Laserom proti lietajúcim robotom – drone. Nemci vyvinuli zbraň na bezpilotné lietadlá

Loading

Firma sa na svojich stránkach chváli tiež precízne zameriavací technikou, ktorá dokázala obstáť aj v ťažkých poveternostných podmienkach, ako je sneženie, prudké slnko či dážď.

Zameriavanie je zložené z radaru pre hrubú lokalizáciu cieľa a optiky pre precízne zameranie. 

Napríklad bezpilotné lietadlo radar zachytil na tri kilometre, optika dokázala presne zacieliť, a keď sa cieľ priblížil do stráženej zóny v okruhu dvoch kilometrov, laser ho behom niekoľkých sekúnd zlikvidoval.

 

Firma Rheinmetall teraz plánuje premeniť laboratórne stroj do mobilnej podoby použiteľné v boji. Avizovala tiež, že nebude problém zvýšiť výkon na 100 kW. BBC pripomína, že podobný systém vyvíja aj spoločnosť Raytheon a americká armáda v júni minulého roka oznámila vývoj zbrane, ktorá dokáže strieľať laserom navádzané elektrické výboje.

Američania zvyšujú intenzitu bezpilotných útokov v Afganistane

Najmenej osem ľudí a z toho jeden významný predstaviteľ teroristickej siete al-Káida prišlo o život na začiatku roka pri útoku amerického bezpilotného lietadla na severozápade Pakistanu. Informovali o tom zdroje v americkej spravodajskej službe s tým, že niekoľko rakiet na úsvite zasiahlo dve usadlosti v dedine Hajdarchél v blízkosti mesta Míránšáh, čo je druhé najväčšie mesto v provincii Severný Vaziristan, ležiacej v blízkosti hraníc s Afganistanom. Išlo o štvrtú podobnú operáciu od začiatku roku 2013.

 

Pakistan proti útokom protestuje

Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s preletmi a útokmi amerických bezpilotných lietadiel si už viackrát predvolalo amerických vysokopostavených diplomatov, aby vyjadrilo protest proti týmto operáciám.

Považuje ich totiž za protiprávne narušenie suverenity Pakistanu a za kontraproduktívne akcie, keďže obete na životoch z radov civilistov, ku ktorým sporadicky dochádza, len posilňujú podporu obyvateľstva islamistickým povstalcom.

Časť pakistanskej verejnosti podporuje postoj vlády v Islamabade, kým iní považujú útoky amerických bezpilotných lietadiel na povstalcov za správne, keďže v oblastiach, ktoré sa vymykajú spod kontroly pakistanskej armády, ozbrojenci často terorizujú miestne obyvateľstvo.  

Reklamy

Penzionovaný americký generál Stanley McChrystal v pondelok uznal, že bezpilotné lietadlá americkým jednotkám v oblasti pomáhajú, ale upozornil, že ich nadmerné nasadzovanie do akcií môže ohroziť americkú bezpečnosť.

 

Deväťsto mŕtvych civilistov!

Agentúra DPA s odvolaním sa na londýnsku Kanceláriu investigatívnej žurnalistiky píše, že od roku 2004 sa v Pakistane uskutočnilo viac ako 350 operácií s nasadením amerických bezpilotných lietadiel, pri ktorých zahynulo najmenej 2625 ľudí, z toho 889 civilistov vrátane detí.

Najvyšší počet operácií s nasadením bezpilotných lietadiel sa uskutočnil v roku 2009, keď sa úradu prezident USA ujal Barack Obama. Vlani počas predvolebnej kampane sa počet nasadení bezpilotných lietadiel znížil, ale po Obamovom znovuzvolení na druhé funkčné obdobie v novembri sa útoky znova zintenzívnili.   

Je neuveritelné, ale zhodné laserové zbrane už majú aj naši susedia v Rusku, jedno video Vám ponúkame:

{youtube}KG63Bsb5Hqs{/youtube}

Russian Laser Weapons

{googleads none}

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *