Rybyčka

Máte doma „rybičky“? Týmito overenými spôsobmi sa nepríjemného hmyzu zbavíte

Loading

S rybami nemá tento hmyz nič spoločné. Prezývku získali kvôli 7 až 10 milimetrovému striebristému telu a spôsobu, akým sa pohybujú. Ak sa ich chceme zbaviť, potrebujeme vedieť, prečo sa im vlastne v našich domácnostiach páči.

V našich domácnostiach majú dostatok potravy. Švehly obľubujú sladké látky nazývané polysacharidy. Tie sa nachádzajú v mnohých domácich predmetoch (lepidlo na knihy, kobercové vlákna, lepidlo pre domácnosť, farby, látky a dokonca aj nábytok). Nepohrdnú však ani potravinami, najmä škrobovými a sladkými.

Majú tu dostatok miesta na ukrytie, čo im umožňuje bezproblémové rozmnožovanie sa. Na kladenie vajec si vyberajú vlhké, tmavé a skryté miesta.

Švehly potrebujú vlhkosť. Podobne, ako iným druhom domácich škodcov, aj „rybičkám“ sa najviac darí vo vlhkom prostredí. V kúpeľni vetrajte, používajte ventilátor, ak máte vysokú vlhkosť v byte, zvážte nákup odvlhčovača.

Vyhovuje im rovnaká teplota ako nám, najradšej majú teploty od 22 do 27 °C.

Na miestach, kde sa im darí, dokážu žiť celé generácie. Rozmnožujú sa veľmi často. Jedna generácia žije približne tri roky.
To znamená, že ak problém neriešime, nielenže nám bude týchto nechcených zákazníkov pribúdať, ale tiež po čase uvidíme aj škodu na niektorých predmetoch. Najčastejšie na starších cennostiach, knihách, tapetách, fotografiách, ale aj na oblečení či záclonách.

Ako sa zbaviť „rybičiek“ v domácnosti?
Možností je viacero, tieto sa však oplatí vyskúšať, pretože naozaj fungujú:

1. Sklená miska s návnadou
Do sklenej misky vložte kúsok škrobovitého jedla (napríklad zemiak), ale funguje aj cukor či múka. Zvonku ju oblepte drsnejšou lepiacou páskou, stačí len na pár miestach, ale môžete aj celú. Pozor na to, aby lepiaca páska nesiahala dovnútra, musí byť len zvonku. Misku položte na miesto, kde ste si všimli tento hmyz.

Ako to funguje? Lepiaca páska funguje pre rybičky ako rebrík. Vďaka nej sa dostanú do misky, kam ich priláka potrava. Keďže z vnútornej strany misku sú len hladké sklené steny, nebudú sa vedieť dostať naspäť. Ich nožičky sa na hladký povrch nevedia prichytiť.

 

2. Pasca z vlhkých novín
Urobte pascu z vlhkých novín. Zrolujte novinový papier a zvlhčite ho. Vlhkosť a skrýša hmyz pritiahne – nechajte ju na mieste pár dní. Po niekoľkých dňoch noviny vyhoďte alebo spáľte. Proces môžete kedykoľvek zopakovať. Je možné, že sa takto zbavíte aj ďalších generácií, pretože takáto pasca je ideálne miesto na kladenie vajec.

3. Lepové pasce
Záhradkári určite poznajú lepové pasce, ktoré sa používajú na eliminovanie nepríjemného a škodlivého hmyzu. Podobné pasce fungujú aj na iné druhy hmyzu, napríklad na moľu kuchynskú, ale tiež na „rybičky“. Umiestnite ich na frekventované miesta ich pohybu, prípadne ich pokvapkajte škrobovitým či sladkým lákadlom.

Reklamy

4. Céder alebo cédrový olej
Do vody v rozprašovači pridajte pár kvapiek cédrového oleja. Premiešajte a nastriekajte na miesta, kde ste „rybičky“ spozorovali, alebo kde by mohli byť. Cédrový olej je veľmi aromatický a obsahuje feromóny, ktoré tento striebristý hmyz nenávidí. Ak nezaberie, skúste silnejšiu koncentráciu.
Okrem cédrového oleja môžete vyskúšať aj ďalšie esenciálne oleje, napríklad levanduľový, mätový, citrusový, vanilkový. Pridajte ich do vody, ktorou umývate dlážku, prípadne doplňte pár kvapiek octu.

5. Bobkový list
Bobkový list obsahuje oleje, ktoré „rybičky“ prirodzene odpudzujú. Poukladajte rozdrobené bobkové listy na potrebné miesta.

6. Dostatočná hygiena
Poriadok a hygiena je najzákladnejší spôsob, ako bojovať proti nežiaducemu hmyzu v domácnosti. Výskytu „rybičiek“ (alebo ich premnoženiu) zabránime dôkladnou a pravidelnou hygienou s použitím dezinfekčných prípravkov. Myslite i na menej dostupné miesta. Preventívne sa oplatí utesniť praskliny a škáry.

Ak nič z tohto nezaberá alebo nechcete skúšať prírodné alternatívy, chemické pasce proti švehlám zoženiete aj e-shopoch či v obchodoch s potrebami pre kutilov a záhradkárov.

Čo je ešte dobré o „rybičkách“ vedieť?

  • Švehly žijú na Zemi dlhšie ako 300 miliónov rokov. Nie sú škodlivé, neprenášajú ochorenia, ktoré by nám ublížili, neštípu.
  • Kým sú v malom počte, neohrozujú naše zdravie ani vnútorné prostredie. Samozrejme, je nepríjemné pozorovať ich vo vlastnej kúpeľni či na toalete.
  • Z úkrytov vyliezajú najmä v tme. Lákajú ich aj vlhké uteráky alebo koberčeky položené na zemi.
  • „Rybičky“ sa živia aj roztočmi, k ďalším dobrotám pre ne patrí odumretá koža, vlasy, nechty, múka, cukor a iné sacharidy. Sú potravou pre pavúky a ďalší dravý hmyz. Svojím spôsobom teda udržiavajú rovnováhu v hmyzom ekosystéme.
  • Pri premnožení dokážu poškodiť predmety, ktoré im chutia – knihy, koberce, tapety, oblečenie aj potraviny.

Zdroj plasice.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *