Vojsko -) vynašlo zariadenie, ktoré má zabrániť ľuďom rozprávať

Loading

Americké námorníctvo vynašlo nové zariadenie, ktoré má zabrániť ľuďom hovoriť, také, ktoré ľudia so súrodencami okamžite rozpoznajú. Ručné akustické volacie a rušivé zariadenie zaznamená reč človeka a opäť ho vypľuje, čím naruší jeho koncentráciu a odradí ho od ďalšieho rozprávania. Hoci ide o zaujímavý – a veľmi známy – koncept, je nepravdepodobné, že sa táto technológia niekedy uplatní na bojisku.

Ručné akustické volanie a prerušenie (AHAD) bolo vyvinuté inžiniermi v Naval Surface Warfare, Crane Division, výskumnom a vývojovom zariadení námorníctva v Indiane, ktoré vyvíja ručné a posádkové zbrane pre túto službu. Patent, uvádza New Scientist , bol vydaný v roku 2019.

Patentová prihláška popisuje systém takto:

Podľa ilustratívneho uskutočnenia tohto vynálezu je reč cieľa smerovaná späť k nemu dvakrát, raz okamžite a raz po krátkom oneskorení. Toto oneskorenie vytvára oneskorenú zvukovú spätnú väzbu (DAF), ktorá mení normálne vnímanie vlastného hlasu hovorcom. V bežnej reči rečník počuje svoje slová s miernym oneskorením a telo je na túto spätnú väzbu zvyknuté. Zavedením ďalšieho zdroja zvukovej spätnej väzby s dostatočne dlhým oneskorením je narušená koncentrácia rečníka a je ťažké pokračovať v hovorení.

Patentová prihláška dokonca obsahuje odkaz na toto video, ktoré demonštruje proces.

Každý, kto má brata alebo sestru, túto technológiu hneď spozná. AHAD je v podstate počítačový súrodenec, ktorý opakuje čokoľvek, čo rečník povie bezprostredne po tom, čo to povie, zábavným alebo znepokojujúcim hlasom. Jediný rozdiel je v tom, že súrodenec to robí jednoducho preto, aby podráždil iného člena rodiny, zatiaľ čo vládna agentúra používajúca systém to môže použiť na zastavenie nepokojov alebo iného nezákonného zhromaždenia.

Systém môže byť veľmi záludný, ako vysvetľuje dokument: „Pri použití smerových mikrofónov a reproduktorov systém zachytí iba hlas cieľového reproduktora a prenášaný zvuk bude počuť iba cieľový reproduktor.“ Osoba, na ktorú sa zameriava AHAD, môže byť touto technológiou omráčená a zmätená, že nikto v jej blízkosti nepočuje, čo počujú. Ľudia okolo nich môžu byť rovnako zmätení, že daná osoba prestala hovoriť, zdanlivo bezdôvodne. Inými slovami, môže vás to prinútiť myslieť si, že ste blázon, a ľudia okolo vás si budú myslieť, že ste blázon.

Technika rušenia funguje najlepšie, ak zariadenie opakuje reč slabiku za kadenciou rečníka. Je zvláštne, že niektorým ľuďom to vôbec nefunguje, možno tým, ktorí majú sebadôveru na úrovni Micka Jaggera, a z niektorých ľudí to robí ešte lepších rečníkov. Účinok nie je dostatočne konzistentný na to, aby sa táto technológia oplatila pokračovať aj mimo laboratória.

Táto technológia má niekoľko ďalších aplikácií. Dá sa použiť ako bežné akustické oznamovacie zariadenie, možno na dávanie pokynov inej lodi alebo na začatie rozhovoru. Zaujímavejšie je, že „ nasmerovaním systému AHAD na stenu alebo roh môže systém AHAD tiež premietať zvuk na cieľový povrch tak, že zvuk vyzerá, že pochádza z cieľa.“

Podobné zariadenie dokonca vyrába jedna firma na Slovensku. Viac infa nájdete aj v tomto článku:
Market.sk & Sigint.sk Vaša ochrana informačných dát – prezentácia v zahraničí

AHAD patrí do kategórie nesmrtiacich zbraňových systémov, zbraní navrhnutých na dosiahnutie požadovaného účinku bez toho, aby spôsobili trvalé poškodenie. Americké námorníctvo nasadilo ďalšie nesmrtiace zvukové zbrane, vrátane akustického zariadenia s dlhým dosahom, ktoré dokáže prenášať sústredené zvukové vlny na veľmi vysokých úrovniach decibelov, čo spôsobuje bolesť. Bolesť spôsobuje, že ľudia utekajú z oblasti a môžu mať pretrvávajúce fyzické účinky, vrátane migrény a zvonenia v ušiach, až týždeň.

