OnLINE fotky našej zeme z ISS UrtheCast Chystá sa prvý celoplanetárne webkamera z kozmu

Loading

Potom na scénu prišiel Google , ktorý pohltil tvorca konkurenčného softvérového glóbusu , a zrodil sa program Earth , ktorý dnes v rôznych podobách existuje ako na starom dobrom desktope , tak na mobilných počítačoch a skrze WebGL aj vnútri webového prehliadača . Vysoké Tatry sú dnes ostré ako britva a Google už nemodelujú iba hory , ale aj stromy .

Ponúka sa teda prostá otázka , aký by mal byť ďalší technologický krok vpred v oblasti verejnej ortofotografie – teda v oblasti leteckého a satelitného snímkovania .

UrtheCart : Webkamera pre celú planétu Zem


Jednou z odpovedí by mohol byť smelý kanadsko – ruský projekt UrtheCast  .
Možno ho poznáte , jeho prípravy totiž začali už pred mnohými rokmi , v týchto dňoch sa však blíži do zdarného finiša a v nasledujúcich mesiacoch by mohol konečne ponúknuť svoje sľubované služby .


UrtheCast chce byť ďalším poskytovateľom satelitných snímok zemského povrchu . Na rozdiel od ostatných , ktorých fotografiami sa môžete kochať každý deň v mapových službách , však plánuje publikovať dáta takmer v reálnom čase a takým spôsobom , aby sa na to každý hneď mohol pozrieť vo svojom webovom prehliadači .

Prvá kamera so stredným rozlíšením bude stále dookola robiť 40 – 50kilometrové pásy povrchu , zatiaľ čo tá druhá bude natáčať UHD video s geografickým rozlíšením 1 m / pixel .

Ale pekne poporiadku .

UrtheCast  disponuje dvojicou kamier . Tá prvá s rozlíšením 5 m / obr . bod bude zhotovovať len fotografie povrchu v podobe pásu s dĺžkou 40 až 50 kilometrov . Druhá motorizovaná kamera má oveľa päťkrát vyššie rozlíšenie , na povrchu teda dokáže rozlíšiť aj objekt s pôdorysom jedného štvorcového metra , a bude natáčať video vs rozlíšením UHD .
{googleads right} 

Obe zariadenia sú už teraz na obežnej dráhe a ich kozmickú loď môžete počas dlhých jarných večerov sledovať voľným okom , nachádza sa totiž na module Zvezda medzinárodnej vesmírnej stanici ISS – 27. januára je tam po decembrovom neúspešnom pokuse definitívne nainštalovala dvojica ruských astronautov Oleg Kotov a Sergej Ryzanskij . O necelý mesiac neskôr potom inžinieri z UrtheCastu vykonali prvé úspešné testy a teraz prebieha kalibrácia kamier

Podľa pôvodného plánu mala prvú statická kamera fungovať už tento rok na jar a zdá sa , že by sa to mohlo stihnúť . UHD videokamera by potom mala byť uvedená do plnej prevádzky počas druhého štvrťroka .

Reklamy

 

Čo uvidí surfer ?

Toľko teda omáčka okolo , ale čo z toho teda bude mať bežný surfer ? UrtheCast chce byť prvý kozmickú webkamerou celého zemského povrchu . ISS obkrúži planétu 16 × denne a počas svojej cesty môže neustále snímkovať povrch . Dáta sa uložia na počítač stanice a následne odošlú do ruskej pozemné stanice , kde dôjde k ich spracovaniu a zverejnenie . Autori teda sľubujú , že na ich webe uvidíte postupný pohyb s relatívne malou latenciou , animáciu budete môcť pozastaviť , prehrať späť , priblížiť a tiež označiť . Základná verzia bude zadarmo a spoplatnené bude hlavne využitie pre komerčnú sféru .

Ak si teda označíte treba Brno , webová aplikácia bude postupne ukladať snímky Brna v priebehu času a vy budete môcť sledovať , ako sa mení jeho povrch v priebehu času . UrtheCast sľubuje bezplatnú prevádzku 365 dní v roku . Pomocou snímok budete môcť sledovať , kde sa ISS práve nachádza , uvidíte ako denné , tak nočné snímky , súmraky a ďalšie efektné zábery. V tomto smere by mal byť projekt absolútne unikátne . Vývojári sa môžu tešiť na API :

UrtheCast však nemá byť iba efektným kukátkom a ” živým ” Google Earth , ale aj svojim spôsobom spravodajským médiom . Keď mu sa vo svete stane niečo priestorovo významného – treba veľký požiar , UrtheCast sa podľa orbity ISS najneskôr do niekoľkých hodín dostane na miesto určenia a vy sa budete môcť takmer v živom prenose pozrieť , čo sa vlastne deje .

 

Oranžová výseč označuje pokrytie kamery – Česko sa do výberu vojde len tak tak

UrtheCast bude mať len jednu nevýhodu . Systém nezaznamená ľubovoľné miesto na svete , ale len oblasti medzi 51. severnej a južnej rovnobežkou . To je ohromné šťastie pre Českú a Slovenskú republiku , tá sa totiž do záberu tým pádom vojde len tak tak. Nemožno než dúfať , že kamery tieto limitné oblasti zaznamenajú v rovnakej kvalite ako oblasti rovníka .


UrtheCast sa síce môže stať prvou webkamerou Zeme , na robenie videí z obežnej dráhy sa však špecializuje viacero spoločností . Za zmienku stojí napríklad systém Skys – 1 od skyboxy , ktorý síce natáča iba čiernobiele zábery, chváli sa ale aj HD rozlíšením . 

Tieto videá však v bežných mapových službách neobjavíte , vznikajú totiž na zákazku a sú teda šitá na mieru . Ich potenciál je však ohromný , ak je totiž kartograf prepojí s klasickou digitálnou mapou a užívateľovi umožní klasické ovládanie vrátane približovania a otáčania , ako sa to podarilo napríklad MapBoxu , razom sa budete cítiť ako v ústredí CIA . 

Ďalšou veľkou vecou v satelitnej kartografii by teda mohol byť práve čas a snímky v mapových službách by mohli byť po potrebných korekciách oveľa čerstvejšie ako dnes . 

Zdroj ČížekJakub-zive.cz

Reklamy

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *