Česká tajná služba údajne žiadala do softvéru pre šifrované hovory zabudovať chybu

Loading

Tvrdil, že by potom jeho firma sľubovala iný výrobok, než aký naozaj ponúka, niečo ako “nepriestrelnú vestu”, ktorá nie je nepriestrelná – a to si vraj CircleTech nesmie dovoliť. Nemôže ani vyberať, komu softvér predá a komu nie ak čomu ho kupujúci chce použiť.

 

Tvrdí to minulotýždňové vydanie denníka MF Dnes na základe informácií od spolumajiteľa firmy CircleTech, Jiřího Šatánka.

Ľudia z tajnej služby v jednej chvíli rokovaní ponúkli Jiřímu Šatánkovi peniaze. Nezdanenej. “Máte možnosť si zabezpečiť príjem, ktorý nemusíte daniť. Dajme tomu,” hovorí na zvukovom zázname dôstojník BIS. Aj to Šatánek odmietol s tým, že keby prijal, mohli by ho diskreditovať: mali by tak na neho kompromitujúce materiály.

Keď rokovania k ničomu neviedla, dôstojníci začali naznačovať, že oni sú tí “dobrí” – a že môžu prísť aj tí “zlí”. “My nie sme operatíva. My s ľuďmi a firmami normálne komunikujeme. Operatívny činnosť sa robí inak. Tam potom nastupujú iní ľudia, ktorí nemajú chuť sa s niekým baviť,” povedal jeden z nich na nahrávke.

Rokovania prebiehalo niekoľko mesiacov, podnikateľ, ako hovorí, váhal, či má záznamy zverejniť. Nakoniec však trpezlivosť pretiekla – teraz hovorí o vydieranie.

Hovorca Bezpečnostné informačné služby Jan Šubert sa zvyčajne obmedzuje na jednu vetu typu – odmietam čokoľvek komentovať. Tentoraz však bol o niečo sdílnější. Sľúbil, že služba vec prešetrí. “A ak sa vznesené obvinenia ukáže ako pravdivé a závažné, tak tí, ktorých sa to týka, budú čo najprísnejšie potrestaní,” povedal Šubert.

Program umožňujúci šifrovať hovory mobilného telefónu neponúka zďaleka len spoločnosť CircleTech. Existuje ich celá rada, majú však rôznu kvalitu.

Bezpečnostné a informačná služba nesmie podľa zákona nikoho vypočúvať, zadržať, ani k ničomu nútiť.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *