Na mory je nová Ruská ponorka – Projekt 855 Jaseň

Loading

Čelovú časť lode má byť podľa vyjadrenia kancelárie úplne ” akusticky čistá ” a prispôsobená sonarovému vybavenie , torpédometmi budú umiestnené v inej časti lode .

Novosibirsk sa má tiež vyznačovať vysokou mierou ” stealth ” vlastností . Aby bola maximálne potlačená hlučnosť lodných systémov , bol vyvinutý nový spôsob zásobovania ponorky elektrickou energiou a nové ” akustické obranné systémy ” .

Okrem torpédometov získa Novosibirsk aj multifunkčné vertikálne silá na vypúšťanie bojových striel , vrátane striel s plochou dráhou letu . Torpédometmi a raketová silá môžu byť použité bez špeciálnych úprav pre rad zbraní .

Ponorka Novosibirsk získa do výzbroje aj ” hviezdne ” protilodné strely 3M55 Oniks , v exportnom označenie Jachont . Ide o tie isté strely , ktoré pravdepodobne zničil Izrael pred dvoma týždňami v Sýrii a ktoré vojenskí analytici označujú za ” zabijakmi loďou ” ( dolet až 300 km , rýchlosť letu 2,5 Mach ) .

K dôležitej raketové výzbroji bude patriť viacúčelová strela 3M – 54 Klub , ktorá poslúži k ničeniu hladinových lodí alebo pozemných cieľov . Rakety možné odpaľovať z vertikálnych síl alebo torpédometov . Protilodné verzia strely má dolet až 300 km , rýchlosť 0,8 Mach – pred zásahom zrýchľuje až na 2,9 Mach .

{youtube}kRCmLM8LgGQ{/youtube}

O testovaní ponorky Vladimir Monomach informovala tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na vyhlásenie tlačového oddelenia zbrojárskeho podniku ” Sevmaš ” , ktorý pre ruské námorníctvo v meste Severodvinsk tieto ponorky stavia .
Vladimír II . Monomach (1053-1125) bol kyjevský knieža z rodu Rurikovcov , vládol v rokoch 1113 až 1125 . Bol synom Vsevolod I. Jaroslavice a jeho prvej gréckej manželky , dcéry alebo netere byzantského cisára Konštantína IX . Monomacha , po ktorom získal svoje priezvisko . Wikipédia

{googleads right}

Ponorky triedy ” Borej ” sú schopné operovať v hĺbke 380 až 400 metrov a v prípade potreby sa ponoriť podľa niektorých údajov do hĺbky až 450 metrov , podľa iných až do hĺbky 600 metrov . Na hladine môžu plaviť maximálnou rýchlosťou 15 uzlov ( 28 km / h ) za hodinu , pod vodou potom až rýchlosťou 29 uzlov ( 53 km / h ) .

Ich trup meria 170 metrov na dĺžku a jeho maximálna šírka je 13,5 metra . Posádku ponorky tvorí 107 námorníkov , z toho 55 dôstojníkov . V prípade potreby by sa všetci mali vojsť do záchrannej kapsule , ktorú je ponorka tiež vybavená .

Reklamy

Výzbroj ponoriek projektu 955 ” Borej ” tvorí 6 torpédometov a na palube majú tiež 16 balistických rakiet typu R – 30 Bulava s jadrovými hlavicami . Tento typ rakety bol vyvinutý špeciálne pre nasadenie na týchto ponorkách .
Jej vývoj , ktorý sa začal v roku 2004 , však sprevádzali nemalé problémy .


Počas skúšok sa totiž ukázala istá nespoľahlivosť vyvíjané rakety , keď hneď sedem z osemnástich testovacích štartov sa skončilo neúspechom .
Podľa RIA preto v radoch ruských vojenských expertov do nedávnej minulosti existovali pochybnosti , či je vhodné Bulavu do výzbroje ruskej armády vôbec zaradiť .

Celkovo by malo byť vyrobené osem ponoriek tohto typu . Moskovská Admirality počíta s tým , že ich dostane do roku 2020 . Agentúre RIA to povedal vrchný veliteľ ruského námorníctva Viktor Čirkav . Podľa jeho slov by sa tieto ponorky mali stať na najbližších 30 až 40 rokov chrbticou ruských námorných strategických síl .

 

V súčasnej dobe boli už dokončené tri z nich . Vlajkovú loď tejto flotily , ponorku ” Jurij Dologorukij ” , ako prvá z triedy Borej námorníctvo oficiálne prevzalo 10. januára tohto roku . V súčasnej dobe prebieha výcvik posádky a operačnému nasadeniu tejto ponorky by podľa Čirkova malo dôjsť začiatkom budúceho roka .


{youtube}Hjx6m3vMGw0{/youtube}

Druhou ponorkou v rade je ” Alexander Nevský ” . Dokončený bol v roku 2010 a v súčasnosti prechádza náročným testovaním všetkých systémov . Armáda by mala ponorku prevziať v tomto roku .

Rozhodnutie zaradiť do výzbroje ruského námorníctva osem ponoriek projektu 955 ” Borej ” súvisí s tým , že najvyšší moskovskí politici považujú obnovu námorníctva za jeden z najdôležitejších úloh v rámci modernizácie celej armády . Ako nedávno RIA uviedla s odvolaním sa na ruského prezidenta Vladimíra Putina , plánuje vláda do roku 2020 na tento účel vynaložiť štyri bilióny rubľov ( 2,5 bilióna Sk ! ) .

 Zdroj: DeepStorm, RIA

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *