Technické hračky podporia rozvoj detí

Loading

Pri pohľade na ponuky jednotlivých obchodov môžu získať niektorí rodičia pocit, že ich ratolesti už všetky hračky majú. A to isté platí o konzolách, mobiloch a ďalšej elektronike. Napriek tomu stále existuje celý rad zaujímavých technických hračiek, ktoré rozhodne stoja za pozornosť – podporia totiž rozvoj detí.

Elektronika je bezpochybne fenoménom dnešnej doby. Počítače, tablety a smartphony s pripojením na internet považuje väčšina mladistvých za úplnú samozrejmosť. A nie je žiadnym tajomstvom, že týchto chytrých pomocníkov často využívajú ku kráteniu voľného času. V drvivej väčšine prípadov buď hrajú hry, sledujú videá na internete, alebo surfujú na sociálnych sieťach.

Čas však možno využiť ďaleko efektívnejšie, deti sa napríklad môžu naučiť programovať. Programátorov je totiž rovnako ako ďalších IT expertov akútny nedostatok, a tak deti môžu svoj koníček už za pár rokov ľahko premeniť v lukratívne zamestnanie.

Rodičia môžu pomôcť svojim ratolestiam v rozvoji digitálnych zručností a informatického myslenie pomocou sofistikovaných hračiek. Tie dokážu deti naučiť, ako vlastne fungujú aplikácie či ako sa ovládajú roboti, aby plnili ich príkazy.

Kreativita a tvorivosť

Iné modely zasa hravou formou rozvíjajú kreativitu a priestorovú predstavivosť tých najmenších. Zároveň ich učia trpezlivosti a tomu, ako pracné môže byť niečo vytvoriť. Práve takéto hračky môžu byť pre rad detí ideálnym vianočným darčekom.

Pri jednotlivých technických hračkách je dobré sledovať, aké je ich vekovej odporúčanie. Výrobcovia spravidla dobre vedia, čo zvládne trojročné dieťa a čo desaťročné.

Rodičia môžu pomôcť svojim ratolestiam v rozvoji digitálnych zručností a informatického myslenie dokonca ešte skôr, než nastúpia do školy. Na trhu je totiž celá rada hračiek, ktoré dokážu deti naučiť, ako vlastne fungujú aplikácie či ako sa ovládajú roboti, aby plnili ich príkazy. A to všetko pokojne ešte skôr, než sa naučí čítať.

Reč je samozrejme o základných modeloch, ktoré skutočne na deti cielia. Pokročilejšie modely sú samozrejme na ovládanie zložitejšie a hodí sa teda pre staršie deti. Podobne ako u najrôznejších stavebníc či videohier je teda vhodné sledovať vekové odporúčania výrobcu. Ten poradí, či sa jeho výtvor hodí pre najmenších, alebo naopak staršie deti.

Dá sa to aj zadarmo

Deti sa môžu naučiť programovať s využitím internetu pokojne aj zadarmo. Existujú totiž špeciálne aplikácie, ktoré sú svetom jednotiek a núl, vykonajú interaktívnú a zábavnú formu. Jedným z takýchto programov je napríklad Sololearn, určený pre chytré telefóny a tablety s operačnými systémami Android a iOS.

Bezplatnú výučbu ponúka aj aplikácie Codecademy. Nejde však o internetovú učebnicu v pravom slova zmysle, ale skôr o zábavnú hru, kedy v praktických cvičeniach dopĺňate kusy kódu a sledujete, čo sa potom stane.

Reklamy

Intelino Smart Train: nie len pre milovníkov vláčikov

V Česku máme celé generácie milovníkov vláčikov a železníc. Vlaky nájdu uplatnenie aj v modernej dobe plnej elektroniky, ako ukazuje model od spoločnosti Intelino. Ten je určený pre najmenšie ratolesti, snaží sa rozvíjať ich kreativitu, logiku, učia ich základom programovania a robotiky.

Hoci ide teda v prvom rade o ľúbivo vyzerajúci hračku, je to zároveň tiež učebná pomôcka. Využívať ju pritom môžu pokojne aj malé deti, ktoré ešte nevedia ani čítať. Súčasťou hracej sady Intelino sú totiž zaklápacie plastové doštičky rôznych farieb, ktoré sa môžu umiestniť priamo na trať aj mimo nej. Tieto doštičky potom ovplyvňujú činnosť vláčika Intelino – udávanie smeru, rýchlosti a magnetickú spojku.

Veľmi praktické je tiež to, že vláčik je kompatibilný s väčšinou ponúkaných drevených koľají. Ak teda doma už máte nejakú tradičnú železnicu, môžete ju bez problémov použiť aj s touto modernou vychytávkou. V takom prípade sa potom vláčik na trati ovláda prostredníctvom inteligentného telefónu, ktorý sa pripojí prostredníctvom bezdrôtového štandardu Bluetooth.

Batéria vláčika by mala stačiť až na 100 minút prevádzky, následne je možné ju dobiť prostredníctvom USB.

Vekové odporúčanie: od 3 rokov
Cena: 89 eur

Lego Hidden Side: kocky a rozšírená realita

Stavebnica radu Hidden Side láka na rozšírenú realitu, určené sú pre deti od šiestich rokov. Jednotlivé modely sa inšpirovali tematikou duchov. Na výber je napríklad duchárske laboratórium, záhada na cintoríne, strašidelná stredná škola, vlak duchov či paranormálny autobus.

Deti musia najprv všetky kocky postaviť tak, ako keby išlo o obyčajnú stavebnicu. Tým ale hrátky nekončia, do chytrého telefónu alebo tabletu s Androidom či iOS stiahnu aplikáciu, s ktorou budú hľadať duchov v mestečku Newbury. Jednotlivé stavebnice pritom predstavujú práve objekty, ktoré sa nachádzajú v tomto meste.

Po zostavení kociek je nutné celý výtvor naskenovať a preniesť do virtuálneho sveta. Potom už nič nebráni lovu duchov, ktorí sa budú zobrazovať priamo na displeji telefónu.

Aplikácia Hidden Side je pochopiteľne k dispozícii zadarmo, prípadní záujemcovia musia zaplatiť za stavebnice, bez ktorých program nefunguje. Základné modely sa ponúkajú za čiastky ľahko presahujúci hranicu štyroch desiatok eur, v prípade tých najväčších sa však obstarávacia cena môže vyšplhať aj na viac ako tri tisícky českých korún – 115 eur.

Vekové odporúčanie: od 7 rokov
Cena: od 17 eur

Reklamy

Ozobot 2.0 BIT: logické myslenie hraje prím

Naučiť deti nenásilnou formou prvým krôčikom v programovaní sa snaží Ozobot 2.0 BIT. Ide o veľmi malú interaktívne hračku, ktorá sa ľahko zmestí do každého vrecka. Podľa výrobcu predstavuje tú najzábavnejšie cestu ku skutočnej robotike. V praxi ju skutočne niektoré základné školy využívajú na to, aby sa deti naučili programovať.

Minirobot o veľkosti golfovej loptičky bude pod vedením dieťaťa zvládať hneď niekoľko činností. Stačí mu nakresliť na papier linky, načo je začne nasledovať. Rozoznáva pritom ich farby, podľa toho spozná, čo po ňom jeho majiteľ chce. Ľahko mu teda môžete naprogramovať choreografiu na svoju obľúbenú pesničku alebo si zahrať doskové hry s priateľmi, v ktorých bude predstavovať princíp náhody.

Ozobot si rozumie s tabletom, pre ktorý výrobca pripravil viac zábavných aj výučbových možností. Priamo na displeji mu nakreslite dráhy s príkazmi alebo riešte logické úlohy. Testovaný kúsok je kompatibilný s prístrojmi, ktoré sú vybavené operačnými systémami Android a iOS.

Vekové odporúčanie: od 8 rokov
Cena: 73 eur

3Dsimo Basic 2: ukážte svoju kreativitu

3D pero Basic 2 od českej značky 3Dsimo cielia produkty predovšetkým na deti školského veku, zabaviť ich dokáže na dlhé hodiny. Nejde pritom o žiadne plytvanie času, s týmto šikovným nástrojom rozvíjajú svoje kreatívne myslenie, rovnako tak si ale môžu vylepšiť priestorové myslenie, ľahkú motoriku a osvojiť si presnosť a trpezlivosť.

Balenie obsahuje ľahké a ergonomické pero v červenej farbe, knihu inšpiráciou a 48 kusov filamentov – plastových strún predstavujúcich náplň do pera, ktoré sú dostupné v 25 farebných variantoch. Z nich je potom možné vytvárať najrôznejšie postavičky, modely lietadiel, áut alebo napríklad vianočné ozdoby.

V začiatkoch ako predloha k práci poslúži priložená kniha inšpirácie, ktorá obsahuje presné návody na výrobu 24 projektov. Deti v nej nájdu nápady, ako vyrobiť jednoduché ozdoby na poháre alebo na sponky, zostaviť si kostru dinosaura alebo skonštruovať model raketoplánu. Komunita 3Dsimo potom ponúka stovky ďalších projektov v širokej škále obtiažnosti.

Praktické je, že teplota perá nikdy nepresiahne 65 ° C, je úplne nemožné sa o neho popáliť. Struny, ktorých nahriatím je umožnené priestorové kreslenie, sú vyrobené z polykaprolaktonu (PCL), čo je materiál, ktorý nie je toxický, a tak nijako neškodí zdraviu. Vďaka tomu môžu tento kreatívny nástroj používať aj tie najmenšie deti.

Vekové odporúčanie: od 8 rokov
Cena: 60 eur – market.sk Slovakia

DJI Robomaster S1: obrnený tank

Robomaster S1 od spoločnosti DJI môže na prvý pohľad vyzerať ako obyčajný tank na diaľkové ovládanie. V skutočnosti ide však o veľmi sofistikovaného robota, ktorý má 46 programovateľných komponentov a šesť programovateľných modulov umelej inteligencie.

Neprekvapí teda, že je určený skôr pre staršie deti, ktoré sa na pripojenom tablete či smartfóne naučia programovať v jazykoch Scratch a Python. To všetko zábavnou formou, kedy sa budú snažiť posúvať možnosti tohto obrnencov na ďalšiu úroveň.

So svojimi rovesníkmi potom môžu s naprogramovaným tankom súperiť o to, kto má najlepšie pripravený a vyzbrojený stroj. Toto robotické vozidlo sa totiž môže ľahko pohybovať prakticky na akomkoľvek povrchu vďaka štyrom robustným kolesám a silným elektromotorom. Vďaka HD kamere potom na pripojenom tabletu či mobilu presne vedia, čo ich tank robí.

Robomaster S1 nenaučí deti iba programovať, ale pomôže im tiež s pochopením fyziky, matematiky a bude zdokonaľovať ich reakčnú dobu. Snáď jedinou vadou na kráse je vyššia nákupná cena.

Vekové odporúčanie: od 10 rokov
Cena: 570 eur

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *