Platobné terminály sú opäť terčom útokov: Kradnú sa len údaje o kartách
Útočníci podľa starších štúdií najčastejšie infikujú platobné terminály práve cez vzdialenú správu, ktorá je určená výhradne pre technickú podporu. Počítačoví zločinci k nej získajú prístup buď priamym útokom, kedy hádajú meno a heslo, alebo tieto údaje ukradnú podobne, ako v tomto prípade – keyloggerom.
Informácie o tom, ako útočníci nainštalovali keylogger do terminálov, nie sú známe.
Vírus nainštalovali cez vzdialený prístup
Následne, keď útočníci získali prístup k vzdialenej správe, jednoducho nainštalovali modul „loader“. Ten vytvorí v systémových registroch kľúče zodpovedné za automatické spúšťanie malvéru a do systému stiahne ďalší súbor s názvom „findstr“, ktorý je samotnou pamäťovou škrabkou.
{googleads right}
V prostredí platobného terminálu sú všetky dáta šifrované podľa normy PCI-DSS.
Štandard okrem iného vyžaduje šifrovanie citlivých údajov počas prijímania a odosielania platby, rovnako aj v prípade uchovania takýchto dát.
Informácie z bezkontaktnej karty prečíta ktokoľvek. Chráňte sa Informácie z bezkontaktnej karty prečíta ktokoľvek.
Bezkontaktné platby sa tešia veľkej popularite. Málokto si však uvedomuje riziká súvisiace s ich používaním.
Problém však nastáva pri samotnom spracovaní platby, kedy sú všetky informácie dešifrované v pamäti RAM terminálu. Práve na nezabezpečenú pamäť sa zameriava spomínaný škodlivý kód, ktorý následne kradne údaje z platobnej karty v nezašifrovanej podobe – v tvare obyčajného textu.
Čo je to PCI DSS
The Payment Card Industry Data Security Standard, alebo skrátene PCI DSS je bezpečnostný štandard, ktorý musia dodržiavať všetky spoločnosti manipulujúce s bežnými platobnými kartami (Visa, MasterCard, American Express, a podobne).
Medzi základné PCI DSS požiadavky patrí napríklad povinnosť nainštalovať a udržiavať firewall, zmeniť všetky od výroby predvolené heslá, pravidelne testovať bezpečnostné systémy a bežiace procesy či šifrovať celú komunikáciu s bankou.
Vírus najprv vyhľadá v pamäti RAM sekvencie čísel zodpovedajúce číslam platobných kariet. Čísla platobných kariet sú overené pomocou vzorca známeho ako Luhnov algoritmus a následne odosielané vrátane všetkých stlačených kláves na vzdialený server útočníkov.
{googleads right}
Pôvodná správa neinformuje, či pri tomto útoku dochádza aj k úniku citlivých údajov ako je meno držiteľa, číslo karty a dátum exspirácie. Podľa podobných prípadov však možno predpokladať, že by útočníci mohli mať prístup aj k týmto dátam.
Bezpečnostní experti už dlho vyzývajú, aby platobné terminály využívali takzvané end-to-end šifrovanie. Vďaka nemu sú všetky citlivé dáta neustále v zašifrovanej podobe, a tak chránené pred tretími osobami. Napriek tomu je počet takto zabezpečených systémov veľmi malý.
Zdroj zive.sk