TÚ SR uložil pokuty dvom vodičom za používanie rušičiek GPS
“Rozhodnutia o uložení pokuty sú právoplatné a vykonateľné,” uviedol hovorca úradu Roman Vavro.
Telekomunikačný úrad našiel rušičky vo vozidlách ešte v júni, vodičov naďalej kontroluje. Preveruje aj predajcov, ktorí prístroje ponúkali. “Uvádzanie rušičiek GSM, GPS signálov, ako aj rušičiek iných signálov na trh, ich distribúcia, predaj a prevádzka sú v členských štátoch EÚ zakázané,” dodal Vavro.
Elektronický systém výberu mýta na Slovensku prevádzkuje spoločnosť SkyToll, vybudovala ho na princípe satelitnej technológie. Poplatky za jazdu po diaľniciach, rýchlostných komunikáciách a cestách I. triedy musia od januára elektronicky platiť vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony.
TÚ SR počas kontroly neskúma dôvod použitia rušičiek, ale pri ukladaní pokuty prihliada najmä na povahu, závažnosť, spôsob, trvanie a dôsledky porušenia povinnosti. Kontroly naďalej pokračujú. TÚ SR preveruje aj predajcov.
TÚ SR prvé kontroly vykonal v spolupráci s Policajným zborom a denne skontroloval priemerne 1500 vozidiel idúcich prevažne na spoplatnených úsekoch ciest. TÚ SR počas prvého dňa kontroly zistil prevádzku dvoch rušičiek umiestnených v slovenských nákladných motorových vozidlách. Jednu rušičku vodičovi na mieste odobral. TÚ SR voči vodičom viedol správne konanie za prevádzku nepovolených rádiových zariadení a uložil im pokutu.
Okrem vodičov preveruje činnosť predajcov a poskytuje vyjadrenia pre iné štátne orgány. Na základe tejto činnosti preverovaní predajcovia stiahli zo svojej ponuky takéto nepovolené zariadenia. TÚ SR spolupracoval na prípade, keď colníci, na základe vyjadrenia TÚ SR, zabránili dovozu rušičiek na Slovensko.
TÚ SR v nadväznosti na správu, ktorou v závere marca upozornil na to, že uvádzanie akýchkoľvek rušičiek na trh, ich distribúcia, predaj a prevádzka sú v členských štátoch Európskej únie (EÚ) zakázané, začal od júna 2010 vykonávať kontroly.
Uvádzanie rušičiek GSM, GPS signálov, ako aj rušičiek iných signálov na trh, ich distribúcia, predaj a prevádzka sú v členských štátoch EÚ zakázané. Tieto zariadenia vzhľadom na ich princíp činnosti nespĺňajú požiadavky R&TTE smernice – smernica 1999/5/EC, ktorá je na území Slovenskej republiky implementovaná v podobe nariadenia vlády č. 443/2001 Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na rádiové zariadenia a koncové telekomunikačné zariadenia.