Nesmrtonosné zbrane – Elektromagnetické pulzné bomby

Loading

Vojenské využitie EMP sa skúmalo pôvodne u atómových zbraní,pretože jadrový výbuch vysiela žiarenie na všetkých vlnových dĺžkach. Niektoré štúdie ukazujú, že pri výbuchu vo veľkej výške (rádovo desiatky kilometrov) sa môže EMP prejaviť vo vzdialenostiach nad 1 000 kilometrov. A po skončení studenej vojny sa skutočne dostali na verejnosť operačné plány oboch superveľmocí, ktoré počítali s vyradením nepriateľských komunikačných systémov práve takým spôsobom.

 

Čo je to EMP?

Elektromagnetický pulz by sa dal opísať ako energetická “tlaková vlna”, ktorá sa od zdroja šíri s intenzitou, ktorá klesá s druhou mocninou vzdialenosti od zdroja. Táto “vlna” je v skutočnosti hranica pohybujúceho sa elektromagnetického poľa s vysokou energiou. A práve tejto energie je možné využiť ako mimoriadne účinné zbrane. EMP môže byť až neuveriteľne efektívny proti všetky komunikačnej technike a vôbec všetkému, čo využíva elektroniku. V zásade ide o to, že ono elektromagnetické pole nesie napätie rádovo v kilovoltov, teda tisícoch voltov. A teraz si uvedomte, že všetky integrované obvody a mikročipy sú stavané najviac na jednotky voltov (spravidla skôr na desatiny voltu). Ak sa ich minimálny odpor stretne s kilovoltovým napätím, vzniknú prúdy v hodnotách tisícok alebo i miliónov ampérov. Všetky obvody sa doslova usmaží!

V okruhu vplyvu EMP budú zničené okrem iného všetky telefóny, vysielačky, televízory a počítače, ak nie sú chránené proti mimoriadnemu prepätiu (čo asi nie). Ďalší efekt EMP spočíva v tom, že ono elektromagnetické pole na všetkých väčších vodivých predmetoch naindukuje dosť značná napätia a prúdy, čo môže byť veľmi nebezpečné. Objavili sa aj štúdie, ktoré trochu spochybňujú zaradenie EMP zbraní medzi nesmrtiace. Dokladajú, že v menších zariadeniach, v ktorých je “nahustenej” veľa elektroniky (napr. mobilné telefóny alebo notebooky), dôjde po zásahu EMP k takému zahriatie vzduchu, že celé zariadenie jednoducho exploduje. Uznajte, že výbuch mobilu v náprsnom vrecku môže byť dosť nepríjemný.

Ako to vlastne funguje?

Ak opomenieme atómový výbuch, poznáme doteraz celkom tri rôzne metódy, ako docieliť použiteľného efektu EMP, z ktorých dve sú nízkofrekvenčné (rádovo do 1 MHz) a jedna vysokofrekvenčné.

Flux Compression Generator (FCG): Tento systém má v slovenčine otrasný názov “generátor komprimovaného prúdu” a je zo všetkých troch najstaršie. Uvádza sa, že prvé pokusy s ním boli vykonané už koncom 50. rokov. Jeho princíp je nasledujúci: Pomocou cievky vytvoríme elektromagnetické pole, okolo ktorého následne necháme vybuchnúť nejakú traskavín (tak trochu ako u implozní jadrovej bomby).
Dôjde tak ku “stlačeniu” tohto poľa a nám už zostáva ho len “vypustiť” k cieľu. Nasledujúca schéma ukazuje bombu na báze Mk 84 na princípe FCG.

 

Výbušný magnetohydrodynamický generátor (MHD): Tento systém je zatiaľ vo fáze úvodných pokusov. Dobre si ho možno predstaviť ako kumulatívne nálož, u ktorej “lúč” horúceho plazmy neprobíjí pancier, ale je “prefíkaný” elektromagnetickým poľom vytvoreným cievkou, čím sa chemická energia plazmy mení v elektromagnetický pulz.

 

Mikrovlnný virkator: Virkator (skratkové slovo z “virtuálnej katódový oscilátor”) vytvára vysokofrekvenčné mikrovlnný impulz (s podobnou frekvenciou ako u mikrovlnnej rúry), ktorý oproti predchádzajúcim môže trvať dlhšie a môže byť lepšie zameraný, ale nikdy nezasiahne takú oblasť. Táto kresba zobrazuje mikrovlnnú bombu opäť na báze Mk 84.

Nízkofrekvenčné a vysokofrekvenčné EMP zbrane sa teda navzájom nevylučujú, ale dopĺňajú. Nízkofrekvenčné zasahujú väčšiu oblasť s menšou intenzitou, takže je možné nasadiť na bojisku proti bežným jednotkám, ktorých komunikačné zariadenia budú úplne zničená. Vysokofrekvenčné zbrane sa hodia proti menším, ale chráneným cieľom, ako sú veliteľská biotopy alebo radary.

Reklamy

 

Spôsoby dopravy na cieľ

EMP zbrane (podobne ako jadrové) sa dajú s trochou nadsadenia umiestniť všade tam, kam sa zmestia. Uvádza sa napríklad, že USA už majú k dispozícii malý počet Pripáľte striel Tomahawk s EMP hlavicami o hmotnosti 340 Kg. Z leteckých zbraní sa počíta hlavne s navadenými a kĺzavými bombami – “free-fall” bomby by mohli ohroziť aj útočiace lietadlo.

{youtube}0odJKYTzXg8?{/youtube}

Ďalej je takmer isté, že EMP hlavice budú použité v delostreleckých granátoch a raketách, dosť možno iv protilietadlových riadených strelách. Ako mimoriadne efektívny by sa mohli prejaviť v systéme protiraketovej obrany – EMP výbuch bez problémov zneškodnili balistickú raketu aj na pomerne veľkú vzdialenosť. Koniec koncov, keby sme naopak použili EMP hlavicu v balistickej rakete, mohli by sme vyradiť celé nepriateľské velenie bez akýchkoľvek civilných obetí.

 

Možné ciele EMP zbraní

Keď sa trochu zamyslíte, zistíte, že je možné účinne nasadiť prakticky vo všetkých typoch konfliktov a takmer proti všetkým cieľom. Nie je potrebné hľadať Saddám Husajna po celom Bagdade – EMP výbuch nad mestom ho celkom iste odreže od sveta. Celý prápor nepriateľských tankov sa stane nepoužiteľným, pretože jeho zameriavače, optika aj komunikačné prostriedky zhorí na silikónový prášok. Nemusíme ničiť na letisku ranveja, kryty a navádzací pomôcky, pretože jediný EMP proste usmaží elektroniku všetkých lietadiel. Krížnik môže mať úžasný radar a skvelé protilietadlové rakety, ale protilodné strela s EMP hlavicou ho počas mikrosekundy zmení v obrovskú plávajúce hromadu železa. Rovnako tak možno EMP hlavicu umiestniť do protilietadlové riadené strely, napr do AIM-120 AMRAAM, a jediná raketa tak zničia celú letku nepriateľských lietadiel …

 

Ako sa chrániť proti EMP?

Realizácia predchádzajúceho odseku samozrejme nie je tak jednoduchá. Proti každej zbrani sa skôr alebo neskôr nájde proti zbraň, a EMP nie je výnimkou. Už teraz existujú celkom spoľahlivé metódy ochrany pred EMP. V zásade by mala stačiť aplikácie mnohonásobnej ochrany pred bleskom, teda napr pospájanie všetkých zariadení a tým prevedenie na rovnaký potenciál alebo uzavretie tých najdôležitejších prvkov do kovových skríň. V skutočnosti je umelý EMP oveľa nebezpečnejší než bleskový EMP, pretože zasahuje väčšiu plochu, zatiaľ čo blesk udrie do bodu. Menšie zariadenia teda zrejme nebude možné chrániť. A existujú aj veľké objekty, ktoré budú vždy zraniteľné, napr radary alebo stanovište riadených striel. Ďalej je prakticky nerealizovateľné odtieniť lietadla (hoci bondovka “Zlaté oko” tvrdí opak).

Nesmrtonosné zbrane HAARP a mozgové vlny

Americký HAARP mení klímu, alebo máme tu novú zbraň ?

Reklamy

Nesmrtonosné zbrane – Elektromagnetické pulzné bomby

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *