú dnes najmodernejším plynovým kotlom pre domácnosti. Používajú pretlakové, modulačné horáky, výmenníky tepla sú z vysokolegovanej ocele, drahšie a odolnejšie z hliníkovej zliatiny. Výmenník tepla je vybavený ekonomizérom, ktorý rekuperuje tepelnú energiu spalín, ktorá v bežnom kotli „uniká do potrubia“. Použitie tejto technológie môže znížiť spotrebu paliva o štvrtinu. Výhody kondenzačných kotlov sa naplno prejavia pri prevádzke v nízkoteplotnom vykurovacom systéme, kde je teplota chladiacej kvapaliny v prívodnom potrubí znížená na 55 °C oproti tradičným 80 °C. Takémuto systému zodpovedajú plne vyhrievané podlahy; radiátory musia mať zväčšený objem. Počas prevádzky sa tvorí pomerne veľké množstvo kondenzátu (až 0. 5 litrov na 1 kW výkonu za deň), ktoré je možné vypustiť do kanalizácie. Existujú aj podlahové kondenzačné kotly, ale nie sú široko používané.

Schéma kondenzačného kotla. Pri navrhovaní a inštalácii kanalizačného systému je potrebné zabezpečiť odvod kondenzátu.

Domáce jednotky

Existujú remeselníci, ktorí prerábajú vykurovacie systémy vlastnými rukami. Na internete môžete dokonca nájsť potrebné schémy na výmenu zariadení plynových horákov, ich inštaláciu a nastavenie.

Zvyčajne sa kov používa ako materiál na výrobu vykurovacích systémov. Liatinové ohnisko by bolo oveľa spoľahlivejšie. Doma ho však nie je možné použiť.

Vynikajúcou možnosťou pre manuálnu prácu je objednanie systému od špecialistov. Budú schopní vyrobiť zariadenie v súlade so všetkými želaniami zákazníka. Nie je však vylúčená pravdepodobnosť porúch kotlov, ktoré sa môžu objaviť po určitom čase.

Na čo sú domáce vykurovacie jednotky? Faktom je, že označené možnosti majú nižšie náklady. Vyrábajú sa hlavne kvôli túžbe ušetriť peniaze. Zároveň sú tieto možnosti z hľadiska efektívnosti nižšie ako ich továrenské náprotivky.

Pri dlhšom používaní sa môže ukázať, že domáca verzia bude ešte drahšia.

Zvyčajne sa vyrábajú iba pevné palivá a elektrické jednotky. Hrať sa s plynovými a naftovými kotlami je mimoriadne nebezpečné. Okrem toho je ich inštalácia v dome prísne zakázaná.

Podľa princípu fungovania sa domáci výrobok nelíši od zakúpenej možnosti. Bude spaľovať palivo a ohrievať chladiacu kvapalinu naplnenú vodou.

Hlavnou nevýhodou tejto jednotky je nedostatok záruky. Zariadenie závodu bude fungovať a vykonávať svoje funkcie. Aj keď kupujúci narazí na vadu, má možnosť vymeniť výrobok za iný.

Ako palivo v ručne vyrobených jednotkách je lepšie používať pelety, palivové drevo, uhlie. Tieto materiály sú menej nebezpečné ako plyn.Vykurovacie zariadenia nemožno vyrábať na základe nich.

Jednoduché jednotky na tuhé palivá sú najobľúbenejšie a najbežnejšie domáce zariadenia. Sú jednoduché a ich dizajn je veľmi podobný klasickej rúre. Navyše sú všestranné.

Rovnako ako konvenčné pece sú tieto systémy schopné prevádzky s akýmkoľvek pevným palivom. Hlavná vec je spáliť.

Hlavné časti plynového kotla.

Účinnosť domáceho zariadenia je výrazne nižšia ako továrenská. Je ovplyvnená mnohými faktormi.

Medzi nimi:

  • tepelná izolácia;
  • úplnosť spaľovania;
  • správnosť záverov.

Účinnosť jednotky priamo závisí od teploty spaľovania. Čím je vyššia, tým je účinnosť nižšia. Vo vysokokvalitných systémoch sa teplota v peci udržiava na 120–150 ° C. Vyššie hodnoty znižujú bezpečnosť rúr. To zase výrazne znižuje životnosť jednotky.

Pri výrobe kotlov s horákom je lepšie sa čo najviac chrániť pred možnými následkami jeho prevádzky. Preto treba zvážiť samostatný nákup automatického plynového horáka, ktorý bude inštalovaný v atmosférickej alebo dúchacej kotolni.

Elektrické vykurovacie jednotky si môžete vyrobiť aj vlastnými rukami. Ich dizajn môže byť odlišný. Všetko závisí od požiadaviek osoby. Najjednoduchšou možnosťou je inštalácia vykurovacieho telesa priamo do vykurovacieho systému. V tomto prípade nie je potrebné kotol vyrábať.

Potrubie s ohrievačom musí mať dostatočne veľký priemer. Mal by byť ľahko odnímateľný na opravu a čistenie.

Osobitnú pozornosť si zaslúžia systémy bez ohrievača. Jeho úlohu zohráva samotná voda. Prechádza ním prúd a v dôsledku pohybu vodných iónov dochádza k zahrievaniu. Samotná kvapalina musí obsahovať soľ.

Vyrobiť takéto zariadenie je mimoriadne náročné. Elektrický prúd prechádza priamo cez chladiacu kvapalinu, takže celý systém musí byť spoľahlivo izolovaný.

Jedným z nebezpečenstiev tohto zariadenia je elektrické zlyhanie. V podstate to isté ako skrat. V systéme sa môže hromadiť aj plyn. V dôsledku toho sa účinnosť vykurovania zníži.

Z vyššie uvedeného je najlepšou možnosťou jednotka na tuhé palivo. Jeho telo je možné zostaviť zo žiaruvzdornej ocele. Vyznačuje sa zvýšenou pevnosťou, menším opotrebovaním a vysokou odolnosťou voči tepelným vplyvom.

Napriek tomu je žiaruvzdorná oceľ drahá av praxi sa zriedka používa v domácich kotloch. Ďalšou možnosťou je liatina: tento materiál dobre znáša teplo, aj keď je ťažké s ním pracovať. Zariadenie na výrobu liatinových kachlí je k dispozícii iba v špecializovaných podnikoch.

Je dôležité pochopiť, že bez náležitých skúseností a zručností je lepšie nezasahovať do vykurovacieho systému vlastnými rukami. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste. Stačí priznať čo i len jednu nepresnosť a môže to mať katastrofálne následky.

Výsledok

Plynové horáky našli svoje uplatnenie v domácich vykurovacích potrubiach aj v priemysle. Plyn, napriek svojim vysokým spotrebiteľským vlastnostiam, má v porovnaní s inými druhmi paliva pomerne nízke náklady. Vďaka tomu sú plynové horáky žiadané a obľúbené.

Tento prehľad pojednáva o hlavných typoch plynových horákov, ich výhodách a nevýhodách. Tieto informácie sa vám určite zídu pri výbere kotla na vykurovanie, berúc do úvahy miesto jeho použitia: dom, byt, letná chata.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *