Tichý nepriateľ vás sleduje

Loading

 

Cesta dovnútra je hračka

Klasická odpočúvacie ploštice, ktorá sa dnes vyskytuje skôr vo forme rádiového mikrofónu, sa dostane do vášho bytu veľmi ľahko. “Stačí pár sekúnd a váš dobrý priateľ, ktorý vás navštívi, vám zamorí byt. Môže sa oprieť o kus nábytku alebo predstierať, že mu niečo upadlo, a medzitým vlepiť do skrytej škáry miniatúrny mikrofón s vlastnou batériou. 

 

 

U jednorázovo inštalovaných “sliedičov” je povzbudzujúce, že trvá hodiny, maximálne niekoľko dní prevádzky, ako im dôjdu batérie. Za požiadavku minimálneho rozmeru musí útočník zaplatiť malým dosahom a krátkou životnosťou.

Preto, a tiež pre zníženie možnosti ich odhalenie, je výrobcovia vybavujú diaľkovým spínaním alebo aktiváciou hlasom, takzvanou funkciou VOX.
Tá umožňuje prístroju vysielať iba v dobe, kedy je na diaľku zapnutý, alebo keď sa v miestnosti hovorí. Zvláštnym spôsobom vzdialeného napájania a aktivácia niektorých špeciálnych prostriedkov je ich ožiarenia elektromagnetickým poľom zvonku záujmové miestnosti. Ešte horšie je, keď nám niekto umiestni do bytu mikrofón, ktorému dodávame energiu sami. Stačí, keď dostanete pekný darček. Môže to byť lampička, môžu to byť hodinky napájané meniteľnou batérií. Vo vnútri je ale darček nechtiac vybavený mikrofónom či kamerou, ktorá vás špicluje, a ešte k tomu za Vaše peniaze.

 

Zradná kamufláž

Útočná technika nás klame svojou veľkosťou. Napríklad supercitlivý miniatúrny mikrofón s káblom ľubovoľnej dĺžky má dnes priemer 5 milimetrov a dĺžku o jeden milimeter. Schováte ho za dve zápalky. Hitom sú v poslednej dobe aj odpočúvanie obrazu a zvuku súčasne. Miniatúrne doskové CCD kamery potrebujú iba priviesť napájanie, aby z nich vyšiel klasický videosignál, ktorý možno spracovať každým bežným zariadením s video vstupom. Pritom rozmer takejto kamery nemusí byť väčšia ako kocka cukru a ako otvor pre objektív im stačí kruhová dierka o priemere cca 1,5 mm. Ak ju osadíme vysielačom a batérií, môže vám tento komplet ponúknuť päť hodín profesionálneho záznamu. Všetko pritom schováte do krabičky od zápaliek. 

 

 

Nevýhodou týchto miniatúrnych video vysielačov je však trochu vyššia energetická náročnosť v porovnaní s vysielačmi čisto zvukovými. Preto musí byť videoštenica väčšinou skrytá v nejakom elektrickom spotrebiči trvale pripojenom k elektrickej sieti.

Ako vtip vyzerajú kamerky, ktorých objektívy sú kryté atrapami najrôznejších krížových skrutiek. Odpočúvanie sa môžu realizovať aj priamo zvonka vášho bytu, stačí na sklo okna alebo výplň dverí nalepiť takzvaný radiostetoskop. Ak sa pozrieme do oblasti vyššej školy špionáže, musíme sa zmieniť aj o laserovom odposluchu, ktorý dokáže snímať hovor zo záujmovej miestnosti laserovým lúčom namiereným na akúkoľvek rezonančné plochu v miestnosti alebo na okenné tabuľku. Potom stačí zachytiť od tejto plochy odrazený lúč a sňať z neho namodulovaný frekvenciu hovoreného slova.

 

Zvuk lezie aj po železe

Patrí k nezdravému športu siahnuť si na tisíc voltov. Avšak vynaliezavosť pri špiclování nepozná medze. Ako ďalšie prenosové médium sa naskytá aj akékoľvek vedenie inžinierskych sietí. Napríklad ak vám nejakí slídilové do bytu nasadí dlhovlnový vysielač, využívajúci k prenosu informácie a napájanie rozvody elektrickej siete 230 V, môžu ho skombinovať ho s rozdvojkou, predlžovačkou alebo krabičkou elektrických rozvodov. Váš byt tak možno odpočúvať na vzdialenosť celého obytného bloku, bez toho aby museli rušiteľ čokoľvek zložito vŕtať a riskovať prezradenie. Jednoducho časť odpočúvacie cesty povedú “po elektrike” a zvyšok vzduchom na vzdialenosť cca 300 metrov. Podobné zariadenia dokážu predĺžiť cestu aj káblové prípojke alebo pevnej telefónnej linke. Pritom zaobstarať si dnes cez internet nejaké to sliediaci zariadenie naozaj nie je ťažké.

Reklamy

 

Skúste to bez drôtov

Existuje staré špionážne pravidlo, že ak od prístroja vedú drôty, môžeme sa aj ľahko dopátrať človeka, ktorý ho tam umiestnil. Prenos väčšiny moderné “útočné” techniky sa preto aspoň v poslednej fáze deje rádiovú cestou. Video – alebo radiopločtice majú v sebe zabudovaný vysielač a v okruhu pár desiatok či stoviek metrov od vášho bytu útočník nainštaluje oporný bod. Môže to byť napríklad zaparkované auto s prijímačom, napojeným na záznamové zariadenie. Táto kombinácia v súčasnej dobe u nelegálneho odpočúvania priestoru najčastejšia. Lepšie radiomikrofony už nemajú frekvencia za pásmom bežných spotrebiteľských prijímačov, aby nedochádzalo k náhodnému naladenie príjmu od suseda či prechádzajúceho sa dôchodca s tranzistor v ruke.

 

Špiclování ako biznis

Ročne sa v EU predá odpočúvacie technika za desiatky miliónov korún. V každom väčšom meste nájdete firmu alebo živnostníka, ktorý vám za niekoľko tisícoviek požadovanú techniku v základnej verzii ponúkne. Môže sa jednať o veci z výpredaja rôznych bezpečnostných zložiek, ktoré také veci používali, alebo sú to ázijské výrobky, ktoré si amatéri skladajú pre svoje potešenie. Platí tu, že jednoduché veci sú lacnejšie, zákerné logicky drahšie. Každý útočník má ale svoj strop. Informácie má pre neho takú cenu, akú chce investovať do techniky. Takže sa stretávame s prístrojmi, ktoré sa dajú kúpiť od niekoľkých sto eur až rádovo po stovky eur. 

Nie je problém plošticu umiestniť, horšie je ju objaviť. Na slovenskom internete firmy jednou rukou ponúkajú sprostredkovanie nákupu sledovacie techniky a druhé firmy zase prostriedky alebo služby na detekciu a následnú deratizáciu od špionážnych mikrofónov a videoploštíc. Detekčné skenery pritom nie sú tak drahé – odborníci však varujú pred ich amatérskym používaním. Dnešný svet je zahltený milióny rádiových signálov – signály mobilných či prenosných telefónov, televíznymi signály, signály rôznych staníc, a navyše má dnes rádiové diaľkové ovládanie kdejaká hračka.

“Laik, ktorý si kúpi skener, tak určite niečo nájde. Podozrivý signál si zameria, vezme krompáč, rozkopať polku bytu a možno zistí, že mu stenou vedie len neškodná televízna anténa alebo tam má sused pravidelne na noc položený mobilný telefón. 

Je preto lepšie, keď previerku vykonáva odborník, ktorý vie signály čítať. Alebo si zadovážite profi techniku na vyhľadanie ploštíc. V slúchadlách sa totiž každý signál chová inak. Jednoduchý analógový signál pozná každý, tikanie dátového toku od GSM prenosu snáď tiež. Ale sú signály, ktoré vytvárajú rôzne bzučanie, bručanie, tón v nich rôzne poskakuje. Signál obrazu zase pradie a brnia. 

 

Na love digitálneho spáča – odposluchu:

Nestačí len na podozrivý signál naraziť, ale je potrebné dohľadať miesto, odkiaľ vychádza. Tiež záleží na tom, či je účinný za pokoja, alebo na tom, keď je miestnosť v bežnej prevádzke a ploštice by mohla mať aktivovanú funkciu VOX.

 

Niektoré zariadenia vysielajú až vtedy, keď sa im zaplní pamäť. Potom na chvíľu spustí dátový tok, odvysielajú a zase mlčí. Potom je možné, že hľadané plošticu došli batérie, alebo tú máme útočníka, ktorý zariadenie stráži a vypína. Preto pri prehliadke miestnosti alebo celého bytu najskôr skúsený technik manuálne skontroluje všetky klasické miesta a vylúči tak umiestnenie útočné techniky v sieťových rozvodoch, telefónnych zásuvkách, telefónnych aparátoch a vypínačoch. Potom nastáva druhá časť – detekovanie všetkých činných rádiových prostriedkov a vytvorenie frekvenčnej mapy celého sledovaného priestoru pomocou spektrálneho analyzátora. Technik tak vytvorí zoznam všetkých rádiových frekvencií, ktoré sa vyskytujú v kontrolovanom priestore, čo sa stane takým rádiovým rodným listom vášho bytu a v prípade opakovanej prehliadky to veľmi uľahčí nájdenie ďalších odposluchov. Posledný a najpodrobnejšie častí obranné prehliadky je vyhľadanie všetkých polovodičových súčiastok pomocou detektoru nelineárnych prechodov. Tento detektor využíva pre svoju činnosť základný predpoklad, že nie je možné vyrobiť žiadny spravodajský prostriedok, ktorý by neobsahoval aspoň jednu polovodičovú súčiastku. Predovšetkým v starších budovách často týmto detektorom odhalí aj prostriedky, ktoré sú napájané zo sieťového rozvodu a sú zamurované. Stačí, aby nejaký roztržitý murár zamurovali rádio za 50 UER, ale môže to byť aj stará krabička televízne antény alebo svorkovnice od telefónneho vedenia, ktorá mala v sebe zosilňovač – skrátka čokoľvek, čo má elektronický obvod. Avšak pocit stopercentne “odmoreného” bytu za toto riziko stojí.

Reklamy

 

Poplach, ako cena za súkromia

A nakoľko taká obranná prehliadka príde? “Rádovo sa pohybujeme v stovkách eur,” 

Záleží na veľkosti priestoru a typu previerky. V bežnom byte 3 +1, pri meraní rádiového spektra so zameraním na podozrivé signály, vyjde spoločne s mechanickým ohliadkou prehliadka na cca 800eur. Previerka pomocou merania nelineárnych prechodov, ktorá je oveľa pracnejšie, príde pri rovnakej ploche na cca 1800eur. Tieto prehliadky sú ale vysoko účinné a väčšinou platí, že sa na každých 50 metrov štvorcových preverovanej plochy nájde jedno útočné zariadenia. Predsa nás už volajú ľudia, ktorý majú podozrenie z odposluchu, ale nemajú dôkazy. 

 

 

Po previerkach je tiež vhodné nainštalovať zariadenie, ktoré bude automaticky daný priestor strážiť. Odborníci odporúčajú minimálne kombinácii kamerového systému so záznamovou slučkou a rádiového pamäťového analyzátora. 

Čo už, priestorová rádiová ploštica je najľahšou, najlacnejšou, právne ťažko preukázateľnou a teda aj najpoužívanejšou formou odpočúvania. Jadro “strážneho” – systému analyzátora tvorí pamäť rádiového spektra, ktoré možno ľahko skontrolovať a odhaliť čerstvo nainštalovaný odposluch. Hlavnou funkciou prístroja je ultrarýchle skenovanie. To v šestisekundových intervaloch porovnáva každý aktuálne prijímaný signál s pôvodným záznamom kontrolovaného “čistého” spektra. Prítomnosť nového signálu spúšťa poplach a zápis do samostatnej poplachovej pamäti.

 

Ak už nechcete investovať do trvalej ´profesionálnej detekcie odporúčame aspoň zakúpenie okamžitého detektora vnesených VF zariadení do miestností. Pri príchode hostí alebo zapnutí VF ploštici zariadenie Vám automaticky oznámi že niekto priniesol VF plošticu alebo bezdrôtovú kameru

Taktiež je v ponuke aj samostatný detektor GSM signálu, alebo detektor GSM rušičky ktorý je skôr vhodný pre strážnu službu. 

Na trhu sme dokonca objavili aj detektor GSM signálu, ktorý okamžite vyvolá poplach pri strate GSM signálov našich operátorov a nemožnosti volania čísla 112.    Ako jediná ho v rámci EU ponúka firma market.sk 

Zhrnuté

Inštalácia odpočúvacie ploštice je dielom okamihu, ale jej nájdenie je náročná a často veľa drahá záležitosť.

<pstyle=”text-align: justify;”>Pre zníženie možnosti odhalenia výrobcovia vybavujú odpočúvacie ploštice diaľkovým spínaním alebo aktiváciou hlasom, dovoľujúci vysielať iba v dobe, kedy je na diaľku zapnutý alebo keď sa v miestnosti hovorí.

Skenery detekujúca špionážne prostriedky nie sú až tak drahé, ale samotné rozpoznanie príslušného signálu si žiada odborníka.

 

Ak váhate, či je pre Vás OTP – obranne technická prehliadka proti odpočúvaniu, kontrola PC, alebo osobné kontrola proti skrytým mikrofónom a tajne umiestneným minikamerám vhodná, dohodnite si nezáväznú a anonymnú konzultáciu. www.sigint.sk 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *