Pozor, stále Vás niekto sleduje. Je to fakt proti ktorému sa len ťažko bojuje

Loading

 

Na prvý pohľad nie je zrejmé takmer nič. Príčina vyjde najavo až po podrobnejšom prieskume. Všade sú miniatúrne kamery, ktoré posielajú záznam priamo na policajný dispečing. Pozitívne spoločenské dôsledky sú zrejmé. Navyše, v otvorenom kamerovom systéme môže napríklad podnikateľ prostredníctvom prenosného počítača sledovať, či už jeho obchodný partner prišiel na miesto schôdzky, rodičia môžu jeho prostredníctvom kontrolovať deti, či sú naozaj na futbalovom tréningu, a nie v drogovom brlohu.

 

Cenné informácie

Motívov na získavanie nedostupných informácií je veľa. Môže ísť aj o získavanie informácii v ekonomickej sfére. Každý podnik predsa zaujíma, ako sa darí konkurencii, akú marketingovú stratégiu zvolila na uvedenie nového produktu, prípadne čo pridáva do svojich výrobkov, že sú také kvalitné. Jednoducho, priemyselná špionáž.

 

Za kompromitujúce informácie o svojich protivníkoch sú ochotní veľmi dobre zaplatiť aj politici. Nemálo z nich prinútili položiť výnosnú funkciu neverejné informácie, ktoré sa zrazu, nikto nevie odkiaľ, objavili. Informácie sa dajú využiť aj ako ochrana pred vydieraním. Izraelské veľvyslanectvo môže prostredníctvom kamerového systému a infračervených pohybových detektorov sledovať, či náhodou stúpenci Hizballáhu neobkladajú budovu plastickou trhavinou.

 

Všetko sú to dostatočne závažné dôvody, ktoré stáli za vznikom a stoja aj za neustálym zdokonaľovaním tzv. špeciálnej techniky.

 

Priekopníkmi boli Briti

Pred desiatimi rokmi v britskom meste Kings Lynn nainštalovali 60 kamier monitorujúcich problémové miesta. Pouličná kriminalita poklesla na sedemdesiatinu. Tento príklad nasledovali ďalší. V škótskom Glasgowe klesla zločinnosť o 58 percent. Aj ďalšom anglickom meste, Newcastli, pomohli policajtom kamerové systémy usvedčiť 1 500 páchateľov.

 

Britské ostrovy sú známe násilníckymi futbalovými fanúšikmi. Po jednom zápase tisícka hooligans zdemolovala centrum Newcastlu. Vďaka videonahrávke sa podarilo rozlíšiť približne 150 tvárí, ktoré sa objavili v novinách. Za pár dní boli identifikovaní všetci. V Anglicku v súčasnosti pozoruje situáciu približne štvrť milióna kamier. Obraz prenášajú priamo na policajné stanice. A z čoho sa tieto systémy financujú? Z peňazí ušetrených na hliadkach.

 

V USA sa kamerové systémy začali využívať o niečo neskôr. V súčasnosti napríklad v Baltimore kamery monitorujú situáciu na všetkých 160 križovatkách v meste. New York nasadil prvé kamery v roku 1997 v Central Parku.

 

Kamery v súčasnosti žnú úspechy, objavili sa aj v centrách slovenských miest. To je však len začiatok. Otázka, kto bude kamerový systém kontrolovať, sa skôr či neskôr určite objaví.

Reklamy

 

Steny nie sú prekážkou

 

Na americkom trhu sa za pomerne prijateľné ceny dajú zohnať mačacie oči s infračervenou optikou v porovnateľnej kvalite s armádnou technikou. Niekoľko policajných oddelení už disponuje infračervervenými kamerovými systémami schopnými z ulice rozlíšiť vo vnútri domu teplo vychádzajúce z marihuanového skleníka alebo kedy osoby za stenou prechádzajú z jednej izby do druhej.

 

Neprekročiteľnou bariérou prestali byť aj vysoké ploty. Existuje napríklad rádiovo ovládaný vrtuľník vybavený malou televíznou kamerou. Armáda túto technológiu využíva v situáciách, keď nechce riskovať život pilota a potrebuje preskúmať pôdu, na ktorú sa uberajú vojaci. Dnes je toto zariadenie ešte pomerne veľké, o niekoľko rokov to možno budú “komáre”.

 

Policajti nasadili aj zvukové snímače spojené priamo s veliteľstvom. Najprv v Redwood City neďaleko San Francisca a potom aj inde. Prostredníctvom triangulácie tak môžu presnejšie ako na základe výpovedí susedov zamerať napríklad miesto výstrelu.

 

V roku 1995 podpísalo americké ministerstvo obrany zmluvu na dodávku systému mikrofónov Secures v hodnote 1,7 mil. USD. Systém sa skúša vo Washingtone a mal by byť schopný rozoznať aj volanie o pomoc. Kto však zaručí, že sa po jeho inštalácii nebudú službukonajúci policajti dobre baviť na výsostne súkromných prejavoch vášne?

 

Priehľadná spoločnosť

Existujú aj iné potenciálne nástroje kontroly, s ktorými sa stretávame denne aj bez návštevy futbalového štadióna či železničnej stanice. Veľmi ľahko sa dá totiž kontrolovať obsah e-mailov prichádzajúcich na poštový server, nehovoriac to tom, čo dokáže administrátor so sieťovým operačným systémom umožňujúcim skupinové nastavenia prístupu.

 

Už v súčasnosti existujú databázy, ktoré poznajú, zatiaľ len niektoré, z našich zvykov. Čítačky platobných kariet denne generujú kvantum údajov o tom, čo kto nakúpil. Tieto informácie stačí len zbierať a analyzovať. Veľké korporácie sú takto schopné získavať množstvo údajov. K marketingovému využitiu vedie už iba malý krôčik.

 

V databázach, do ktorých budú mať autorizovaný aj neautorizovaný prístup cudzí ľudia, budú onedlho uložené informácie o finančných operáciách, študijných výsledkoch či lekárskych prehliadkach. Zdá sa, že brániť sa je zbytočné. Lepšie bude použiť inteligenciu a prispôsobiť sa.

 

Hrozba diktatúry, ktorú opísal George Orwell v románe s názvom 1984, je stále aktuálna. Otázka stojí tak, ako budú ľudia v “priehľadnej” spoločnosti žiť – či nezostane priehľadnou len z jednej strany, kto všetko bude mať k monitorovacím zariadeniam prístup a či budú môcť obyčajní ľudia sledovať tých, čo ich sledujú.

Reklamy

 

Špeciálna technika

V mnohých krajinách sveta zákony výrobe, predaju, držaniu či používaniu špeciálnej techniky nebránia. V každom väčšom meste USA existuje aspoň jeden špecializovaný “spy shop”, špeciálna technika sa dá bez problémov objednať cez internet.

 

Legislatíva proti jej použitiu má veľa právnych kľučiek. Na Slovensku sa bez súhlasu dotknutej osoby nesmú používať žiadne monitorovacie systémy ani špeciálna technika a rovnako použitie takéhoto záznamu musí zainteresovaný odsúhlasiť. Výnimkou je, ak také prostriedky schváli prokuratúra.

 

Existuje niekoľko druhov špeciálnych mikrofónov. Tie základné si vyžadujú priamu inštaláciu v miestnosti (na monitorovanom mieste), čo obmedzuje ich použiteľnosť. Smerové mikrofóny zas ovplyvňuje široké okolie. Ich dosah je približne 50 metrov. Horšou pliagou sú vibračné mikrofóny a mikrofónové sondy. Využívajú totiž vlastnosti šírenia zvuku v pevných materiáloch.

 

Mikrofónové sondy musia byť v “kontakte” s monitorovanou miestnosťou. Vibračné mikrofóny snímajú vibrácie materiálu spôsobené zvukom. Najkvalitnejšie sú schopné odpočúvať hovor za 30 centimetrov hrubou stenou. Ich problémom je, že steny nevodia iba zvuky z miestnosti, ale aj rušivé zvuky z ulice. Na stene, ktorá susedí s hlavnou cestou v strede mesta, ich pravdepodobne nenájdete.

 

Exotickou skupinou mikrofónov sú optické, laserové a mikrovlnové. Využívajú snímač zapojený do elektronického procesu premeny zvukových signálov na elektrické.

 

Bezpečné nie sú káble ani vzduch

Informácie sa dajú odchytávať aj priamo z prenosových ciest – z telefónnych káblov, rýchlostných metalických vedení, prípadne z optických káblov. Bezpečný nie je ani vzduch.

 

Klasický telefónny odposluch musí byť schopný určiť, kedy sa kábel používa, transformovať rôzne druhy signálu do vhodnej podoby a plniť funkciu ochranných zariadení, napríklad proti zmenám napätia či zvýšenému vyzváňaniu telefónu.

 

Umiestnenie odposluchu ovplyvňuje jeho zameranie. V prípade odpočúvania v rámci jednej budovy môže byť umiestnený kdekoľvek medzi telefónnym aparátom a pobočkovou telefónnou ústredňou. V prípade monitoringu hovorov mimo budovy sa nasadzuje kdekoľvek medzi telefónny aparát a ústredňu verejnej telekomunikačnej siete.

 

“Napichnúť” sa dajú aj metalické koaxiálne alebo twistované káble. Tu treba splniť podmienku, aby vysoká prenosová rýchlosť neovplyvňovala kvalitu spojenia. Odpočúvacie zariadenia sa dajú umiestniť aj na optickú infraštruktúru. Tieto káble však neprodukujú žiadne snímateľné rádiové signály. Bez zníženia výkonu a parametrov kábla sa informácie zbierajú len ťažko. Navyše, optika býva zabezpečená napríklad kontrolou zmien v charaktere posielaného signálu.

 

Analógový bezdrôtový telefón je možné odpočúvať rádiovým prijímačom, ktorý sa dá naladiť na jeho vysielaciu frekvenciu a má zodpovedajúci typ demodulátora.

 

Napichnutie digitálneho mobilného telefónu je podstatne ťažšie. Treba poznať frekvenciu, na ktorej práve vysiela cieľový telefón. Tá sa totiž mení podľa požiadaviek v sieti. Okrem toho treba poznať aj spôsob dešifrácie prenášanej informácie. V prípade pagera je nutné naladiť prijímač na frekvenciu, na ktorej pager vysiela, a nesmie chýbať ani dátový demodulátor.

 

Okrem týchto zámerne vysielaných informácií sa dajú snímať aj neúmyselné rádiové signály. Napríklad spätná rekonštrukcia signálov, ktoré vysiela obrazovka osobného počítača.

 

Zvedaví zamestnávatelia

Rozsiahle monitorovacie možnosti priniesli sieťové softvéry pre zamestnávateľov. Všetko závisí od kvality dodaného softvéru a, pravdaže, od šikovnosti sieťového administrátora. Softvér poštového servera umožňuje nastavovanie rôznych filtrov. Tie určujú, čo všetko sa s elektronickou poštou udeje, kým odíde k adresátovi. Funguje to aj v opačnom smere, teda môže byť presne definované, kadiaľ poputuje prijatá pošta k pracovníkovi.

 

Nikto zo zamestnancov okrem zopár vyvolených nezistí, že poštu, ktorú práve dostali, už niekto čítal. Prichádzajúci mail sa totiž môže skopírovať do vopred určených adresárov. Nie je neobvyklé, že šéfovia veľkých spoločností kontrolujú poštu vybraným jednotlivcom. Treba predsa vedieť, či niekto nevynáša dôležité informácie.

 

Tak ako sa dajú monitorovať maily, možno sledovať aj pohyb po webstránkach. Zamestnanci z podnikovej siete vychádzajú do internetu obvykle cez bezpečnostnú bránu (firewall). Aj tu bdie, niekedy alebo stále, pozorné oko sieťového administrátora, ktorý (ak chce) vidí, kto, kde a kedy surfoval. Tieto práva sa dajú delegovať. Alebo si šéf vyžiada správu za ľubovoľné obdobie a presne vie, na čo jeho zamestnanci internet používajú. Situácia sa potom dá riešiť rôznymi spôsobmi. Najdemokratickejší je obmedzenie prístupu na stránky, ktoré nesúvisia priamo s vykonávanou prácou. V USA také priestupky môžu stáť zamestnanie.

 

Rozšírený sieťový operačný systém Windows NT Back Office napríklad obsahuje funkcie, ktorých pôvodným účelom bola vzdialená administrácia počítačov v rozsiahlej sieti. Neobmedzený pán siete – administrátor – môže vďaka nim presmerovať obrazovku hociktorého počítača v sieti, a to aj bez autorizácie jej používateľa, na svoj monitor. Takto sa dá sledovať niekoľko počítačov naraz.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *