NSA: Agentúra sledujúca celú planétu

Loading

 

Veľké ucho Ameriky“, ako sa hovorí tejto agentúre, používa všetky špionážne vymoženosti ako známy filmový agent James Bond. Všetka tá technika ako odpočúvacie a nahrávacie zariadenia, minifotoaparáty, šifrované správy a rôzne prestrojenia špiónov, predstavovali v 50-tych rokoch zázraky techniky a dokonca ešte v dnešnej dobe je táto technika obdivuhodná.

 

Sklenený nedobytný palác

Budova NSA sa v Amerike nazýva „Palác hádaniek“, pretože sa tam zhromažďujú rôzne tajomstvá sveta získané cez špionážne siete, lietadlá, satelity a technicky najvyspelejšie odpočúvacie zariadenia rozmiestnené po celom svete. NSA pracuje s elektronikou a kryptológiou, čo je základom získavania špionážnych informácií.

Keď sa rozpútala studená vojnu, investovali USA a Veľká Británia do tohto špionážneho systému miliardy dolárov. Ruské špionážne agentúry však vôbec nezaostávali za tými západnými, práve naopak, vedecko-technická špionáž počas studenej vojny bola na veľmi vysokej úrovni. KGB a CIA sa doslova predbiehali v tom, kto bude mať pokročilejšiu techniku pre svojich najlepších špiónov vyslaných na tajné operácie.

 

Národná bezpečnostná agentúra má hlavné sídlo vo Fort Meade, kúsok od diaľnice z Washingtonu do Baltimore. Tento „Palác hádaniek“ je ukrytý za lesnou stenou a k nemu patriace územie je obkolesené niekoľkými pásmi plotov z oceľových reťazí, spevnených ostnatým drôtom. Štyri brány strážia “mariňaci“ so špeciálne vycvičenými psami.

Čo sa skrýva v podzemí?

Za týmito plotmi sa nachádzajú rozsiahle stavby. To čo sa však nachádza nad zemou je len zlomok celého zariadenia, do veľkej hĺbky sa tiahne ešte niekoľko poschodí. Veď kam by sa pomestilo 25 000 ľudí, ktorých centrála NSA zamestnáva? Táto najtajnejšia agentúra tam preberá a dešifruje informácie z celého sveta.

 

Odpočúvanie čiže signalizačná špionáž – SIGINT je hlavnou oblasťou prác NSA. Zamestnáva okolo 80 000 vojenských a civilných zamestnancov po celom svete. Náklady súvisiace s touto špionážou sú závratné – až 15 miliárd dolárov ročne! Súčasťou SIGINT-u sú dve odnože špionáže, ktorým NSA pripisuje obrovský význam.

Prvou z nich je ELINT – Electronic intelligence, čiže elektronická špionáž, ktorá sa zaoberá zhromažďovaním informácií o elektronických zariadeniach a druhou COMINT – Communication intelligence, čiže spojovacia špionáž, ktorá zachytáva vysielané hlásenia cez rozhlas alebo telefóny.

Súčasťou Odboru vedy a techniky CIA je Národné stredisko interpretácie fotografií alebo NPIC – National Photographic Interpretation Center. Toto stredisko analyzuje a vysvetľuje obrazový materiál. Zo začiatku interpreti fotografií používali len zväčšovacie sklíčka a meracie prístroje. Časom sa však toto stredisko stalo technicky najvyspelejšie v CIA.

Reklamy

 

Analýza čohokoľvek na počkanie

Čokoľvek sa stalo na zemi, vo vzduchu alebo na mori, NPIC to dokázalo zanalyzovať a dať tomu zmysel. Interpreti fotografií dokážu povedať, či obyvatelia mesta jedia mäso, keď vidia farmy s dobytkom, určia priemyslové podniky vďaka železničným koľajniciam, ktoré tam vedú. Dokonca môžu nakresliť pôdorys domu na základe toho, že kuchyňa je pod strešným ventilátorom, nad kúpeľňou je vetrák kanalizácie, obývačka má komín a ostatné miestnosti vyhodnotia ako detské izby alebo spálne.

Na základe rozrastania cintorína dokážu určiť, koľko ľudí zomrelo za uplynulý rok v hocijakom meste sveta. Táto vyspelá technika sa rozšírila o najvýkonnejšie počítače, s ktorými sa dajú zistiť pomocou spektrálnej analýzy napríklad aj to, či na letiskovej dráhe pristávalo lietadlo. Z detailov fotografií dokážu títo odborníci určiť čokoľvek.

 

Azda najpopulárnejším úradom v CIA je Úrad technických služieb alebo OTS – Office of Technical Services, ktorý vymýšľa všetky prístroje a elektroniku, ktorú poznáme zo špionážnych filmov. Od odpočúvania telefónov, cez vysielanie tajných správ až po fotografovanie tajných dokumentov. Zamestnanci tohto úradu vymýšľajú podobné „hračky“ ako vymýšľa Q pre Jamesa Bonda vo svojom laboratóriu.

 

Tajný agent pri špionáži fotografuje dokumenty, odosiela správy, prijíma peniaze a zariaďuje schôdzky. Pre väčšinu akcií poskytuje Úrad technických služieb najvyspelejšie špionážne vybavenie. K takémuto vybaveniu patrí aj prestrojenie známe z filmov Mission Impossible. Materiál používaný na masky je z vysoko ušľachtilého materiálu, ktorý umožňuje dýchanie pokožky.

OTS dokonca prevádzkuje aj vlastnú tlačiareň v hlavnom stane CIA. Dokáže vyrobiť vodičské preukazy, rodné listy, vysokoškolské diplomy v hocijakom cudzom jazyku. CIA však nemôže vyrábať tieto falošné dokumenty pod hlavičkou Spojených štátov amerických.

 

Takéto vymoženosti vedy a techniky používajú tajné služby od amerických, cez ruské, britské až po izraelské. Technika používaná priamo v akcii je však omnoho rafinovanejšia a vyspelejšia. O tej najutajovanejšej technike vedia len tí zasvätení, pre verejnosť ostane navždy utajená.

{youtube}-u0_n8wilp8?{/youtube}

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *