KEYLESS Bezkľúčový prístup a štartovanie tzv. Keyless, Keyless-GO, Smart key, Kessy…

Loading

Jednoduchosť krádeže novších automobilov vybavených systémom Keyless, teda bezkľúčovým vstupom, prípadne aj bezkľúčovým štartom.
Spôsobov, akými môže zlodej ukradnúť auto, je hneď niekoľko. Ak by ste ale čakali páčidlo a rôzne mechanické nástroje, sklamali by ste sa – moderná zlodejina sa deje v rukavičkách. Doslova. Zlodejom stačí rozmýšľať, sledovať, používať nie veľmi drahú elektroniku a vedieť ju správne používať. Mohli by to robiť pokojne aj v obleku.

https://youtu.be/koCXfmF9_k8

{youtube}koCXfmF9_k8{/youtube}

Zrejme najťažším krokom je dostať sa fyzicky do vozidla. Aby sa to podarilo bez akéhokoľvek poškodenia auta, je potrebné používať rušičku, tzv. Jammer. Ten bráni zamknutiu auta a aktivácii alarmu. Zlodejom stačí, aby ho mali zapnutý niekde na parkovisku a striehli na vodiča, ktorý opúšťa svoje auto a neobzrie sa, či ho naozaj na diaľku zamkol.

Celý proces krádeže je už potom veľmi rýchly, trvá dve až tri minúty, šikovnejším iba niekoľko sekúnd. Zlodej sa pod palubovkou napojí na OBD konektor vozidla, v priebehu 20 sekúnd dokáže imitovať pôvodný imobilizér. Ďalej už len otočí spínačom zapaľovania (vraj pomocou obyčajného skrutkovača) a odchádza na „novom“ aute. Ak je automobil vybavený funkciou bezkľúčového štartu, celý proces je ešte jednoduchší.

Možno si hovoríte, že moderné autá obsahujú GPS senzory, vďaka ktorým spoľahlivo určíte polohu vozidla aj na diaľku. Avšak súčasťou technologickej výbavy zlodejov je aj GPS Jammer, rušička GPS signálu, ktorá je ešte spoľahlivejšia.

Bezkľúčový prístup a štart (keyless) sú komfortné, ale nebezpečné
Najjednoduchšie sa údajne kradnú autá s bezkľúčovým prístupom a štartom. Pre zlodeja to síce znamená potrebu nákupu sofistikovanejšej elektroniky, ale stále sa mu to oplatí. Kľúč od auta vysiela nepretržitý, ale veľmi slabý signál, ktorý má relatívne krátky dosah.

Zariadenie zlodeja tento slabý signál zachytí pomocou špeciálneho zariadenia už len tým, že bude stáť blízko pri vodičovi, ktorý už z auta vystúpil. Tento signál dokáže zariadenie zosilniť a odoslať ďalej s väčšou intenzitou, aby dosiahol až k automobilu.

Pri ňom už stojí druhý zo zlodejov, ktorý vozidlo otvorí. Takáto krádež vraj trvá iba desať sekúnd a nie je potrebné robiť žiadne ďalšie úkony – veď signál s kódom na odblokovanie a štart auta už majú.
Zdroj:autoviny

Bezkľúčové zamykanie a štartovanie už dávno nie je výsadou len prémiových automobilov.
Kľudne si takýto systém môžete dopriať aj do najdostupnejších automobilov ako napríklad Škoda Fabia alebo Suzuki Swift. Tomuto spôsobu zamykania auta by sme mali veriť, ostatne ponúkajú ho všetci významní a overení predajcovia automobilov.

{googleads left}

Reklamy

Pravdou však je, že bezkľúčový systém sa dá obísť. A to pomerne jednoducho.
Svetom internetu sa šíri poriadna vlna kritiky, ktorá ostro kritizuje zabezpečenia automobilov týmto spôsobom. Aj spoločnosť ADAC sleduje možnosť zneužitia systémov a v súčasnosti by prepadli takmer všetky automobily na trhu, ktoré systém bezkľúčového otvárania a štartovania ponúkajú!

Výnimku tvorí aktuálne len Land Rover Discovery či Range Rover, ktoré sú vyrobené od februára či marca roka 2018. Rovnako je na tom aj Jaguar I-PACE. Testom jednoduchého zneužitia systému prešlo ešte aj BMW i3, Volvo XC60 T5 či Mazda 2 Skyactive 90 Kizohu, ktoré nebolo možné otvoriť, no naštartovať by ich zlodeji prečítaním kľúča dokázali. Naopak Infinity Q30 by síce zlodeji otvorili, no už by ho nenaštartovali.
Pozrite si kompletné výsledky testov ADAC.

Máte v aute keyless? Takto ukážete zlodejom prostredník

Odcudzenie alebo vykradnutie automobilu, ktorý je zabezpečený keyless systémom, je najčastejšie v prémiových segmentoch. Aby nie, tu predpokladajú zlodeji najväčší profit. Krádež je pomerne rýchla, je bez mechanického poškodenia automobilu a deje sa prevažne v noci. Neoficiálne štatistiky hovoria, že dokonca rastie počet vykradnutých áut voči ukradnutým. Tu môžete mať problém aj s poisťovňou.

Po vniknutí do auta zneužitím keyless systému nezostanú žiadne stopy, najmä keď zlodeji auto po vykradnutí uzamknú. Vy na krádež môžete prísť aj neskôr, vtedy keď potrebujete veci, ktoré ste v aute mali. Aby zlodej vykradol, či ukradol, automobil s keyless systémom, nemusí byť ani prehnane zručný. Zariadenie na prečítanie signálu kľúča sa dnes na internete dá kúpiť približne za 2 500€, no nie je ani náročné ho vyrobiť.

Komunikácia medzi kľúčom a automobilom funguje na princípe rádiových vĺn a prebieha na dvoch kanáloch rovnako pri otváraní aj pri naštartovaní. Kľúč v dosahu auta vie na správny signál z auta odpovedať kedykoľvek, čiže sa dá povedať, že vysiela prakticky bez prestávky.

Zlodej pomerne ľahko čítacím zariadením odchytí komunikáciu kľúča a následne jednoducho automobil odomkne.
Stačí, aby sa vysielačkou „načítal“ resp. „predĺžil“ signál kľúča, čo je možné až do vzdialenosti 100 metrov od kľúča! Čítate dobre, prakticky vie zlodej signál zachytiť svojím čítacím zariadením až na takúto veľkú vzdialenosť. Samozrejme vzdialenosť závisí aj na prekážkach v okolí. Na zneužitie už potom stačí prísť k autu s druhým zariadením, a to až vo vzdialenosti do jedného kilometra od načítaného signálu kľúča. Všetko trvá pár minút, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži.

Ako sa tejto bezpečnostnej nedokonalosti brániť? Systém bezkľúčového odomykania/zamykania a štartovania si môžete nechať odpojiť. Ale to by strácal zmysel komfort, kvôli ktorému ste si ho kúpili. Taktiež môžete kľúč odtieniť, napríklad špeciálnym puzdrom.

Zlodeji dokážu zneužiť funkciu bekľúčového prístupu a pomocou zosilňovačov signálu môžu nepozorovane odomknúť a naštartovať auto.

Ako to funguje?

Po dotyku vodiča na kľučku dverí, vysiela anténa umiestnená v kľučke dverí signál, ktorý slúži ako výzva na komunikáciu medzi autom a kľúčom. Ak je kľúč v dosahu a tento signál rozpozná, odošle do auta autorizačný kód a auto sa odomkne. Podobný postup sa používa aj pri štartovaní auta.

Na prekonanie systému keyless potrebujú zlodeji dve zariadenia (zosilňovače signálu). Jedným zariadením oskenujú a zosilnia signál z auta, druhým zariadením oskenujú a zosilnia signál kľúča. Týmto spôsobom je možné odomknúť a naštartovať auto, aj keď je kľúč vzdialený od auta niekoľko 100 metrov. Maximálna vzdialenosť je závislá najmä od kvality použitých zariadení na zosilnenie signálu.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *