Ultrazvuk nám píska do uší, následky len tušíme. Ne-počujeme ho v kancelárii aj v obchode

Loading

Frekvencia nad počuteľným pásmom ľudského sluchu, teda nad 20 kHz, označujeme ako ultrazvuk. V teórii je ucho vo výbornej kondícii schopné frekvencie blížiace sa 20 kHz vnímať, sa zhoršujúcim sluchom citlivosť voči vysokým frekvenciám klesá.
Skúste si pustiť signál o frekvencii 16 kHz – to už je veľa vysoká frekvencia, ale stále pre mnoho ľudí počuteľná. Pravdepodobne po niekoľkých sekundách strhnete slúchadlá – je to veľmi nepríjemné:

Online Tone Generator – generate pure tones of any frequency

Mnohí z nás pritom trávia hodiny v prostredí, kde im do uší mieri nepretržitý signál o frekvencii ešte vyššie – 20 kHz. Možno nevnímate vôbec nič, možno vám píska v ušiach, často vás bolí hlava, alebo pociťujete iné nepríjemné stavy. Vinník pritom býva kúsok nad vašimi hlavami.

Evakuačný rozhlas má prevažná väčšina moderných kancelárskych budov, obchodných domov, úradov, hotelov, knižníc, stanice i škôl. Jeho dôležitou súčasťou sú reproduktory v strope, z ktorých nikdy nehrá muzika, ale raz za rok sa z nich ozve povel ku cvičné evakuáciu budovy. Ak ste si mysleli, že pri troche šťastia majú po zvyšok roka voľno, nie je to pravda. Veľmi často totiž hrajú neustále.

Bežný kancelársky hluk a testovací signál evakuačného rozhlasu na 20 kHz. Z reproduktorov redakčného evakuačného rozhlasu navyše septembra aj parazitné frekvencie na cca 16 kHz (tú sme ale vo väčšine iných priestorov, vrátane hotela a letisko v Nemecku, nenamerali).

Na túto zaujímavosť nás priviedol čitateľ, ktorý skúšal, čo mikrofón jeho nového telefónu dokáže a na spektrálnym analyzéra si všimol výrazného signálu v oblasti 20 kHz. Ako to vyzerá, si môžete všimnúť na obrázkoch – zaobstarali sme ich aplikáciou Advanced Spectrum Analyzer Pre v telefóne Honor 6X priamo v našej redakcii vybavenej evakuačným rozhlasom od spoločnosti Bosch.

Test funkčnosti
Evakuačný rozhlas podlieha normám EN 60849 a EN 54-16, pričom pre tento článok je podstatná časť o kontrole funkčnosti systému. Systém evakuačného rozhlasu totiž musí byť schopný odhaliť vlastnú závadu najneskôr do 100 sekúnd od chvíle, kedy nastala.

Technicky sú využívané tri spôsoby:
Evakuačný rozhlas vysiela signál okolo 20 kHz, na konci reproduktorové siete je snímaný cez filter, táto signalizácia je zavedená späť do systému evakuačného rozhlasu. Systém tak vie, že audio doputuje až na koniec repro siete a je prehrané. Meranie (a generovanie pilotného signálu) môže byť kontinuálne alebo opakované.
Evakuačný rozhlas vysiela signál okolo 20 kHz a na konci reproduktorovej siete je špeciálny záťaž. Systém meria impedanciu na oných 20 kHz “spredu”, t.j. z miesta od zosilňovačov. Meranie (a generovanie pilotného signálu) môže byť kontinuálne alebo opakované.

Evakuačný rozhlas vysiela signál okolo 20 kHz a na konci reproduktorovej siete je špeciálny záťaž. Pomocou špeciálnych vodičov je signál vedený späť do systému rozhlasu. Ten tak meria impedanciu na oných 20 kHz takzvane zozadu, t.j. z miesta od onej záťaže. Meranie (a generovanie pilotného signálu) môže byť kontinuálne alebo opakované.

