Bumping ? metóda na otvorenie vyše 90% mechanických zámkov

Loading

 

Prvá zmienka o exitenci zámku, teda v zmysle zámok, pouľívajúce kľúč je z čias starých Rimanov.
* Preskakuje pár tisíc rokov *:)


Zámok vyrobený anglickým mechanikom Robertom barónom roku 1778 ktorý bol zaloľený na niekoľkých krouľcich z kovu, ktoré sa museli posunúť do polohy 1, alebo 2 sa po drobných úpravách pouľíva dodnes.

{youtube}_hQOQFcJh9g?{/youtube}

Nasleduje beľný cylindrický zámok

U nás je tento typ zámkov známy ako “fabka” – podľa A. Fáborského, ktorý v roku 1911 zaloľil spoločnosť FAB.

Keď sa tieto zámky roku 1920 dostali na československý trh, boli považované za natoľko kvalitné a bezpečné, že sa poisťovne rozhodli poskytovať desaťpercentnú zľavu, tým, ktorí si FABku zaobstarali.

Patentom nemeckej firmy Zeiss-Ikon na “zámok na plochý kľúč” po určitú dobu výrobu cylindrických zámkov znemožňoval, alebo sťažoval, presné informácie ako bola táto situácia vyriešila sa mi bohužiaľ zistiť nepodarilo.

V tejto dobe boli založené aj ďalšie spoločnosti, napríklad EVVA (1919), ktorá bola síce pôvodne zameraná na spracovanie kovu a výrobu nástrojov, ale už v roku 1937 získala patent na prvý visiaci zámok s cylindrickou vložkou.

Vývoj systému MCS (Magnetic-Code-System), je tiež prácou tejto firmy.

Neskôr sa začali objavovať veci ako Pin-in-pin, cut-away, RFID, atď. ktoré v podstate znemužňují témněř všetky nedeštruktívne spôsoby otvorenia.

Reklamy

Ani hlasové ovládanie uzamykacích systémov nie je scifi. Napríklad trezor, ktorý vidíte na obrázku, sa hlasom skutočne ovláda. Je to síce len akási plastová “sranda”, ale dobrý nápad. Problém by mohol nastať pr návrate z reštauračného zariadenia, kedy by trezor na niečo ako “uatyutakseuotvryuole” nereagoval:)

Popisovať jednotlivé “vymoženosti”, ktoré majú zvyšovať bezpečnosť zámkov by bolo na dlho, takže histórii ukončím …
btw. Do ktorého časového úseku zaradiť kombinačné zámky (na heslo), neviem …

Fenomén menom Bumping (u nás tiež SG metóda) bol objavený okolo roku 1950 (!) V Nemecku.Sem-tam sa na internete objavujú aj zmienky o roku 1930, to ale len tak pre úplnosť, moc tomu neverím.

Do Česka sa dostal niekedy v roku 1993-1997 (rôzne zdroje, rôzne dáta …), kedy táto nedeštruktívna dynamická metóda zažila (hlavne medzi zlodejmi) naozajstný boom.

Okolo prelomu tisícročí sa v zahraničí o Bumping hovorilo aj v médiách, čo spôsobilo ďalšie – prevažne internetový – boom. Aj napriek tomu však u nás Bumping zas tak známy nie je – ikdyž sa môže zdať, že áno.

Bumping nepoužíva mágiu, ale fyzikálne zákony. Nie som fyzik, takže sa nehodlám strápniť rozsiahlym vysvetľovaním dynamiky, ale ak by niekto chcel ono fyzikálne kúzlo pochopiť, odporúčam navštíviť stránku http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamika

Princíp Bumping býva často prirovnávaný k biliardu …

Ak máme vedľa seba postavené dve biliardové gule a do tretej (vzdialenejšej) š? Ouchneme tágom tak, aby v priamo narazila do jednej z gulí, odskočí až tá druhá.

V prípade zámku sú biliardové gule dve stavítka a tágom je kľúč s rovnomerne vyrezaným zúbkami. Uhozením do kľúča potom dôjde k tomu, že kľúč po veľmi krátku dobu, ale vekou silou, pôsobí na všetky horné stavítka súčasne a tie vzniknutú silu odovzdajú stavítkům spodnom. Tie začnú pôsobiť rovnakou silou proti pružinkám a tak sa dajú do pohybu. Horné už sa pohybujú iba vplyvom gravitácie, tým pádom je pohyb spodných stavítok podstatne ryclejší. Akonáhle sa dostanú poud úroveň “Shear line”, je možné zámkom otočiť. (Sakra, potom zo nebudem nič vysvetlovat …:))

Touto metódou sa dá otvoriť skoro každý zámok sa “šiftovým” stavítkovým systémom, teda za predpokladu, že nie je proti tejto metóde špeciálne chránený.

Reklamy

{youtube}XQDR-DBQRfI?{/youtube}

Paradoxne čím novší a čím pevnejšia zámok je, tým väčšia je šanca ho otvoriť.Nezáleží pritom na tom, či ide o obyčajný, lamelový, alebo iný kľúč, ani na tom, či má zúbky z jednej, alebo treba z desiatich strán. Je tiež úplne jedno, či stál tri stovky, alebo troch tisícky …

Zámky založené na magnetu, elektronickej komunikácii (kľúč s RFID), apod samozrejme odolávajú.

Ak Vás zaujíma výsledok testu, ktorý vykonala organizácia “The Open Organisation of Lockpickers”, môžete si ho stiahnuť tu. Obsahuje pre každý konkrétny typ zámku údaje o spôsobe otvorenia, časovej náročnosti, atď ..

{youtube}kUJWc7rIj8I?{/youtube}


Vyrábame bumpkey:

Vyrobiť bumpkey je primitívne záležitosť. Stačí do kľúča vypilovať pravidelné, rovnako veľké zúbky tak, aby pri zasunutí do zámku došlo k stlačeniu stavítok asi o 0.5 až 1 mm. Potom skrátite špičku a zarážku a je hotovo.

{youtube}pwTVBWCijEQ?{/youtube}

Bumping V Holandsku existuje organizácia TOOOL (The Open Organisation Of Lockpickers), ktorá sa zaoberá nedeštruktívnym otváraním rôznych zámkov. Berú to skôr ako šport a dokonca si v tom organizujú aj súťaže. Používajú rôzne nástroje, pointou je však otvoriť zámok bez poškodenia a v čo najkratšom čase.
Technika „Bumping“ je stará asi 50 rokov, avšak dokázali ňou otvoriť len niekoľko zámkov a mnohé zámky sa pri otváraní poškodili. Ľudia z organizácie TOOOL zistili, že s menšími úpravami sa táto technika otvárania zámkov stáva vysoko účinná a navyše nepotrebujete takmer žiadne špeciálne nástroje. So správnym nástrojom sa ju naučí používať v podstate ktokoľvek a to behom 2-3 minút. Účinnosťou a jednoduchosťou metódy Bumping boli prekvapení nielen členovia TOOOL, ale aj dlhoroční zámočníci či polícia.

Princíp Takmer všetky mechanické kľúče majú na časti ktorá sa zasúva do zámku zárezy rôznej håbky.
Po zasunutí kľúča do zámku zapadnú do týchto zárezov západky. Ak všetky západky dopadnú do svojej správnej håbky, kľúčom je možné otočiť a odomknúť zámok. Ktosi však prišiel nato, že ak všetky západky necháme spadnúť až do najspodnejšej polohy, je možné tie, ktoré majú byť vyššie, dostať použitím princípu „biliardovej gule“ až tam kam patria a zámok potom otvoriť.Názorná ukážka tu.Ak ste este stále nepochopili princíp, ochvíľu v tom už jasno mať budete.Čo je pre výrobu bumpkeya urobť?
Zoberiete obyčajný kľúč a na miestach kde dopadajú západky urobíte všade zárezy do maximálnej håbky, pozri tu. Môžete to urobiť jemným pilníkom alebo strojom, kde nastavíte pre každý zárez håbku 9 (maximum). Preto sa aj kľúče “Bumpkey” nazývajú „999“.
Zaujímavé je, že ani nepotrebujete tzv. „čistý“ kľúč (bez zárezov), pretože vzhľadom na to, že všetky zárezy budú maximálne, stačí akýkoľvek kľúč s požadovaným profilom.Výhodou je že ked si urobíte jeden funkčný bumpkey možete si v ktoromkoľvek zámočníctve dať urobiť kopiu.Teraz je už len potrebné trošku skrátiť „límec“ kľúča tak, aby pri jeho zasunutí do zámku západky nedopadli na dno zárezu ale na jeho stenu(použitie biliardového efektu).Poklopaním po kľúči za jeho súčasného otáčania sa západky vystrelia do správnej polohy (výšky).Tu máte zobrazený celý proces.

Čo všetko sa dá otvoriť Organizácia TOOOL udáva, že touto metódou sa dá otvoriť vyše 90% mechanických zámkov. Je pritom jedno, či sa jedná o zámok za 100 Sk alebo 2.000Sk. Dokonca udávajú, že drahšie zámky sú tejto metóde menej odolné než lacné.
Dôvodom je paradoxne to, čo by malo zámok robiť odolnejším.

Odkazy:

Napríklad použitie veľmi tvrdých materiálov v zámku síce zvyšuje jeho odolnosť voči odvŕtaniu, avšak zároveň umožňuje ľahký prenos otrasov potrebných pre umiestnenie západiek.
Takisto nehrá žiadnu rolu, či sú zárezy na kľúči len z jednej, dvoch alebo troch strán.80% vysoko bezpečných zámkov sa otvorilo do 3 minút a to bez poškodenia! Bumpingom neotvoriteľné zostali zámky s točivými kruhmi, magnetické zámky niektoré ďalšie.

, ktorý bol objavený roku 1847 Američanom Linus Yale, ktorý tiež zaloľil prvú továreň na výrobu zámkov.

A čo tak naštartovať auto ? 

{youtube}iXxYTFhOf0k{/youtube}

všetko je ožné…

{youtube}XzD4RsBOOcw{/youtube}

 

Prepálenie trezoru cez metódu THERMIT® HEAD REPAIR 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *