Ako nás sledujú tajné služby?

Loading

Koncom mája a začiatkom júna 1999 vlády Austrálie, Veľkej Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Švédska a USA, oficiálne priznali, že už niekoľko mesiacov využívajú rozsiahlu elektronickú dohľadu sieť známu pod menom Echelon.
Systém je určený pre zachytávanie a spracovanie elektronickej komunikácie kdekoľvek na svete – vrátane Internetu.

Echelon je systém prevádzkovaný americkou Národnej bezpečnostnou službou (NSA).
Na projekte sa podieľajú tieto organizácie:

britská Government Communications Head Quarters (GCHQ), kanadská Communications Security Establishment (CSE), austrálska Defense Security Directorate (DSD) a General Communications Security Bureau (GCSB) z Nového Zélandu.

Program je ďalej podporovaný tajnými službami Nemecka, Francúzska a Švédska.

Konkurenčné spravodajstvo

Loading

Spravodajstvo bolo po dlhú dobu používané predovšetkým v štátnych tajných službách, ale v súčasnosti sa stáva hlavnou aktivitou v súkromnom sektore, ktorý je zameraný na ekonomické a obchodné záujmy. Pre vyspelé podniky je nevyhnutnou súčasťou pre strategické a operatívne rozhodovanie, optimalizáciu procesov, riadenie zmien a hlavne pre zaistenie a rast konkurencieschopnosti.

Cieľom je získať potrebné informácie o aktivitách konkurencie – ofenzívne konkurenčné spravodajstvo, zabrániť úniku vlastných informácií, znemožniť prienik dezinformácií do vlastnej firmy – obranné konkurenčné spravodajstvo, vhodne využiť získané informácie pre loggying a korekciu úniku v trhovom prostredí. Spravodajstvo je potrebné chápať ako cestu k dosiahnutiu znalosti.

 

Podnikateľské či komerčné spravodajstvo je teda cestou k dosiahnutiu managementu znalostí. Základom dosiahnutia akéhokoľvek cieľa je umenie získať, spracovať a využiť informácie – znalosť. Spravodajstvo musí dávať odpovede – znalosti ako pre rozhodnutie operatívneho, taktického tak i strategického rázu. Spravodajstvo je potrebné chápať ako nástroj riadenia.