Výsledkom tak je, že reproduktor je rozkmitávaniu signálom o frekvencii okolo 20 kHz a na tejto frekvencii tak “píska” do svojho okolia.

AUDIO:

Meranie by tak mohlo teoreticky prebiehať opakovane, teda tak, aby mal systém každých 100 sekúnd (teda necelé dve minúty) overenú funkčnosť. Ako nám ale špecialista na evakuačné rozhlasy vysvetlil, opakovanie merania by bolo príliš časté, a tak dnešné systémy meria kontinuálne. Reproduktory tak pískajú stále.

Vplyv na zdravie

Tu narážame na hlavný problém. Jasnú odpoveď nám totiž žiadny z nami oslovených lekárov nedal.
Na tému vplyvu expozície frekvenciám blížiacim sa ultrazvuku vykonal štúdiu napríklad tím profesora Tima Leighton z Inštitútu výskumu zvuku a vibrácií Southampton univerzity.
Štúdia preukázala prítomnosť vysokofrekvenčného pískanie v priestoroch, kde si ľudia častejšie sťažovali na nevoľnosť, závraty, migrénu, únavu a tinnitus (pískanie v ušiach). Sú to rovnaké príznaky, ktoré sa prejavovali u ľudí pracujúcich v priemysle s technikou, ktorá ultrazvuk vydáva (napríklad priemyselné vŕtačky alebo čističky).

Problémom je tiež to, že sa pri tvorbe smerníc sa vychádzalo z nepresných výskumov o ľudskom sluchu. Smernica sa navyše týkajú pracovného prostredia, kde je expozícia vysokým frekvenciám nevyhnutným vedľajším dôsledkom používania niektoré technológie a pracovník o nej vie a chráni sa ochrannými pomôckami.


Píska aj u vás?
Či píska evakuačný rozhlas aj vo vašom okolí môžete zistiť veľmi ľahko.
Stačí si nainštalovať vhodnú aplikáciu, napríklad Advanced Spectrum Analyser Pro (pre Android) alebo Audio Spectrum Analyzer HD Pro (pre iOS).

Reklamy

Štúdia ukázala, že nie všetkým sa sluch počas starnutia vyvíja rovnako – napríklad jeden z dvadsiatich ľudí vo veku od 40 do 49 rokov bol na frekvencii 20 kHz až o 20 dB citlivejší ako priemerný človek o dekádu mladší. Nemožno teda predpokladať, že keď priemerný človek už veľmi vysoké frekvencie nepočuje, nie je skupina ľudí, ktorí – napriek rovnakému veku – áno.
Hypotéza “je to mimo počuteľné pásmo” je preto chybná. Viac si o štúdiu môžete prečítať napríklad vo voľne prístupnom článku magazínu The Guardian s názvom Ultrasound exposure could be making people ill, study finds, prípadne samotnú správu tu: Are some people suffering as a result of increasing mass exposure of the public to ultrasound in air ?.

Čo s tým?
Mimo zmeny legislatívy a následnou úpravou nastavenia testovacie procedúry evakuačného rozhlasu – ktorú väčšina z nás ovplyvniť nemôže – sa môžete pred expozíciou vysokých frekvenciách čiastočne chrániť sami.

Ak pomocou aplikácie zistíte, že signál o 20 kHz “píska” aj vo vašej kancelárii, a zároveň vnímate častejšie niektorý z popisovaných nepríjemných stavov, potom sa môžete ochrániť špunty do uší, alebo napríklad slúchadlami.

Vysoké kmitočty totiž zle prenikajú prekážkami a tak sa od nich zvukovod relatívne ľahko odstíníte. Ani jedno nie je optimálny variant, ale krátkodobo pomôcť môže.

Zdroj: technet.idnes.cz

Najväčší predajca ekologických plašičov v EU a SR, je tu len pre Vás.
Vám to neuškodí, ale hlodavcov to odplaší.
Preto aj plasice.sk doporučujú umiestňovanie odpudzovačou – plašičov do miestností mimo Vášho trvalého odpočinku.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *