Začíname s WordPress, 3.časť – písanie článkov
Vo WordPress sú dva základné druhy článkov – “Príspevky”, a “Stránky“. V drvivej väčšine vecí sú rovnaké, ale majú medzi sebou niekoľko zásadných rozdielov. Kým príspevky slúžia skôr pre blogovanie, tak stránky sú naopak statické stránky, u ktorých nás nezaujíma, kedy boli publikované ani v ktorej kategórii. Slúži skôr pre všeobecné informovanie návštevníka.
Dnes sa budeme venovať hlavne príspevkom a to konkrétne, ako ho vlastne napísať či upraviť. Začnite tým, že v administračnom menu kliknete na vytvoriť príspevok.
Teraz sa vám naskytá súbor nastavení. Všimnite si dvoch tlačidiel vpravo hore, kde je Nastavenie zobrazených informácií a nápoveda. Odporúčam zatiaľ všetko pozapínať s tým, že postupne si môžete nepoužívané boxy opäť vypnúť. Všimnite si tiež, že všetky bloky môžete ľubovoľne presúvať a lepšie tak prispôsobiť svojej práci.
Hneď hore je v boxe šedivým písmom napísané: Zadajte názov. Po vložení, sa vám ukáže trvalý odkaz (ak používate Permalink, čo vrelo odporúčam) a môžete ho tiež upraviť. Vkladajte pokojne permalink s háčikmi, čiarky či veľkými písmenami, WordPress si s tým už poradí.
Dostávame sa ale k samotnému základu písania článku – box pre editáciu.
Editor
Editor si môžete prepnúť do základných dvoch zobrazení – predvolené “Editor” a HTML. Oba módy majú svoje plusy a mínusy. Editor je skôr pre menej skúsených používateľov, ktorí ešte nepoznajú HTML značky. Tvorenie článku je teda jednoduchšie, ale na druhej strane vaše možnosti sú silne limitované. Naopak v html kóde si môžete robiť prakticky čokoľvek.
Začnime s východiskovým módom. Aj ten má svoju základnú a rozšírenú verziu, ktorú vypínate / zapínate tlačidlom
Prvé tri tlačidlá slúžia pre formátovanie textu – tučné, kurzíva a preškrtnuté. Ovláda sa to takmer rovnako ako bežný word.
Pre číslovaný a nečíslovaný zoznam. Ak chcete niečo či niekoho citovať, takže použijete tlačidlo
vám slúži pre zarovnanie textu. Ak ho chcete zarovnať do bloku, budete si musieť zapnúť rozšírené možnosti editora. A ako poslednú možnosť bežné tlačidlo tu máme tvorbu hypertextových odkazov
je prvým špeciálnym WordPressovským tlačidlom. Vkladá takzvaný TAG MORE. Podporujú ho iba niektoré šablóny. A čo to vlastne robí? Vo výpise článkov sa vám už nemusia objavovať celé príspevky, ale iba časť. A to ktorá, určujete práve pomocou tagu more.
Nasleduje kontrola pravopisu
ale ak nepíšete články v angličtine, tak vám asi k ničomu nebude. Pre vstup do celoobrazovkového režimu kliknite na
a budete tak moc písať bez rušivých elementov. Ak stlačíte ešte F11 dosiahnete takmer dokonalého výsledku.
Rozšírené možnosti si zapnete pomocou
môžete napríklad nastaviť hierarchickej nadpisy. Správna štruktúra príspevkov sa bude páčiť ako vaším návštevníkom, tak i vyhľadávačom.
podčiarknutie, zarovnanie do bloku a zmena farby.
pre vkladanie formátovaného wordovského a neformátovaného textu. Ten sa hodí v prípade, že chcete vkladať čistý text.
slúži pre mazanie formátovania a vkladaniu špeciálnych symbolov.
pre zväčšovanie a zmenšovanie odsekov. Rovnako využijete pri vložených zoznamoch.
Ďalej máte k dispozícii tlačidlá späť, vpred a nápovedu, ktorá odpovedá na vaše prípadné otázky.
HTML mód tu už popisovať nebudem, pretože prakticky vkladá len rôzne tagy. Len by som snáď upozornil, že WordPress má automatický formátovač textu, takže aj keď niečo v HTML urobíte, tak sa to nutne nemusí správne na webe zobraziť. Existujú pluginy, ktorí dokážu túto vlastnosť vypnúť.
Ešte dávam do pozornosti tlačidlá nad textom
pomocou ktorých vkladáte prílohy – obrázky, videá, zvuk či ďalšie formáty.
Stručný výpis príspevkov
Do tohto poľa vložte stručný opis toho, čo príspevok obsahuje. Niektoré šablóny ho zobrazia vo výpise článkov, iné zase nie. Mal by sa ale minimálne objaviť v popise pre vyhľadávače. Vyplnenie tohto poľa vám dá niekoľko plusových bodov.
Užívateľské pole
Užívateľské polia slúži predovšetkým pre developerov a skúsených užívateľov. V pomocníkovi pre šablónu by malo byť napísané, čo do nich vložiť, aby to na článok mal príslušný efekt.
Odoslať TrackBack
Ak odkazujete na článok iného blogu, môžete naň upozorniť pomocou Trackback. Nie na každej stránku to však bude mať vplyv. Naopak ak odkazujete na WordPressovský web, všetko prebieha bez problémov a navyše automaticky, že ich nemusíte uvádzať.
Staršie verzie
Ak neukladáte pravidelne svoje články., nemusíte sa obávať. WordPress ich totiž sám priebežne ukladá. Ak teda zabudnete kliknúť na tlačidlo aktualizovať či publikovať, nič sa nedeje a staršie verzie či neuložené koncepcie nájdete práve v tejto časti.
Existujú pluginy, ktoré obmedzujú počet verzií pri článkoch, aby sa nezahlcovala databázy.
Ostatné
Ďalej tu ešte máme box “Autor”, kde môžete zmeniť a doplniť tvorcov článkov. Box “Komentáre”, kde vypnete diskusie pod článkami či prichádzajúce Trackbacky. V pravom menu potom tu máme ešte Rubriky a štítky. Tie určite využívajte k rozčlenenie webu na tematické celky.
Tagy sa snažte neplytvať, aby pre návštevníka boli prínosom. Zároveň ale majte aspoň nejaké.
Posledným dôležitým boxom je “Publikovať”. Tu môžete nastaviť hneď niekoľko veci:
Stav: Koncept – pracovná verzia, čakajúce na schválenie – článok musí prejsť kontrolou a potom tu je samozrejme stav publikovaný.
Viditeľnosť: Upravuje, kto všetko môže článok vidieť.
Súkromné – prístupné iba vám, editorom a administrátorom, chránené heslom – každý má svoje vlastné unikátne heslo, ktoré vložíte a bez ktorého nie je možné článok otvoriť a verejný, ktorý uvidia vaši čitatelia.
Môžete tiež nastaviť zvýraznenie na úvodnej stránke, ale túto funkcionalitu nemusí podporovať každá šablóna.
Publikovať: Pomocou posledného bodu môžete plánovať článok. V predvolenom stave sa publikuje hneď, ale je tu aj možnosť vydať v určitý čas. Ak napr. napíšete viac článkov naraz, môžete ich čitateľom dávkovať postupne.
U starších, už publikovaných článkov je možné upraviť dátum a zmeniť tak ich poradie vo výpisoch.
Články môžu mať desiatky, aj stovky ďalších funkcionalít. WordPress toho dokáže naozaj veľa a každý deň sa môžete naučiť niečo nové.