Reklamy

Prečítajte si viac na stránke New Scientist

A čo Vás ešte zaujíma ?
Môžu niektorí ľudia počuť ultrazvukový zvuk?
Počujete ultrazvukové zvuky? Aj keď sa rozsah ľudského sluchu pohybuje medzi 20 Hz a 20 000 Hz, ide skôr o priemer. Niektorí ľudia môžu počuť nad a pod týmto rozsahom . Dojčatá, deti, dospievajúci a niektoré dospelé ženy majú obzvlášť ostrý sluch a dokážu rozpoznať ultrazvukové zvuky.

Ako zistiť odpočúvacie zariadenia na mobilných telefónoch
Vypnite telefón a nechajte batériu vychladnúť.
Približne raz za hodinu skontrolujte teplotu batérie.
Ak batéria zostáva teplá, keď by mala vychladnúť, je veľká šanca, že bola poklepaná.
Počas hovoru počúvajte abnormálne kliknutia alebo pípanie.

Ako blokujete ultrazvukový zvuk?
Kvapalné peny môžu úplne blokovať prenos ultrazvuku niektorých frekvencií, čo naznačuje, že peny sú metamateriály, ktoré by sa mohli použiť na akustickú izoláciu.

Ako zablokujem odpočúvacie zariadenie na svojom mobilnom telefóne?
Google Assistant
Otvorte v telefóne aplikáciu Nastavenia. Potom prejdite nadol a klepnite na Služby účtu.
Klepnite na Hľadať, Asistent a hlas. Potom klepnite na Google Assistant.
Klepnite na Asistent. Potom prejdite nadol na zariadenia s asistentom a klepnite na Telefón.
Klepnutím na posúvač Asistenta Google ho vypnete.

Ako zistím, či ma niekto odpočúva?
Známky odpočúvania
Zdá sa, že ľudia poznajú vaše aktivity, aj keď by nemali.
Iní poznajú vaše dôverné obchodné alebo profesionálne obchodné tajomstvá. …
Zdá sa, že tajné stretnutia a ponuky sú menej ako tajné. …
Nezvyčajné zvuky alebo zmeny hlasitosti na vašich telefónnych linkách. …
Statické, praskanie alebo škrabanie na vašich telefónnych linkách.

Ako naruším zariadenie na nahrávanie zvuku?
Ako blokovať nahrávacie zariadenia
Kúpte si generátor bieleho šumu. Ide o malé prenosné stroje, ktoré vytvárajú hluk v pozadí, čo sťažuje prípadným odpočúvateľom čokoľvek počuť. …
Vytvorte bezpečný priestor na rozprávanie. …
Namontujte zariadenie na stenu alebo iný hladký povrch, ako je okno.

Môžete blokovať odpočúvacie zariadenia?
Blokovanie načúvacieho zariadenia je zvyčajne záležitosťou buď skreslenia zvukového vstupu prijatého zariadením, odoslania iného zvuku na jeho maskovanie alebo úplného zablokovania zvuku . Na neutralizáciu blízkych mikrofónov sa zvyčajne používajú rušičky zvuku.

Naozaj fungujú rušičky zvuku?
Rušičky zvuku slúžia na podobný účel ako rušičky GPS, ale inými prostriedkami. Sú to malé zariadenia, ktoré produkujú jedinečné zvuky na ochranu dôverných rozhovorov pred externými zariadeniami na počúvanie. Náhodný maskovací zvuk znecitlivuje mikrofóny v danej oblasti a v podstate ich robí zbytočnými .

Čo robí rušička zvuku?
Rušičky zvuku – Rušičky zvuku vytvárajú jedinečnú masku zvuku na mikrofónoch, aby sa zabránilo extrakcii vášho hlasu z nahratej konverzácie . Tieto zariadenia vytvárajú okolitý biely šum, počuteľný ľudským uchom, ktorý maskuje bežnú rečovú konverzáciu, čím sa nahrávacie zariadenie stáva zbytočným.

Reklamy

Podobné zariadenie dokonca vyrába jedna firma na Slovensku. Viac infa nájdete aj v tomto článku:
Market.sk & Sigint.sk Vaša ochrana informačných dát – prezentácia v zahraničí

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *