GSM frekvencie a frekvenčné pásma
GSM tutoriál obsahuje:
- GSM tutoriál/ úvod
- Sieťová architektúra
- Rozhrania
- Radio access network
- Frames
- Frekvenčné pásma a alokácie
- Energetická trieda, kontrola a zosilňovače
- Fyzikálne a logické kanály
- Codecs/ vocoders
- Handover/ handoff
Hoci je GSM bunkový systém schopný pracovať na rôznych frekvenciách, GSM štandard definuje GSM frekvenčné pásma a frekvencie pre rôzne alokácie spektra, ktoré sa používajú na celom svete.
Pre väčšinu aplikácií prideľovanie frekvencií GSM spadá do troch alebo štyroch pásiem, a preto je možné, že telefóny budú použité pre globálny roaming.
Zatiaľ čo väčšina aktivít GSM spadá len do niekoľkých pásiem, v niektorých špecializovaných aplikáciách alebo v krajinách, kde požiadavky na alokáciu frekvenčného spektra znamenajú, že štandardné pásma sa nemožno použiť, môžu byť potrebné rôzne alokácie.
Väčšina globálnych roamingových dvojpásmových, trojpásmových alebo štvorpásmových telefónov bude fungovať vo väčšine krajín, hoci v niektorých prípadoch sa môžu vyžadovať telefóny využívajúce iné frekvencie.
Alokácia pásiem GSM
Existuje celkom štrnásť rôznych rozpoznaných frekvenčných pásiem GSM.
Tieto sú definované v 3GPP TS 45.005.
Použitie frekvenčného pásma GSM
Použitie rôznych frekvenčných pásiem sa mení po celom svete, hoci existuje veľký stupeň štandardizácie.
Dostupné frekvencie GSM závisia od regulačných požiadaviek pre konkrétnu krajinu a región ITU (International Telecommunications Union- Medzinárodná telekomunikačná únia), v ktorej sa krajina nachádza.
Ako hrubý sprievodca Európa standardne používa pásma GSM 900 a 1800.
Tieto pásma sa tiež vo všeobecnosti používajú na Strednom východe, v Afrike, Ázii a Oceánii.
Pre Severnú Ameriku používa USA pásma 850 a 1900 MHz, skutočne používané pásma stanovujú regulačné orgány a závisia od oblasti.
Pre Kanadu je pásmo 1900 MHz primárne používaným pásmom, najmä pre mestské oblasti s 850 MHz využívané ako záloha vo vidieckych oblastiach.
Pre Strednú a Južnú Ameriku sú frekvenčné pásma GSM 850 a 1900 MHz najpoužívanejšie, aj keď existujú niektoré oblasti, kde sa používajú iné frekvencie.
{googleads left}
GSM multipásmové telefóny
Aby používatelia mobilných telefónov mohli využívať roamingové zariadenia ponúkané GSM, je nevyhnutné, aby mobilné telefóny mohli pokryť pásma krajín, ktoré sú navštívili.
Dnes väčšina telefónov podporuje túto operáciu na viacerých pásmách a sú známe ako multi-band (viac-pásmové) telefóny.
Typicky väčšina štandardných telefónov je dvojpásmový telefón.
Pre Európu, Blízky východ, Áziu a Oceániu by tieto operácie fungovali na pásmách GSM 900 a 1800 a pre severnú Ameriku atď.
Dvojfázové telefóny by fungovali na frekvenčných pásmách GSM 850 a 1900.
Na zabezpečenie lepšieho roamingového pokrytia sú k dispozícii aj trojpásmové a štvorpásmové telefóny.
Európske trojpásmové telefóny typicky pokrývajú pásma GSM 900, 1800 a 1900, ktoré poskytujú dobré pokrytie v Európe, ako aj mierne pokrytie v Severnej Amerike.
Podobne trojpásmové telefóny v Severnej Amerike používajú frekvencie 900, 1800 a 1900 GSM.
K dispozícii sú tiež štvorpásmové telefóny, ktoré pokrývajú pásma GSM frekvencií 850, 900, 1800 a 1900 MHz, t. j. štyri hlavné pásma a tým umožňujú globálne využitie.
Rozdelenie frekvencii |