Microsoft v podozrení, že modifikoval Skype pre odpočúvanie, sledujú Vás úradníci a polícia

Loading

Skype pritom nezriedka využívajú ľudia, ktorí si želajú zostať mimo dosahu vlády, vrátane disidentov, ale samozrejme aj zločincov.
Okolo programu Skype sa toho v poslednej dobe deje viac. Služba zmenila architektúru a mala by teraz byť bezpečnejšie.
Zmeny z konca minulého roka v programe, ktorý využíva cez 600 miliónov ľudí po celom svete, umožňujú úradom sledovať príspevky na chatoch alebo treba zisťovať adresy a čísla kreditných kariet. Tieto údaje zostávajú v systéme Skype po dobu 30 dní. Sledovanie komunikácie pomocou audia a videa zatiaľ firma neumožňuje, najmä z technických dôvodov, ale aj to sa vraj môže v budúcnosti zmeniť.
Nové možnosti si pochvaľujú ľudia z okruhu polície, a naopak je kritizuje rad aktivistov a analytikov. Štátne úrady si leta sťažovali, že im kódovanie programu sťažuje sledovanie pašerákov drog, pedofilov alebo teroristov.
Stúpenci džihádu (svätej vojny) vraj práve z tohto dôvodu odporúčali Skype ako vhodný komunikačný nástroj na svojich weboch. To by sa teraz podľa polície mohlo zmeniť.
 
Na druhej strane aktivisti sa teraz obávajú zneužitia zmien štátnou mocou.
 
Napríklad v Spojených štátoch musí so sledovaním jedinca a jeho internetovej komunikácie súhlasiť súd, v ďalších krajinách to ale neplatí.
Autokratickej režimy by tak vraj mohli ľahšie potláčať opozíciu. Práve Skype bol pritom vďaka svojej povesti bezpečného komunikačného nástroja obľúbený napríklad u demokratických aktivistov Arabského jari.
Sledovanie komunikácie pomocou Skype bolo doteraz pre políciu veľmi ťažké, predovšetkým kvôli zložitému kódovanie programu a tiež pretože v ňom počítača užívateľov komunikovali priamo, bez toho, aby využívali sprostredkujúcich serverov.
To sa ale zmenilo vlani, kedy firma začala časť dát posielať cez centralizované servery.
Minulý týždeň sa ale objavili anonymné informácie o modifikácii Skype pre možnosť odpočúvania. Tieto síce zatiaľ nie sú podložené žiadnymi zverejnenými dôkazmi, odôvodnené podozrenie ale vyvolala samotná spoločnosť Microsoft respektíve jej divízia Skype. Jej predstavitelia totiž po vznesení otázok odmietli odpovedať na jasnú a jednoduchú otázku, či Skype v súčasnosti umožňuje odpočúvanie hovorov a zároveň odmietli vysvetliť, prečo na túto otázku odmietajú priamo odpovedať. 
Namiesto priamej odpovede spoločnosť poskytla len nasledovné stanovisko:
Skype spolupracuje s orgánmi presadzujúcimi zákon tak, ako je právne a technicky možné.
Pri otázke napríklad rešpektovaného Network Worldu na detailnejšie informácie hovorca spoločnosti poskytol nasledovné stanovisko: “Toto je stanovisko spoločnosti. Dostali ste naše stanovisko. To je všetko, čo môžem povedať.” 
 
Skype vznikol v roku 2003 ako firma ponúkajúca bezplatné hlasové hovory a videoprenosy cez internet. V roku 2011 spoločnosť kúpil softvérový gigant Microsoft, ktorý z nej urobil svoju divíziu. Tá zatiaľ pôsobí relatívne samostatne.
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *