Akustické rušiče – audio jammer system pre blokovanie nahrávania ?

Loading

Predložený vynález sa týka systému prerušenia komunikácie. V prvej zvukovej ceste mikrofón prijíma vstupný zvuk, zosilňovací systém zosilňuje zvuk a zvukový systém vysiela prvý výstupný zvuk. V druhej zvukovej ceste … Learn More

Vojsko -) vynašlo zariadenie, ktoré má zabrániť ľuďom rozprávať

Loading

Americké námorníctvo vynašlo nové zariadenie, ktoré má zabrániť ľuďom hovoriť, také, ktoré ľudia so súrodencami okamžite rozpoznajú. Ručné akustické volacie a rušivé zariadenie zaznamená reč človeka a opäť ho vypľuje, … Learn More

Vyzerá ako z minulého storočia… Šifrovaný telefónny hovor

Loading

 …a je veľmi drahý. Kupujú si ho politici.
Na prvý pohľad je to obyčajný tlačidlový telefón.
Dizajnom neuhranie, ani neurazí.
Skrátka priemer, ktorý bol pred viac ako desiatimi rokmi celkom bežný.
Tromf však skrýva vnútri a nechá si za neho náležite zaplatiť.
Aj napriek svojmu veku je stále považovaný za najlepšie zabezpečený telefón na svete.
Dorazil aj na náš trh.

Ako bojovať proti odpočúvaniu – odposluchu vo firme: od tisíc až po stotisíc EUR

Loading

Ako bojovať proti odpočúvaniu – odposluchu vo firme: od tisíc až po stotisíc EUR

 Medzi nekalé konkurenčné praktiky patrí často priemyselná špionáž a s ňou neodmysliteľne aj odposluchy

Dopyt po zabezpečenie vyhradených priestorov proti odpočúvaniu preto neustále rastie, spôsobov, ako ochrániť firemné tajomstvo, je niekoľko.

Najspoľahlivejším spôsobom ochrany proti odpočúvaniu je Faradayova klietka.
Bohužiaľ je to aj najdrahší spôsob ochrany. 

Inštalácia odpočúvacie zariadenia dnes nevyžaduje žiadne špeciálne technické znalosti, môžu ju bez väčších problémov vykonávať aj laici. Aj technológia používaná pri prenose dát mobilnými telefónmi urobila odposluch ešte dostupnejším.


Mobil možno bez zveličenia považovať za najlacnejšie, digitálne kódovanú a diaľkovo ovládanú plošticu s dosahom po celom svete. Zabrániť jeho neoprávnenému vysielanie za súčasne dostupných technológií možné len dvoma spôsobmi: vyňatím batérie alebo použitím technického prostriedku nazývaného GSM jammer, ktorý ale nie je v súčasnej dobe v EU povolený.

SpeechJammer – rušenie rozprávajúcej osoby časovo posunutou ozvenou.

Loading

Dvojica japonských vedcov z Národného inštitútu vedy a technológie a
Univerzity v Ochanomizu na konci minulého týždňa predstavila prototyp zariadenia SpeechJammer, ktorého účelom je umlčať hovoriaceho bez spôsobenia akejkoľvek trvalej ujmy.

SpeechJammer využíva efekt známy ako Delayed Audio Feedback, rušenie rozprávajúcej osoby časovo posunutou ozvenou.

Ak rozprávajúca osoba počuje svoj prejav so špecifickým časovým posunom, podľa vedcov to osobu stresuje, spôsobuje prerušenia v reči až koktanie.

Podľa autorov SpeechJammera sa predpokladá, že časový posun spôsobuje tento efekt ovplyvňovaním kognitívnych procesov v mozgu.

Sleduje Vás niekto ? Je to konšpirácia alebo paranoja ?

Loading

Paranoja môže byť dobrá vec.

A to nielen pokiaľ robíte niečo zlé. U dnešných technológií, ako sú odpočúvanie laserom, sledovanie komunikácie cez telefón aj maily, alebo u tej naj – Facebooku, si nemôže byť istý nikto. Buďte paranoidný a premýšľajte. Nielen nad tým, čo hovoríte, ale aj čo čítate.

Dnes sú odpočúvacie metódy tak dobré, že vlastne nemusíte vstúpiť do objektu a inštalovať niekde ploštice, pretože vám stačí inštalovať odposluch na vodovodnú rúru a alebo napríklad na rúru od radiátora – rúry a voda vedú zvuk tak dobre, že je možné ho dosť kvalitne rekonštruovať.

Aj v panelovom dome radiátory majú dobré vodivé vlastnosti ľahko sa cez ne šíri hluk z párty, ktorú niekto organizuje o pár poschodí nižšie, nikto to nespojí s tým, že pri vhodnom spracovaní zvukov by sa to dalo využiť na odpočúvanie aj normálny reči.

Technika proti odpočúvaniu

Loading

AKO ELIMINOVAŤ ODPOČÚVANIE.
Miniatúrne rádiové vysielače (“ploštice”, “štěnice”, “ucha”, “bezdrôtové mikrofóny”), ktoré môžu byť inštalované všade ( kalkulačka, pero, klávesnica od PC, mobilných telefónoch jednoducho všade). Ich nasadenie je veľmi operatívne, ľahké a preto najčastejšie.

Rozlišujú sa podľa spôsobu napájania (doby prevádzky), režimu vysielania, druhu použitej modulácie, vysielacej frekvencie a výkonu, podľa veľkosti, spôsobu kamufláže a podľa rady ďalších technických kritérií (tie sú často prísne utajované). Tomuto širokému spektru odpovedá aj obrovské rozpätie cien. Cena takýchto zariadení musí obecne prevážiť hodnotu získaných informácií – ty môžu byť často k “nezaplateniu”.

Zákon o ochrane súkromia

Loading

ZÁKON O OCHRANE SÚKROMIA PRED NEOPRÁVNENÝM POUŽITÍM INFORMAČNO-TECHNICKÝCH PROSTRIEDKOV (ZÁKON O OCHRANE PRED ODPOČÚVANÍM)

 

Z á k o n č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení

niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov (zákon č. 757/2004 Z. z., zákon č. 311/2005 Z. z., zákon č. 59/2009 Z. z., nález Ústavného súdu SR č. 209/2009 Z. z. a zákon č. 291/2009 Z. z.)