Vesmírna stanica ISS uhýbala odpadkom, posunula sa o 700 metrov
Podľa agentúry ITAR-TASS upozornili na možné nebezpečenstvo ruské riadiace stredisko experti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Vesmírne smeti a ISS
Nie je to prvýkrát a ani naposledy, čo musí podobný krok stanice urobiť. Naposledy sa z tohto dôvodu s ISS hýbalo 18. júla 2009
Vlani v marci sa dokonca musela posádka vesmírneho domu schovať do pristavenej rakety, aby sa vyhla prípadným následkom zrážky s iným objektom. (Viac o úkryte v lodi Sojuz sa dozviete z tohto článku).
Pôvod odpadkov ani ich charakter odborníci nepoznajú, ale podľa výpočtov NASA smeti stanicu ohrozovalo. Bez korekcie dráhy letu by nebezpečenstvo zrážky podľa zhodného názoru amerických i ruských expertov bolo vysoké.
Ruské médiá upozorňujú, že podľa “pozemských” merítok sa ohrozenia ISS prakticky rovnalo nule. Pravidlá pre riadenie letovej prevádzky totiž ukladajú vyhlásiť alarm už v prípade, že pravdepodobnosť zrážky dosahuje 0,001 percenta.
Okolo Zeme krúži okrem funkčných satelitov tiež milióny úlomkov, napospol pozostatkov po starých raketách a satelitoch. V minulosti už sa toto smeti dvakrát zrazilo s fungujúcimi vesmírnymi zariadeniami.
S vesmírnym smetím si nikto nevie rady
Zatiaľ neexistuje technicky použiteľná a pritom ekonomicky schodná metóda ich likvidácie.
Množstvo kozmického smetia väčšieho než 10 cm v roku 2008
Uvažuje sa o tom, že by sa mohli ničiť laserovými kanóny na obežnej dráhe. Ale taký zametač je zatiaľ v štádiu úvah. Nikto nedokáže podľa Antonína Vítka z Akadémie vied odhadnúť, koľko by čistiaci program stál. Určite ale desiatky a možno aj stovky miliárd dolárov. (Viac o problémoch s vesmírnym smetím nájdete v článku Ako ustrážiť 3 000 družíc a milióny úlomkov smeti).
Na palube ISS zdržiavajú teraz ruskí kozmonauti Fiodor Jurčichin, Alexander Kaleri a Oleg Skripočka a Američania Shannon Walkerová, Doug Wheelock a Scott Kelly.
Medzinárodná vesmírna stanica – ISS – kde sa práve teraz nachádza ?