Techniky Lockpicking otváranie mechanických zámkov, bez originálneho kľúča a bez ich poškodenia

Loading

Vyrábajú sa síce aj zámky, ktoré sú takmer neprekonateľné (napríklad kombinácia klasického zámku s RFID čipom, alebo elektromechanické zámky na DO), ale ich bežné používanie je skôr hudbou budúcnosti.

Základná technikou Lockpicking je tzv “vyhmataniu” správnych pozícií stavítok. Stredom zámku (shell, cylinder) sa snažíme pomocou Tension Wrench-e otáčať, tak, aby cylinder pôsobil na stavítka slabý tlak a postupným “zamačkáváním” stavítok dostaneme všetky do správnej polohy, kedy je medzera medzi horným (key pin) a dolným stavítkom ( driver pin) na úrovni, kedy je možné cylindrom otočiť (Shear line)

Práve vďaka tlaku ktorými pôsobia na cylinder sa stavítka pri “ceste späť” zaseknú o okraj “dierky” v cylindri. Ide v podstate o poradí, v ktorom jednotlivé stavítka zamačkáváme. To, že je stavítko v správnej pozícii spoznáme jednoducho podľa toho, že mierne cvakne a prestane pružiť.

Alsie často používaná metóda sa (údajne) vymenuje raking.

Tension Wrench sa snažíme otočiť cylindrom a Snake Pick, alebo Diamond Pick zatlačíme všetky stavítka naraz asi do polovice a rýchlym šklbnutím vytrhneme pick zo zámku. Toto niekoľkokrát opakujeme (cca 1 – 15 krát) kým zámok nepovolí.

S každým vytrhnutím je dobré mierne zvýšiť tlak na Tension Wrench od takmer nuly do sily, ktorú normálne potrebujeme k otočeniu kľúčom.

Hoci sa to zdá nemožné, úspešnosť tejto metódy je celkom vysoká. Tipl by som určite nad 50%.

Údajne najčastejšou chybou “začiatočníkov” je príliš veľký tlak na Tension Wrench. S tým jednoznačne súhlasím. Sila, ktorú sa snažíte cylinder otáčať nie je žiadna nepodstatná vedľajšia vec. Osobne by som povedal, že je by sa mala pohybovať od úplnej nuly, keď si o Tension Wrench len oprite prst, aby nespadol, maximálne do sily, ktorú potrebujete k otočeniu kľúčom.

Keď zistíte, že už je sila príliš veľká, niečo je rozhodne zle = začnite znova od nuly.

 

Základné nástroje pre Lockpicking:
Obmedzím sa len na nástroje, ktoré budem neskôr popisovať v samostatných článkoch. (Výroba, používanie, …)

Reklamy

Snake Rake Pick
Snejk je podľa môjho názoru najpoužívanejšie nástroj. Výborne sa s ním manipuluje a málokedy sklame. Či už otváram akýkoľvek zámok, vždy začínam práve snake a až, keď to nevyjde, siahnem po niečom inom.

 

Jag Snake Pick

Jag Snake je v podstate to isté, čo Snake Rake Pick. Z doterajších skúseností by som ešte dodal, že sa vypláca použiť ho na pevnej security zámky na slabšie pružinky…

 

[Short / Long] Hook Pick

Klasika, ktorá prichádza na rad hneď po Snake, alebo zároveň s ním. Pekne zúbok po zúbku:) Robí sa v rôznych veľkostiach, uhloch … Je dobré, mať aspoň dva.

 

Diamond

Rôzne veľkosti, býva aj “obojstranný” – príliš často nepoužívaný …

 

[Short / Long] Jag Pick

S týmto proste len tak náhodne masírujete stavítka a čakáte až to klapne. Možno sa budete diviť, ale naozaj to “klapne” docela často … V prípade týchto nástrojov je tvar “zúbkov” čisto na Vašej fantázii …

 

[Double] Ball Pick

Reklamy

Aby som riek pravdu, vôbec netušíme, čo k tomuto napísať. “Ball pick” považujem za zbytočný nezmysel a ešte nikdy som to nepoužil.

 

Tension Wrench

Je snáď logické, že zámkom musíte nejako otočiť, nie? 🙂

 

Niekto môže poznať nástroje pod inými názvami … Snažil som sa nájsť tie najpoužívanejšie a vo všetkých ďalších článkoch budeme používať názvy tu uvedené.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *