Žiadny komponent. Účel konektorov na televízoroch. Digitálne rozhranie HDMI

Loading

Zložené video

Kompozitný video signál „farebných pruhov“ na obrazovke osciloskopu. Viditeľný je jasový signál, pomocná nosná frekvencia a synchronizačný signál.

Kompozitné video – signál je kompletný analógový televízny farebný video signál prenášaný cez jednu komunikačnú linku oddelene od zvuku. Na rozdiel od komponentného videa, v ktorom sa jednotlivé zložky videosignálu – jas a chrominancia – prenášajú po samostatných linkách, vyžaduje kompozitné video jednu komunikačnú linku a spolu so zvukom tvorí úplný televízny signál pripravený na vysielanie.

Zloženie zloženého signálu

Plnofarebný video signál obsahuje tri hlavné komponenty: jasový signál, pomocnú nosnú vlnu modulovanú farebným signálom a synchronizačný signál pozostávajúci z horizontálnych a vertikálnych synchronizačných impulzov, zatemňovacích a vyrovnávacích impulzov. Subnosič obsahuje aj farebné záblesky. Preto sa v zahraničných zdrojoch kompozitné video často označuje ako CVBS, čo znamená „Farebne, Video, Prázdne a Synchronizovať“.

Nahrávanie videa

Tento výraz sa tiež používa vo vzťahu k analógovým formátom na záznam videa. Najbežnejšie formáty záznamu videa sa považujú za kompozitné, pretože na záznam / reprodukciu všetkých zložiek obrazového signálu používajú jednu skupinu video hláv a cestu spracovania signálu. Avšak vo väčšine kompozitných formátov sú jasový signál a pomocná nosná frekvencia oddelené, aby prenášali ich spektrum, takže jeho frekvencie spadajú do zaznamenaného rozsahu. Pri prehrávaní je signál opäť rozdelený pre samostatné spracovanie jasu a pomocnej nosnej frekvencie a na výstupe je opäť kombinovaný. To vedie k významným stratám kvality pri opakovanom opätovnom nahrávaní, preto sa v rozhlasovej praxi používajú komponenty formátov, ako napríklad Betacam alebo S-VHS, ktoré na záznam / reprodukciu jednotlivých zložiek video signálu používajú samostatné video hlavy a cesty spracovania. Formáty komponentov poskytujú vyššiu kvalitu obrazu a umožňujú viac prepisov kvôli chýbajúcim presluchom spojeným s kompozitnými formátmi.

Nevýhody

Použitie zloženého video signálu na televízny prenos umožňuje upustiť od jedného komunikačného kanálu a zúžiť frekvenčné pásmo obsadené každým televíznym kanálom. Spoločný prenos jasových a farebných signálov však vyžaduje ich oddelenie v prijímacom zariadení, v ktorom je nevyhnutný výskyt vzájomného rušenia, ktoré zhoršuje kvalitu obrazu. Preto väčšina profesionálnych štúdiových zariadení používa samostatný prenos lumy a chroma pomocou komponentných rozhraní, ako je S-Video. Rozvoj spotrebnej video technológie a rastúce požiadavky na kvalitu videa viedli k rozšíreniu prenosových vedení komponentov medzi spotrebiteľskými zariadeniami. Európske rozhranie SCART umožňuje prenos komponentného video signálu, rovnako ako S-Video, ktoré sa rozšírilo v domácich video zariadeniach a počítačoch.

Typy pripojenia

Kompozitný BNC konektor

RCA konektory pre video a stereofónny zvuk. Žltá pre video, biela pre mono alebo ľavý kanál pre stereo 2-kanálový zvuk, červená pre pravý kanál pre stereo 2-kanálový zvuk

Hlavným typom pripojenia na prenos kompozitných video signálov medzi profesionálnymi zariadeniami na spracovanie a záznam obrazu je koaxiálny kábel s konektormi BNC. V zariadeniach pre domácnosť sa na prenos kompozitného video signálu CVBS spravidla používa kábel so štandardnými konektormi RCA, ktorý sa bežne nazýva „tulipán“ (zvončeky). Kompozitné video káble pre domácnosť sú zriedka koaxiálne. V takom prípade sa zvuk prenáša cez samostatný vodič s podobnými konektormi.

V technológii spotrebného videa sa prenos kompozitného videa a zvuku cez dva samostatné vodiče často označoval ako „nízkofrekvenčné pripojenie“ a bol alternatívou k „vysokofrekvenčnému“ spojeniu, pri ktorom sa cez anténu prenášal kompletný televízny signál. koaxiálny kábel pomocou jedného zo štandardných vysielacích kanálov. Toto pripojenie sa často používa v spotrebiteľských videorekordéroch na prenos obrazu a zvuku do televízora.

Zistite, čo je slovo „kompozitné video“ v iných slovníkoch:

Toto je zoznam video konektorov a zodpovedajúcich štandardov video signálu. Obsah 1 Podľa štandardu signálu 2 Fyzické konektory 3 P … Wikipedia

Reklamy
  • (z angličtiny Video Capture Video Capture) proces premeny video signálu z externého zdroja na digitálny videostream pomocou osobného počítača a jeho zaznamenanie do videosúboru na jeho následné spracovanie, uloženie alebo … … Wikipedia

Predpokladajme, že ste si práve kúpili úplne nový televízor, vytlačili ste ho a na zadnom paneli ste videli obrovské množstvo nepochopiteľných konektorov? Po odstránení pokynu v ňom zistili nedostatok ruštiny. Okamžite sa vyskytli otázky, v ktorých konektoroch na pripojenie DVD prehrávača, ako na pripojenie zvukovej akustiky k externým reproduktorom, je možné tento televízor pripojiť k počítaču? V skutočnosti, ak na to prídete, nie sú žiadne ťažkosti s pripojením ďalších periférií k televízoru. A ak si podrobne preštudujete zložitý zväzok konektorov, vznikne jednoduchý a zrozumiteľný diagram. V tejto téme nebudeme brať do úvahy konkrétne konektory používané pri servise zariadenia, ale minimalizujeme popis na televíznych konektoroch na ďalší, ktorý konektor je na čo určený.

TV video konektory

Skratka znamená High-Definition Multimedia Interface. V súčasnosti je HDMI najlepšou voľbou na pripojenie videozariadenia k televízoru, pretože umožňuje prenášať digitálny video signál v akomkoľvek rozlíšení vrátane HD, ako aj digitálny zvuk až do 8 kanálov. Všetky moderné televízory sú vybavené najmenej jedným, a častejšie niekoľkými z týchto konektorov. Na druhej strane je prítomný takmer v každom modeli vybavenia pre domácnosť, ktoré umožňuje výstup videosignálu: prehrávače DVD a Blu-ray, notebooky, herné konzoly, grafické karty pre stacionárne počítače, videokamery a dokonca aj niektoré smartphony.

Konektor D-sub (D-subminiature) na pripojenie počítača k televízoru. Tento konektor prenáša analógový signál, a preto je kvalita obrazu horšia ako kvalita obrazu získaná pri digitálnom pripojení. Používa sa v prípadoch, keď v počítači nie je žiadny výstup HDMI alebo DVI.

Európska norma vyvinutá koncom 70. rokov. vo Francúzsku zjednotiť pripojenie rôznych zariadení. Prostredníctvom SCART môžete prenášať nielen analógové video a audio, ale aj riadiace signály. Pokiaľ ide o kvalitu obrazu, je porovnateľný s komponentným pripojením, ale samozrejme nižší ako HDMI.

Skratka znamená samostatné video. Nazýva sa to preto, lebo v tomto prípade sa videosignál prenáša vo forme dvoch samostatných signálov, jasu a farby. Z hľadiska kvality obrazu je to medzi kompozitným a komponentným spojením, momentálne sa prakticky nikde nepoužíva.

Komponentný televízor (Y / Pb / Pr)

Ideálne na pripojenie analógového zdroja videa k televízoru. Používajú sa tu 3 samostatné videokáble: úroveň jasu (Y), rozdiel medzi modrou a jasom (Pb) a červenou a jasom (Pr). Nedostatok zmiešavania signálu používaný v S-Video a kompozitných pripojeniach umožňuje najlepšiu možnú kvalitu obrazu pre analógový signál. Dva ďalšie konektory umiestnené v rovnakom bloku sú určené na analógový prenos zvuku.

Kompozitná televízia (CVBS)

Kompozitné pripojenie ponúka najhoršiu kvalitu obrazu – tri analógové signály (jas, odtieň a sýtosť) sa prenášajú jedným vodičom – a malo by sa použiť iba v prípade, že jednoducho neexistujú iné možnosti. Spravidla sú zvukové vstupy umiestnené vedľa video konektora (žltý).

Reklamy

Audio konektor TV

Televízory môžu byť vybavené analógovými zvukovými vstupmi – zvyčajne dvojicou konektorov RCA (ľudovo nazývané „tulipány“), z ktorých biela sa používa pre mono alebo ľavý kanál v stereu a červená pre pravý kanál. K dispozícii je tiež minikonektor (oficiálne označovaný ako TRS) na pripojenie prenosného zvukového zariadenia.

Okrem vstupov môže mať televízor aj zvukové výstupy – opäť minikonektor pre analógový stereofónny signál (napríklad slúchadlá), ako aj digitálny pre koaxiálne a optické káble. Prvý je bežný RCA konektor (rovnaký ako ten, ktorý je uvedený vyššie pre prenos analógového signálu), druhý – TOSLINK – je určený na pripojenie pomocou optických vlákien.

Ostatné TV konektory

Sieťový port. Vďaka tomu je televízor pripojený k miestnej sieti alebo internetu. V prvom prípade sa pripojenie môže použiť na prehrávanie multimediálnych súborov z domáceho počítača, v druhom na prístup k službám online.

Televízory sú v poslednej dobe čoraz viac vybavené funkciami prehrávača médií a konektor USB sa používa na pripojenie externých jednotiek. USB (HDD) označuje, že port má dostatok energie na prevádzku pevného disku.

Konektor PCMCIA pre modul Common Interface, do ktorého je vložená inteligentná karta poskytovateľa digitálnej televízie a ktorá slúži na získanie prístupu k šifrovanému mediálnemu obsahu.

Po prečítaní tejto témy získate základné vedomosti, naučíte sa rozumieť televíznym konektorom, prestanete náhodne rozširovať ďalšie periférie k televízoru. Podobný návod, ale už o konektoroch pre PC, nájdete tu “”.

Čas odozvy pixelov

Dynamický kontrast

Kontrast

Progresívne skenovanie

Rozhodnutie

Televízne skenovanie

TV tuner

Pozorovací uhol

Obnovovacia frekvencia obrázka

Prekladané skenovanie

Rozhrania (vstupy a výstupy) v televízoroch

CI / PCMCIA (Common Interface / Personal Computer Memory Card International Association) je univerzálne rozhranie určené na pripojenie prístupových kariet k televízoru, ktoré otvára možnosť prezerania kódovaného plateného multimediálneho obsahu.

Takzvaný modul podmieneného prístupu (CAM) je vložený do špeciálneho slotu PCMCIA umiestneného na televízore, do ktorého je karta na prístup k šifrovaným programom a filmom prenášaným cez satelitnú, káblovú alebo pozemnú digitálnu televíziu, ktorá bola predtým zakúpená od operátora. vložené.

CAM modul je dekodér, ktorý vám umožňuje pracovať so špecifickým štandardom digitálnej televízie, ako sú DVB-S, DVB-C alebo DVB-T. Niektoré moduly CAM môžu pracovať s niekoľkými štandardmi naraz.

DV (Digital Video) je typ rozhrania a konektora na pripojenie zdrojov digitálneho signálu (videorekordéry, externé disky, videokamery, prijímače a prehrávače médií) k televízoru. Bol predstavený v polovici 90. rokov minulého storočia na pripojenie videokamier od spoločností Panasonic, Sony, Philips, JVC a Hitachi pomocou štandardu miniDV.

Hlavnými výhodami takéhoto rozhrania sú vysoké rýchlosti prenosu dát (až 800 Mbit / s), nízke straty signálu a sľubné príležitosti na použitie v televízii s vysokým rozlíšením. K dispozícii sú dve možnosti kompatibilného DV konektora: štvorkolíkový (Sony iLink) a šesťpinový (Apple FireWire). Na napájanie sa používajú ďalšie dva kolíky.

DVI (Digital Visual Interface) je typ rozhrania a konektora určeného na prenos analógových a digitálnych signálov s vysokým rozlíšením. Používa sa od roku 1999.

V závislosti od typu prenášaného signálu sú konektory DVI rozdelené do troch hlavných typov:

DVI-A – schopné prenášať iba analógový signál;
DVI-I – schopné prenášať analógové aj digitálne signály;
DVI-D – schopné prenášať iba digitálny signál.

Digitálne verzie rozhrania (DVI-I a DVI-D) môžu byť zase typov Single Link a Dual Link, ktoré sa líšia počtom zapojených kontaktov. Konektory Single Link môžu poskytovať prenos videa FullHD. Pre prenos Ultra HD s vyšším rozlíšením budete musieť použiť konektor Dual Link.

Hlavným slabým miestom rozhrania DVI je závislosť kvality obrazu od charakteristík pripojenia a dĺžky kábla (nie viac ako 5 metrov), čo si vyžaduje použitie rôznych hardvérových a softvérových riešení.

DisplayPort je sľubný štandard rozhrania na pripojenie a súčasný prenos vysokokvalitných digitálnych obrazových a zvukových signálov, ktorý v roku 2006 vyvinulo množstvo známych spoločností ako alternatívu k licencovaným štandardom DVI a HDMI. Používa sa na pripojenie počítačov a monitorov, ako aj domácich panelov rôznych typov (PDP, LCD a CRT).

Štandard DisplayPort poskytuje vysokú rýchlosť prenosu dát, dokonca presahuje možnosti HDMI, a tiež používa pokročilejšie šifrovacie algoritmy pre mediálne údaje, ktoré ich chránia pred nelegálnym kopírovaním.

Medzi ďalšie výhody štandardu DisplayPort patrí nízka spotreba energie, vysoká ochrana proti šumu, malé rozmery, možnosť pripojenia dlhšieho kábla, ako aj bezpečné upevnenie konektora pomocou špeciálnej západky.

HDMI (High Definition Multimedia Interface) je najpokročilejší typ digitálneho rozhrania a pripojenia, aký je dnes k dispozícii, poskytuje najvyššiu kvalitu obrazu a zvuku a je vybavený efektívnym systémom ochrany proti kopírovaniu. Jedná sa o logický vývoj rozhrania DVI-D, s ktorým je plne kompatibilný.

Existujú špeciálne adaptéry, ktoré umožňujú pripojenie káblov DVI k HDMI. Na rozdiel od DVI je nový typ rozhrania schopný prenášať nielen vysoko kvalitné FullHD video, ale aj viackanálový digitalizovaný zvuk. Okrem toho má HDMI vyššiu rýchlosť prenosu dát, menšiu veľkosť konektora, predĺženú dĺžku kábla, ktorý prenáša signál bez skreslenia (až 15 metrov), a dlhodobú budúcnosť použitia.

Existujú 3 typy konektorov HDMI:

Typ A (19-pólový)
Typ B (29-pólový);
Mini-HDMI (menšia verzia typu A používaná na pripojenie videokamier).
RGB je rozhranie patriace k typu komponentov, ktoré sa používa na pripojenie rôznych zdrojov video signálu (DVD prehrávače, televízne dekodéry, počítače, herné konzoly a podobne) k televízoru.

V prostredí analógového rozhrania poskytuje RGB najkvalitnejší prenos videa. Tento výsledok sa dosiahne rozdelením štandardného signálu RGB na samostatné komponenty (signály farebného rozdielu Pb a Pr), ako aj synchronizačné a jasové (Y) signály, z ktorých každý sa prenáša samostatným káblom.

Toto je zásadný rozdiel medzi komponentným rozhraním a kompozitným RCA (audio-video), v ktorom sa celý video signál prenáša cez jeden kábel a zvuk sa prenáša cez jeden alebo dva ďalšie vodiče (stereo alebo mono). Na prenos signálov RGB sa používajú štandardné „tulipánové“ konektory typu RCA alebo exotickejšie koaxiálne bajonetové konektory typu BNC.

S-Video (Separate Video) je špeciálne rozhranie a zodpovedajúci štvorkolíkový konektor mini-DIN, ktorý umožňuje pripojiť k monitoru analógový zdroj videa. Pokiaľ ide o kvalitu prenášaného obrazu, zaujíma medzipriestor medzi kompozitným a komponentným rozhraním.

Vyššia kvalita prenosu videosignálu sa dosahuje jeho rozdelením na svetelné a farebné komponenty, ktoré sa prenášajú samostatnými káblami. Na spojenie konektorov S-Video a RCA je možné použiť špeciálne adaptéry.

USB je univerzálny konektor určený na prepojenie rôznych moderných digitálnych multimediálnych zariadení vrátane televízorov. Existujú rôzne generácie USB s rôznymi rýchlosťami prenosu dát.

Moderné televízory vybavené týmto typom rozhrania vám umožňujú pripojiť a zobraziť multimediálny obsah zaznamenaný na kompatibilných jednotkách Flash a externých pevných diskoch.

Problémy s rozpoznávaním externých zariadení a prehrávaním obsahu môžu byť spôsobené nedostatočným napájaním z portu USB alebo formátmi mediálnych súborov, ktoré televízor nerozpozná. V niektorých modeloch lacných televízorov sa port USB používa výhradne na servisné účely.

VGA je pomerne bežný štandard na prenos analógových video signálov do počítačových monitorov a televíznych panelov pomocou 15-pólového konektora alebo päťkolíkového kábla BNC. VGA patrí medzi komponentné typy rozhraní, pretože poskytuje samostatný prenos komponentov video signálu (tri signály rozdielu farieb, ako aj signály jasu a synchronizácie), čo poskytuje dostatočne vysokú kvalitu obrazu.

Dnes štandard VGA postupne stráca svoju popularitu a nahrádza ho progresívnejšie digitálne rozhranie HDMI, DVI a DisplayPort. Vývojári moderných elektronických zariadení už oznámili, že v roku 2015 prestanú tento štandard podporovať.

Rozhranie RS-232 je port na sériový prenos dát, ktorý bol pôvodne nainštalovaný na väčšine osobných počítačov a v poslednej dobe začal byť vybavený modernými televíznymi panelmi s veľkou uhlopriečkou.

Pripojením počítača k tomuto portu môže používateľ na diaľku meniť parametre televízora (zapínať a vypínať, meniť charakteristiky obrazu a zvuku, zvoliť zdroj videosignálu) bez použitia tradičného diaľkového ovládača. Takéto schopnosti môžu byť požadované v prípade použitia televízora ako mediálneho centra alebo informačnej tabule na verejných miestach. V počítači musí byť vopred nainštalovaný špeciálny softvér.

Takéto funkcie v budúcnosti môžu umožniť použitie televízora ako veľkej obrazovky zobrazujúcej informácie z počítača, napríklad: originálny budík, multimediálnu pripomienkovú dosku, alarm a domáci bezpečnostný systém a podobne.

Audio Out (Stereo) – sada konektorov, ktoré umožňujú pripojiť externé zvukové zvukové zariadenia k televízoru. Reproduktory zabudované v televíznom paneli zvyčajne nemôžu poskytovať zvuk vysokej kvality, najmä z viackanálového zdroja. Prítomnosť výstupných audio konektorov v televízore umožňuje do istej miery vyriešiť tento problém pripojením externých stereofónnych reproduktorov.

Koaxiálny zvukový vstup a výstup – Tieto konektory sú k dispozícii na vašom televízore a umožňujú vám pripojenie k vysoko kvalitným zdrojom a prijímačom digitálneho zvuku, ako sú DVD prehrávače alebo systémy domáceho kina.

Digitálne rozhrania sa vyznačujú schopnosťou prenášať audio signál cez jediný kábel prakticky bez šumu a rušenia vo viackanálovom alebo stereofónnom formáte. Pripojenie sa vykonáva pomocou tieneného kábla RCA s konektormi cinch.

Vstup a výstup komponentného videa (YPbPr) je sada špeciálnych konektorov na televízoroch a spotrebiteľských multimediálnych zariadeniach, ktoré poskytujú paralelný prenos rôznych komponentov (komponentov) video signálu cez niekoľko káblov. Tento typ rozhrania je podporovaný takmer všetkým moderným spotrebným vybavením.

Video signál je rozdelený do troch komponentov (Pb, Pr a Y), z ktorých každý je prenášaný samostatným káblom:

Farebný rozdiel Pb (rozdiel medzi úrovňou modrej a jasom obrázka);
Farebný rozdiel Pr (rozdiel medzi úrovňou červenej a jasom obrázka);
Úroveň jasu obrazu Y so synchronizačnými impulzmi.
Vďaka samostatnému prenosu komponentov a ich následnému zmiešaniu sa celkový obrazový signál prenáša s menším skreslením. Komponentné video sa prenáša cez koaxiálny kábel so známymi konektormi RCA alebo BNC na koncoch.

Samotný optický audio signál sa prenáša pomocou sekvencie svetelných lúčov cez špeciálny kábel z optických vlákien, ktorý stojí oveľa viac ako tradičný koaxiálny kábel. Bude opodstatnené použiť kábel z optických vlákien, ak sa chystáte vysielať zvukový signál na vzdialenosť presahujúcu 10 metrov, a tiež použiť Hi-Fi audio zariadenie. Väčšina používateľov však len ťažko dokáže rozlíšiť kvalitu viackanálového zvuku prenášaného cez optický alebo koaxiálny kábel.

AV vstup a výstup je najskorší spôsob pripojenia domáceho videozariadenia k televízoru. Patrí do kompozitných rozhraní, pretože k prenosu obrazových a zvukových signálov dochádza prostredníctvom dvoch samostatných káblov kombinovaných v páre.

Televízor je pripojený k videorekordéru alebo DVD prehrávaču pomocou kábla RCA, ktorého koncové zástrčky sa ľudovo nazývajú „tulipány“. Je zrejmé, že tento spôsob prenosu signálu nemôže vyhovovať moderným požiadavkám na kvalitu obrazu a zvuku z dôvodu vysokých strát a nízkej odolnosti proti šumu. O prenose videa vo formáte HDTV preto v tomto prípade nie je potrebné hovoriť.

AV vstup televízora umožňuje k nemu pripojiť domáce video zariadenie na demonštráciu predtým nahraných video programov na veľkej obrazovke a AV výstup umožňuje nahrávať vysielanie terestriálnej, satelitnej alebo káblovej televízie na videorekordéry a prehrávače.

SCART je štandardizované európske rozhranie a konektor s viacerými zástrčkami, ktorý sa používa na vzájomné prepojenie multimediálnych zariadení (televízory, DVD prehrávače, videorekordéry a podobne). K dispozícii v takmer každej modernej televízii vydanej pre európsku zónu. Prítomnosť 21-pinového konektora umožňuje vysoko kvalitný prenos celej sady obrazových a zvukových signálov v digitálnej aj analógovej podobe.

Toto rozhranie poskytuje vysokokvalitný prenos zvukového a obrazového signálu prakticky bez strát a prítomnosť neobsadených kontaktov poskytuje vyhliadky na ďalší vývoj tohto štandardu.

Moderné počítače sú veľmi schopné pracovať s videom a ich majitelia často sledujú filmy na obrazovke monitora. A s príchodom multimediálnych platforiem barebone, ktorých cieľom je využitie ako domáceho mediálneho centra, záujem o pripojenie audio a video vybavenia iba rastie.
Je oveľa pohodlnejšie a praktickejšie sledovať video na veľkej televíznej obrazovke, najmä preto, že takmer všetky moderné grafické karty sú vybavené televíznym výstupom.
Pri úprave amatérskeho videa vzniká aj potreba pripojenia televízora k počítaču. Ako v praxi ľahko uvidíte, obraz a zvuk v počítači sa výrazne líšia od obrazu a zvuku, ktoré neskôr uvidíte a počujete v televízii. Všetky editory videa vám preto umožňujú prezerať si predbežné výsledky úprav na televíznom prijímači priamo z pracovnej mierky ešte pred vytvorením filmu. Skúsení nadšenci videa neustále sledujú obraz a zvuk tak, že ich zobrazujú na televíznej obrazovke, nie na monitore počítača.
Témy ako nastavenie grafických kariet, výber obrazového štandardu, ako aj porovnanie kvality video výstupov grafických kariet od rôznych výrobcov a riešenie problémov, ktoré sa objavia, sú nad rámec tohto článku – tu sa budeme venovať iba nasledujúcim otázkam : aké konektory nájdete na televízore a grafickej karte, ako sa navzájom zhodujú a aké sú spôsoby pripojenia počítača k televízoru.

Rozhrania displeja

Klasické analógové rozhranie (VGA)

Počítače už nejaký čas používajú 15-pinové analógové rozhranie D-Sub HD15 (Mini-D-Sub), ktoré sa tradične nazýva rozhranie VGA. Rozhranie VGA prenáša červený, zelený a modrý (RGB) signál, ako aj informácie o horizontálnom skenovaní (H-Sync) a vertikálnej synchronizácii (V-Sync).

Všetky moderné grafické karty majú také rozhranie alebo ho poskytujú s adaptérom z univerzálneho kombinovaného rozhrania DVI-I (integrovaného do DVI).

K konektoru DVI-I je teda možné pripojiť digitálny aj analógový monitor. Adaptér DVI-I na VGA je zvyčajne súčasťou mnohých grafických kariet a umožňuje pripojenie starších monitorov k 15-kolíkovej zástrčke D-Sub (VGA).

Upozorňujeme, že nie každé rozhranie DVI podporuje analógové signály VGA, ktoré je možné získať pomocou týchto adaptérov. Niektoré grafické karty majú digitálne rozhranie DVI-D, ku ktorému je možné pripojiť iba digitálne monitory. Vizuálne sa toto rozhranie líši od DVD-I absenciou štyroch otvorov (pinov) okolo horizontálneho slotu (porovnajte pravú stranu bielych konektorov DVI).

Moderné grafické karty sú často vybavené dvoma výstupmi DVI, v takom prípade sú zvyčajne univerzálne – DVI-I. Takáto grafická karta môže súčasne pracovať s ľubovoľnými monitormi, analógovými aj digitálnymi v ľubovoľnej súprave.

Digitálne rozhranie DVI

Rozhranie DVI (TDMS) bolo určené predovšetkým pre digitálne monitory, ktoré nevyžadujú prevod grafickej karty na analógové.

Ale pretože prechod z analógového na digitálny displej je pomalý, návrhári grafického hardvéru majú tendenciu tieto technológie používať paralelne. Moderné grafické karty navyše môžu pracovať s dvoma monitormi súčasne.

Univerzálne rozhranie DVI-I umožňuje digitálne aj analógové pripojenie, zatiaľ čo DVI-D iba digitálne. Rozhranie DVI-D je však dnes pomerne zriedkavé a zvyčajne sa používa iba v lacných grafických adaptéroch.

Digitálne konektory DVI (DVI-I i DVI-D) majú navyše dve varianty – Single Link a Dual Link, ktoré sa líšia počtom kontaktov (v Dual Link je zapojených všetkých 24 digitálnych kontaktov a v Single Link – iba 18). Single Link je vhodný na použitie v zariadeniach s rozlíšením až 1 920 (plné rozlíšenie HDTV), pre vyššie rozlíšenie je už potrebný Dual Link, ktorý umožňuje zdvojnásobiť počet výstupných pixelov.

Digitálne rozhranie HDMI

Digitálne multimediálne rozhranie HDMI (High Definition Multimedia Interface) bolo vyvinuté spoločne mnohými veľkými spoločnosťami – Hitachi, Panasonic, Philips, Sony atď. 19kolíková verzia HDMI sa dnes bežne používa na prenos televízie vo vysokom rozlíšení (HDTV) ) signály s rozlíšením až 1920×1080 (1080i). Video signály s vyšším rozlíšením vyžadujú 29-kolíkové konektory typu B. Okrem toho môže HDMI poskytovať až osem kanálov 24-bitového zvuku s frekvenciou 192 kHz a má vstavaný mechanizmus ochrany autorských práv Digital Rights Management (DRM).

HDMI je pomerne nové, ale v počítačovom sektore má pomerne veľa konkurentov, a to ako z tradičného rozhrania DVI, tak z novších a pokročilejších rozhraní, ako sú UDI alebo DisplayPort. Produkty s portami HDMI sa však neustále presúvajú na trh, pretože moderné spotrebné video zariadenia sú čoraz viac vybavené konektormi HDMI. Rastúca popularita multimediálnych výpočtových platforiem teda bude stimulovať vznik grafiky a základných dosiek s portami HDMI, aj keď si výrobcovia počítačov musia za používanie tohto štandardu kúpiť pomerne drahý licenciu a tiež platiť paušálne licenčné poplatky za každý produkt predávaný s rozhraním HDMI. …

Licenčné poplatky tiež zvyšujú náklady na výrobky s portami HDMI pre konečného výrobcu – napríklad grafická karta s portom HDMI bude stáť asi o 10 dolárov viac. Okrem toho je nepravdepodobné, že súčasťou balenia bude drahý kábel HDMI (10 – 30 dolárov), takže si ho budete musieť kúpiť osobitne. Existuje však nádej, že s rastúcou popularitou rozhrania HDMI sa veľkosť takéhoto označenia bude postupne zmenšovať.

HDMI používa rovnakú technológiu signálu TDMS ako DVI-D, takže pre tieto rozhrania sú k dispozícii lacné adaptéry.

A hoci rozhranie HDMI ešte nenahradilo DVI, tieto adaptéry je možné použiť na pripojenie videozariadenia cez rozhranie DVI. Upozorňujeme, že káble HDMI nemôžu byť dlhšie ako 15 metrov.

Nové rozhranie UDI

Začiatkom tohto roka spoločnosť Intel oznámila nové digitálne rozhranie UDI (Unified Display Interface) na pripojenie digitálnych monitorov k počítaču. Spoločnosť Intel zatiaľ ohlásila vývoj nového typu pripojenia, ale v blízkej budúcnosti plánuje úplne opustiť staré analógové VGA rozhranie a pripojiť počítače k ​​zobrazovacím zariadeniam prostredníctvom nového digitálneho rozhrania UDI, ktoré nedávno vyvinuli technici spoločnosti tejto spoločnosti.

Vytvorenie nového rozhrania je spôsobené skutočnosťou, že analógové rozhranie VGA a dokonca aj digitálne rozhranie DVI sú dnes podľa názoru zástupcov spoločnosti Intel beznádejne zastarané. Tieto rozhrania navyše nepodporujú najnovšie systémy ochrany obsahu, ktoré sa nachádzajú v digitálnych médiách novej generácie, ako sú HD-DVD a Blu-ray.

UDI je teda takmer analogické s rozhraním HDMI používaným na pripojenie počítačov k moderným televízorom HD. Hlavným (a možno jediným) rozdielom medzi UDI a HDMI bude chýbajúci zvukový kanál, to znamená, že UDI bude prenášať iba video a je úplne navrhnutý na prácu s počítačovými monitormi, nie s HD televízormi. Okrem toho sa zdá, že Intel nie je ochotný platiť autorské honoráre za každé zariadenie HDMI, ktoré vyprodukuje, takže UDI je dobrou alternatívou pre spoločnosti, ktoré chcú znížiť náklady na svoje výrobky.

Nové rozhranie je plne kompatibilné s HDMI a bude tiež podporovať všetky v súčasnosti známe systémy ochrany obsahu, čo umožní plynulé prehrávanie nových médií vybavených ochranou proti kopírovaniu.

Nové rozhranie DisplayPort

Ďalšie nové video rozhranie, DisplayPort, bolo nedávno schválené asociáciou Video Electronics Standards Association (VESA).

Otvorený štandard DisplayPort vyvinuli mnohé veľké spoločnosti vrátane spoločností ATI Technologies, Dell, Hewlett-Packard, nVidia, Royal Philips Electronics a Samsung Electronics. Predpokladá sa, že v budúcnosti sa DisplayPort stane univerzálnym digitálnym rozhraním, ktoré vám umožní pripojiť displeje rôznych typov (plazma, tekuté kryštály, monitory CRT atď.) K domácim zariadeniam a počítačovým zariadeniam.

Špecifikácia DisplayPort 1.0 poskytuje možnosť simultánneho prenosu obrazového signálu aj zvukového toku (v tomto zmysle je nové rozhranie úplne podobné HDMI). Upozorňujeme, že maximálna priepustnosť rozhrania DisplayPort je 10,8 Gb / s, pričom na prenos sa používa relatívne tenký štvorvodičový prepojovací kábel.

Ďalšou vlastnosťou DisplayPortu je jeho podpora funkcií ochrany obsahu (podobne ako HDMI a UDI). Integrované bezpečnostné prvky umožňujú zobrazenie obsahu dokumentu alebo videosúboru iba na obmedzenom počte „autorizovaných“ zariadení, čo teoreticky znižuje pravdepodobnosť nelegálneho kopírovania materiálu chráneného autorskými právami. Nové štandardné konektory sú nakoniec tenšie ako dnešné konektory DVI a D-Sub. Toto umožní použitie DisplayPortov v zariadeniach malého formátu a ľahko vytvorí viackanálové zariadenia.

Podporu DisplayPort už ohlásili spoločnosti Dell, HP a Lenovo. Prvé zariadenia vybavené novými video rozhraniami sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia do konca tohto roka.

Video konektor na grafickej karte

Na moderných grafických kartách je okrem konektorov na pripojenie monitorov (analógový – D-Sub alebo digitálny – DVI) k dispozícii aj kompozitný výstup pre videovýstup („tulipán“) alebo 4-kolíkový výstup S-Video alebo 7-pólový kombinovaný.

V prípade S-Video je situácia jednoduchá – v predaji sú káble S-Video alebo adaptéry pre ďalšie konektory SCART.

Ak sa však na grafických kartách nachádza neštandardný 7-pólový konektor, potom je v tomto prípade lepšie ponechať adaptér, ktorý je dodávaný s grafickou kartou, pretože pre takýto kábel existuje niekoľko štandardov zapojenia.

Zložené video

Takzvaný výstup kompozitného videa sa už dlho široko používa na pripojenie spotrebného zvukového a obrazového zariadenia. Konektor pre tento signál sa zvyčajne označuje ako RCA (Radio Corporation of America) a ľudovo sa označuje ako „tulipán“ alebo VHS konektor. Vezmite prosím na vedomie, že s takýmito zásuvkami vo videozariadení možno prenášať nielen kompozitné video alebo zvuk, ale aj mnoho ďalších signálov, ako napríklad komponentné video alebo televízia s vysokým rozlíšením (HDTV). Tulipánové zátky sú zvyčajne farebne odlíšené, aby používateľom uľahčili navigáciu vo zväzku vodičov. Bežné významy farieb sú uvedené v tabuľke. jeden.

Používanie nekvalitných pripojení a nedbalé prepínanie „tulipánov“ sa však postupne stáva minulosťou. Lacné RCA konektory na zariadeniach sa navyše často zlomia. V súčasnosti sa na digitálnych zvukových a obrazových zariadeniach čoraz viac používajú iné typy prepínania a dokonca aj pri prenose analógových signálov je pohodlnejšie používať SCART.

S-Video

Grafická karta a televízor majú často štvorpinový konektor S-Video (Y / C, Hosiden), ktorý sa používa na prenos video signálu vyššej kvality ako kompozitný. Pravda je, že štandard S-Video používa na prenos jasu rôzne riadky (jas a synchronizačný signál dát sú označené písmenom Y) a farbu (farebný signál je označené písmenom C). Oddelenie jasu a farebných signálov umožňuje dosiahnuť lepšiu kvalitu obrazu v porovnaní s kompozitným RCA rozhraním („tulipán“). Vyššiu kvalitu analógového videa je možné dosiahnuť iba pomocou úplne samostatných RGB alebo komponentných rozhraní. Na príjem zloženého signálu z S-Video sa používa jednoduchý adaptér S-Video na RCA.

Ak taký adaptér nemáte, môžete si ho vyrobiť sami. Existujú však dve možnosti výstupu kompozitného signálu z grafickej karty vybavenej rozhraním S-Video a výber závisí od typu grafickej karty. Niektoré karty môžu prepínať výstupné režimy a vysielať jednoduchý zložený signál na výstup S-Video. V režime dodávania takéhoto signálu do S-Video stačí pripojiť kolíky, na ktoré sa privádza kompozitný signál, so zodpovedajúcimi výstupmi tulipánu.

Vedenie kábla RCA je jednoduché: stredný vodič prenáša videosignál a vonkajšie opletenie je zem.

Zapojenie S-Video je nasledovné:

GND – “zem” pre signál Y;
GND – “zem” pre signál C;
Y – jasový signál;
С – chrominančný signál (obsahuje obidve farebné rozdiely).
Ak výstup S-Video môže pracovať v režime napájania kompozitného signálu, potom je druhý kolík jeho konektora pripojený k zemi a štvrtý – signál. Na skladacej zástrčke S-Video, ktorá je potrebná na výrobu adaptéra, sú kontakty zvyčajne očíslované. Jack a konektory sú očíslované zrkadlovo.

Ak grafická karta nemá výstupný režim zloženého signálu, potom ho musíte získať tak, že zmiešate farebný a jasový signál zo signálu S-Video cez kondenzátor 470 pF. Takto prijatý signál sa privádza do centrálneho jadra a „zem“ z druhého kontaktu sa privádza do opletenia kompozitného kábla.

SCART

SCART je najzaujímavejšie kombinované analógové rozhranie a je široko používaný v Európe a Ázii. Jeho názov pochádza z francúzskej skratky navrhnutej v roku 1983 Úniou vývojárov rozhlasového a televízneho vybavenia Francúzska (Syndicat des Constructeurs d’Appareils, Radiorecepteurs et Televiseurs, SCART). Toto rozhranie kombinuje analógové video (kompozitné, S-Video a RGB), stereofónny zvuk a riadiace signály. V súčasnosti je každý televízor alebo videorekordér vyrábaný v Európe vybavený najmenej jednou zásuvkou SCART.

Na prenos jednoduchých analógových signálov (kompozitný a S-Video) je na trhu veľa rôznych adaptérov SCART. Toto rozhranie je pohodlné nielen preto, že je všetko pripojené iba jedným káblom, ale aj preto, že umožňuje pripojiť vysokokvalitný zdroj videa RGB k televízoru bez medzikódovania do kompozitných signálov alebo signálov S-Video a získať najlepšiu kvalitu obrazu na obrazovka spotrebnej televízie. (kvalita obrazu a zvuku pri napájaní cez SCART je zreteľne lepšia ako u iných analógových pripojení). Táto možnosť však nie je realizovaná vo všetkých videorekordéroch a televízoroch.

Okrem toho vývojári začlenili do rozhrania SCART ďalšie funkcie, ktoré si vyhradili niekoľko kontaktov pre budúcnosť. A keďže sa rozhranie SCART stalo štandardom v európskych krajinách, získalo niekoľko nových funkcií. Napríklad pomocou niektorých signálov na pin 8 môžete ovládať režimy TV pomocou SCART (prepnúť ho do režimu „monitor“ a naopak), prepnúť televízor na prácu so signálmi RGB (pin 16) atď. Kolíky 10 a 12 slúžia na digitálny prenos dát pomocou SCART, vďaka čomu je počet príkazov prakticky neobmedzený. Existuje niekoľko známych komunikačných systémov SCART: Megalogic, používaný spoločnosťou Grundig; Easy Link od spoločnosti Philips; SmartLink od spoločnosti Sony. Je pravda, že ich použitie je obmedzené na komunikáciu medzi televízorom a videorekordérom týchto spoločností.

Mimochodom, norma poskytuje štyri typy káblov SCART: typ U – univerzálny, poskytujúci všetky pripojenia, V – bez zvukových signálov, C – bez zvukových signálov, A – bez videa a signálov RGB. Štandard SCART bohužiaľ nepodporuje moderné režimy komponentov (Y, Cb / Pb, Cr / Pr). Niektorí výrobcovia DVD prehrávačov a veľkoformátových televízorov však stavajú na schopnosti prenášať prostredníctvom SCART a komponentného video signálu, ktorý sa prenáša cez kolíky používané v norme pre signál RGB (táto možnosť je však prakticky rovnaká z pripojenia cez RGB).

Na pripojenie kompozitných alebo S-Video zdrojov k SCART sú k dispozícii rôzne adaptéry. Mnohé z nich sú univerzálne (obojsmerné) s prepínačom I / O.

Počítače samozrejme nepoužívajú konektor SCART, avšak vzhľadom na jeho špecifikáciu si môžete kedykoľvek vyrobiť vhodný adaptér na použitie analógového počítačového monitora ako prijímača video signálu z magnetofónu alebo naopak na napájanie video signál z počítača do televízora vybaveného konektorom SCART.

Napríklad na vstup alebo výstup zloženého signálu z konektora SCART musíte vziať koaxiálny kábel s charakteristickou impedanciou 75 ohmov a na SCART rozložiť vonkajšie opletenie (zem) a vnútorné jadro (kompozitný signál). konektor.

Výstup videosignálu z počítača do televízora (TV-OUT):

kompozitný signál sa privádza na pin 20 SCART konektora;
Vstup video signálu z videorekordéra do počítača (TV-IN):

zložený signál – na 19. pin konektora SCART;
„Zem“ – na 17. pin konektora SCART.
Korešpondencia kontaktov pri výrobe adaptéra pre S-Video je tiež uvedená v tabuľke. 2.

Výstup videosignálu z počítača do televízora cez S-Video (TV-OUT):

  1. pin S-Video – 20. konektor SCART;
    Vstup videosignálu z videorekordéra do počítača pomocou S-Video (TV-IN):
  2. pin S-Video – 17. pin SCART;
  3. pin S-Video – 13. pin SCART;
  4. pin S-Video – 19. SCART pin;
  5. pin S-Video – 15. konektor SCART.
    Ak chcete pripojiť počítač k televízoru pomocou RGB, je potrebné, aby počítač vydal signál RGB v podobe, ktorej televízor rozumie. Niekedy je signál RGB vedený cez vyhradený 7-, 8- alebo 9-pólový výstup kompozitného videa. V takom prípade by nastavenie grafickej karty malo byť schopné prepnúť výstup videa do režimu RGB. Ak má video výstup na grafickej karte sedem pinov (takáto zástrčka sa nazýva mini-DIN 7-pin), potom je v normálnom režime signál S-Video napájaný presne na rovnaké kolíky ako v bežnom štvorkolíku S -Video konektor. A v režime RGB môžu byť signály distribuované na kontakty rôznymi spôsobmi, v závislosti od výrobcu grafickej karty.

Ako príklad môžeme uviesť korešpondenciu kontaktov jedného z týchto 7-pinových konektorov so SCART (toto zapojenie sa používa na niektorých grafických kartách založených na čipe NVIDIA, ale na vašej grafickej karte sa to môže líšiť):

  1. mini-DIN 7-pólový kontakt (GND, “zem”) – 17. kontakt SCART;
  2. pin mini-DIN 7-pin (zelený, zelený) – 11. pin SCART;
  3. pin mini-DIN 7-pin (Sync, zametanie) – 20. pin SCART;
  4. mini-DIN 7-pólový (modrý) – 7. SCART;
  5. pin mini-DIN 7-pin (GND, “zem”) – 17. pin SCART;
  6. pin mini-DIN 7-pin (červený, červený) – 15. pin SCART;
  7. pin mini-DIN 7-pin (riadenie režimu +3 V RGB) – 16. pin SCART.
    Všetky typy adaptérov vyžadujú použitie vysoko kvalitných káblov 75 Ohm.

Na grafickej karte nie je žiadny konektor videa

Ak vaša grafická karta nemá TV výstup, potom je možné televízor v zásade pripojiť aj k bežnému konektoru VGA. V tomto prípade však bude potrebný obvod na prispôsobenie elektrického signálu (vo všeobecnom prípade to však nie je komplikované). Na trhu existujú špeciálne zariadenia, ktoré prevádzajú bežný počítačový VGA signál na RGB a skenovací (synchronizačný) signál pre televízor. Takéto zariadenie sa pripája ku káblu VGA medzi počítačom a monitorom a duplikuje signál, ktorý prechádza výstupom VGA.

V zásade je možné takéto zariadenie vyrobiť nezávisle. Zhodnosť medzi signálmi VGA a SCART bude nasledovná:

VGA SCART PIN SCART Popis;
VGA ČERVENÉ – k 15. kolíku SCART;
VGA ZELENÁ – k 11. kolíku SCART;
VGA MODRÁ – k 7. kolíku SCART;
VGA RGB GROUND – na 13., 9. alebo 5. kolíku SCART;
VGA HSYNC & VSYNC – na 16. a 20. kolíkoch SCART.
Pre prepnutie do režimu AV s pomerom strán 4: 3 budete tiež musieť použiť + 1-3 V na 16. pin SCART a 12 V na 8. pin SCART.

Priame pripojenie však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude fungovať a kvôli synchronizácii budete musieť vytvoriť elektrický obvod, ako je to zobrazené na http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/vga2tv/circuit.html alebo http: / /www.e.kth .se / ~ pontusf / index2.html.

AV vstup

Trochu zastaraný prvok, pretože prekvital s videosignálmi VHS a super-VHS, keď nemal v systéme prenosu videosignálu konkurenciu. Príchod DVD prinútil výstup kompozitného videa ustúpiť do pozadia pod náporom modernejších metód prijímania a prenosu obrazových informácií. Jeho hlavnou nevýhodou je „zahodí všetko nepotrebné“, to znamená, že niekedy odstráni nie príliš veľké obrazové prvky, vyhladí obraz. Ak však uhlopriečka vašej obrazovky nepresahuje 21 palcov, znamená to, že si takmer nevšimnete rozdiel: každopádne také malé obrazovky zvyčajne nie sú určené na reprodukciu obrázkov vo vysokom rozlíšení.
Vybavenie televízora vstupom kompozitného videa znamená prenos videosignálu cez jediný koaxiálny kábel. Pripojenie sa uskutočňuje prostredníctvom štandardného RCA konektora, hovorovo nazývaného „tulipán“.
Tento konektor majú takmer všetky modely televízorov, čo možno pripísať najvýznamnejšej výhode tohto technického prvku.

AV na prednej alebo bočnej strane

Ak je váš televízor vybavený vstupom AV, je to najjednoduchší spôsob pripojenia DVD prehrávača alebo videorekordéra k televízoru.
Rozhranie AV je zložené video a audio rozhranie.
AV vstup na prednom alebo bočnom paneli znamená ľahší a rýchlejší prístup k tomuto rozhraniu ako napríklad rovnaký vstup, ktorý sa nachádza na zadnom paneli, takzvané zadné rozhrania.

S-Video

Ak je váš televízor najnovšej generácie a má uhlopriečku 25 palcov alebo viac, potom nepochybne zaznamenáte rozdiel v kvalite obrazu, ak prijímate obrázky prostredníctvom rozhrania samostatného videa. Aby ste to dosiahli, musí byť váš televízor vybavený vstupom S-Video. Je to tento systém, ktorý zaisťuje samostatný prenos takých obrazových zložiek, ako sú jas a farba. Oddelený prenos znamená prenos komponentov video signálu cez samostatné vodiče. Táto technológia zaručuje vyššiu kvalitu obrazu. Na pripojenie tohto rozhrania sa používa mini DIN, štandardný štvorkolíkový konektor.

Kábel S-Video sa tiež nazýva kábel SVHS; Väčšina špičkových televízorov, všetky prehrávače video diskov, videokamery, satelitné prijímače a videorekordéry SVHS majú príslušné konektory. Pri použití kábla S-Video sa na rozdiel od kompozitného kábla prenáša jas a farba samostatne ako 2 rôzne komponenty. Kvalita obrazu s káblom S-Video je výrazne lepšia ako s kompozitným káblom.

S-Video na prednej alebo bočnej strane

Na prenos videa je potrebný vstup S-Video.
Pre pohodlie online pripojenia rozhrania Separate Video sú televízory najnovších generácií vybavené vstupom S-Video na prednom alebo bočnom paneli. Toto usporiadanie výrazne zjednodušuje prístup k vstupu S-Video na rýchle pripojenie napríklad videokamery. Umiestnenie vstupu S-Video na zadnú časť televízora môže sťažiť prístup.

Počet vstupov S-Video

Na prenos video signálu je potrebný samostatný video systém. Čím viac video vstupov váš televízor má, tým viac externých video zdrojov môžete súčasne pripojiť. Simultánne pripojenie je praktické v tom, že môžete upraviť obraz alebo prepnúť z jedného zdroja na druhý. Môžete tak jednoducho urobiť pomocou diaľkového ovládača televízora. Nebudete musieť vstávať a prepínať káble z jedného zariadenia na druhé.

Počet komponentných video vstupov

Na príjem video signálu je potrebný vstup komponentného videa.
Ak je váš televízor vybavený viacerými komponentnými video vstupmi, môžete súčasne pripojiť niekoľko externých zdrojov. Napríklad DVD prehrávač, videorekordér, káblový alebo satelitný prijímač. Zároveň nebudete musieť neustále prepínať kábel – na prepnutie na iný zdroj signálu bude stačiť diaľkové ovládanie.

Počet vstupov kompozitného videa

Na prenos video „obrázkov“ je potrebné zložené rozhranie. V takom prípade sa signál prenáša jedným koaxiálnym káblom. Štandardný konektor RCA („cinch“) vám umožní pripojiť kábel k televízoru. Ak má váš televízor viac vstupov kompozitného videa (až 6), môžete súčasne pripojiť viac zdrojov externého signálu. Napríklad DVD prehrávač, videorekordér, káblový alebo satelitný prijímač. Zároveň nebudete musieť neustále prepínať kábel – na prepnutie na iný zdroj signálu bude stačiť diaľkové ovládanie.

RGB

Vstupné rozhranie RGB na vašom televízore je určené na prenos video signálov vo farebnom modeli RGB (červený, zelený a modrý). Každý z farebných signálov sa prenáša na samostatnom vodiči, čo zlepšuje kvalitu videosignálu, ako aj jeho synchronizáciu.
Pre televízory s veľkou obrazovkou je RGB najlepšou voľbou, ak máte iba analógový televízor.
Konektory, ktoré sú potrebné na prenos signálov RGB, sú SCART, RCA alebo BNC – každý z troch káblov.

VGA

VGA je štandardný systém používaný pre počítačové monitory. Prenáša nielen obraz troch základných farieb, synchronizačné signály, ale má aj samostatný kanál na prenos interných informácií zo zdroja do televízora. Táto vlastnosť umožňuje prenášať signál veľmi vysokej kvality bez prakticky žiadneho rušenia. Pomocou tohto zariadenia je televízor pripojený k počítaču, DVD prehrávaču a iným záznamovým zariadeniam. Pre pripojenie cez VGA vstup je najvhodnejší štandardný 15-pinový HD D-Sub konektor. Kompatibilné s grafickými kartami s konektormi DVI-I a podobnými.

Počet VGA vstupov

Systém VGA je štandardom pre počítačové monitory. Čím viac video vstupov váš televízor má, tým viac externých video zdrojov môžete súčasne pripojiť. Simultánne pripojenie je praktické v tom, že môžete upraviť obraz alebo prepnúť z jedného zdroja na druhý. Môžete tak jednoducho urobiť pomocou diaľkového ovládača televízora.

DVI

Ak je váš televízor vybavený vstupom DVI, znamená to, že môžete prijímať vysokokvalitný digitálny televízny signál bez akéhokoľvek skreslenia. DVI alebo digitálne vizuálne rozhranie je určené na prenos digitálneho video signálu. Rozhranie DVI môže obsahovať až dva digitálne kanály a jeden analógový (VGA), čo určuje existujúcu škálu konektorov:

Single Link DVI-I – jedno analógové a jedno digitálne prepojenie.
DVI-D Dual Link – dva digitálne kanály. Umožňuje vám používať rozlíšenie až do 2560 * 1600 @ 60Hz obnovovacej frekvencie alebo 1920 * 1080 @ 120Hz obnovovacej frekvencie (potrebné pre použitie technológie nVidia 3D Vision). Najrelevantnejšie v súčasnosti.
DVI-D Single Link – iba jeden digitálny kanál, možnosti rozhrania sú obmedzené na rozlíšenie 1920 * 1200 alebo 1600 * 1200 pri obnovovacej frekvencii 60 Hz. Na podporu vyššieho rozlíšenia musíte použiť Dual Link alebo analógové rozhranie.
DVI-I Dual Link – jeden analógový a dva digitálne kanály, najkompletnejšia implementácia rozhrania.
DVI-A – iba analógová časť, žiadna digitálna, v skutočnosti ide o konektor VGA vyrobený v novom prevedení. Spravidla sa nachádza iba na DVI časti adaptéra DVI-VGA.
Ak dokumentácia k monitoru naznačuje, že táto modifikácia využíva voľbu DVI Dual Link, potom aby plne podporovala maximálne rozlíšenie monitora (zvyčajne 1920 * 1200 a vyššie), musí použitá grafická karta a použitý kábel DVI tiež podporovať Dual Link. Ak používate kábel zo súpravy monitora a relatívne modernú (v čase písania Častých otázok) grafickú kartu, nie sú potrebné žiadne ďalšie nákupy.

Maximálna dĺžka kábla DVI nie je v norme striktne špecifikovaná, ale bez akýchkoľvek obmedzení môže byť kábel dlhý iba 5 m, ďalej sa maximálne podporované rozlíšenie so vzdialenosťou znižuje, napríklad pre kábel Single Link so štandardným 15 m obrazovke je maximálne podporované rozlíšenie 1280 * 1024 …

Ak je kábel DVI chybný alebo je nastavené rozlíšenie príliš vysoké pre jeho frekvenčné charakteristiky (je to bežné najmä pri kábloch dlhých 10 m alebo viac), prejaví sa to vo forme špecificky blikajúcich pixelov na monitore.

Podpora HDCP v rozhraní DVI

Ak váš televízor podporuje HDCP v rozhraní DVI, podporuje širokopásmovú ochranu digitálneho obsahu alebo špeciálne navrhnutú technológiu na ochranu digitálnych informácií pred pirátskym kopírovaním. Táto technológia je založená na tvorbe komplexu signálnych hesiel vo vysielači a prijímači informácií. Ak sa signály zhodujú, bude mať videosignál vysokú kvalitu, ak sa heslá nezhodujú, rozlíšenie bude na veľmi nízkej úrovni.
Ak má váš televízor rozhranie HDMI, budete môcť bez problémov prijímať signál kódovaný HDCP. Ak je váš televízor vybavený DVI, malo by sa ujasniť, či môžete skutočne prijímať signál vo formáte HDCP – v takom prípade to nie je samozrejmé.

HDMI

Systém HDMI bol vytvorený pre novú generáciu digitálnej televízie a podporuje štandard HDTV pre vysoké rozlíšenie. Na prenos údajov v digitálnom formáte sa vyžaduje multimediálne rozhranie s vysokým rozlíšením, skrátene HDMI. Je tiež vybavený špeciálnou ochranou digitálneho obsahu s veľkou šírkou pásma.
HDMI vstup – prispôsobenie DVI-D pre spotrebné vybavenie, doplnené o rozhranie S / PDIF pre viackanálový prenos zvuku. Darček pre prakticky všetky moderné LCD televízory, plazmové panely a projektory. Na pripojenie grafickej karty s rozhraním DVI-D alebo DVI-I ku konektoru HDMI stačí jednoduchý pasívny adaptér alebo kábel s príslušnými konektormi. Grafickú kartu s iba VGA (D-Sub) konektorom nie je možné pripojiť k HDMI!

HDMI predné alebo bočné

HDMI vstup (High Definition Multimedia Interface) sa používa na prenos video signálu a viackanálového zvuku v digitálnej podobe (pozri „Vstup HDMI“).
Umiestnenie vstupných rozhraní na prednom paneli umožňuje ľahký prístup. Toto usporiadanie je vhodné v prípadoch, keď potrebujete k televízoru rýchlo pripojiť externý zdroj videa (napríklad videokamera na sledovanie zaznamenaného videa).

Počet HDMI vstupov

Vstup HDMI (High Definition Multimedia Interface) sa používa na príjem digitálneho videa a viackanálového zvuku. Ak je váš televízor vybavený niekoľkými z uvedených rozhraní, umožní vám to pripojiť k televízoru niekoľko typov externých zariadení naraz a potom ich ľahko pripojiť ku každému z nich. Môže to byť DVD prehrávač, videorekordér a káblový alebo satelitný prijímač. V takom prípade je možné pripojenie každého zariadenia vykonať pomocou jednoduchého diaľkového ovládača.

Počet zvukových vstupov

Audio vstupy televízora sa používajú na prenos zvuku z externého zdroja.
Ak je váš televízor vybavený viacerými rozhraniami, umožní vám to pripojiť k televízoru niekoľko typov zvukových a obrazových signálov externého zariadenia naraz a potom ich ľahko pripojiť ku každému z nich. Môže to byť DVD prehrávač, videorekordér a káblový alebo satelitný prijímač. V takom prípade je možné zapnúť každé zariadenie pomocou jednoduchého diaľkového ovládača.

Audio optický

Ak je váš televízor vybavený digitálnym optickým zvukovým vstupom, môže to výrazne zlepšiť kvalitu zvuku vášho zariadenia. Hlavný rozdiel medzi optickým vstupom je v tom, že v tomto prípade sa na prenos signálu nepoužíva elektrický, ale optický kábel. Práve tento rozdiel umožňuje vyhnúť sa prakticky akémukoľvek elektromagnetickému rušeniu počas prenosu optického signálu, prenosu viackanálového zvuku cez jeden kábel. Ostatné funkcie sú pre používateľa podobné: zvukový signál (stereofónny aj viackanálový) sa prenáša z nosiča v digitálnej podobe.

Audio koaxiálny

Digitálny koaxiálny vstup sa používa na prenos digitálneho zvuku z ľubovoľného externého zdroja, buď stereofónne alebo viackanálovo. Ako externý zdroj je možné použiť akékoľvek záznamové a vysielacie zariadenie s príslušným rozhraním. Výhody digitálneho prenosu signálu sú zrejmé: sú takmer bez rušenia a bez šumu a viackanálové signály sa prenášajú cez jeden kábel. Štandardný tienený kábel RCA umožní pripojenie k digitálnemu koaxiálnemu vstupu.

Dv

Ak je váš televízor vybavený vstupom DV alebo IEEE 1394, znamená to, že k televízoru môžete ľahko pripojiť digitálny videorekordér alebo kamkordér, ktorý podporuje štandard miniDV.
DV je v zásade navrhnutý na príjem digitálnych zvukových a obrazových signálov na televízore.

Norma IEEE 1394 sa datuje na začiatok 90. ​​rokov, kedy spoločnosť Apple vyvinula špecifikáciu zbernice FireWire na pripojenie počítača k periférnym zariadeniam. V roku 1995 prijal Ústav elektrických a elektronických inžinierov (IEEE) štandard FireWire a pomenoval ho IEEE 1394.
IEEE 1394 je vysokorýchlostná technológia sériovej komunikácie na pripojenie počítača k perifériám. Na rozdiel od USB, ktoré je optimálne pre nízke rýchlosti, a teda pripája klávesnice, myši, joysticky, je IEEE 1394 zameraná na vysokorýchlostné multimediálne periférie, napríklad digitálne videokamery, externé jednotky (jednotky CD, pevné disky, zálohovacie zariadenia). , hudobné syntetizátory. Rýchlosť prenosu dát IEEE 1394 dosahuje 400 Mbps.
V marci 2002 bola uzavretá dohoda o použití spoločného loga pre FireWire a IEEE 1394 na podporu normy.

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *