Sledujte údery bleskov v priamom prenose

Loading

Tie červené bodky sa žltým stredom sú miesta, kde udrel blesk. Zelené čiary vedú ku staniciam, ktoré výboj zaznamenali (nutné zakliknúť Station On).

Podrobné výstupy priamo pre prevádzkovateľa pozorovacích staníc sú prístupné na stránkach Blitzortung.org. Pre sledovanie bleskov je vhodnejší prístup cez stránku Lightningmaps.org, kde novo môžete nad podrobnou mapou od Googlu pozorovať údery bleskov takmer v reálnom čase (stačí kliknúť na položku Real Time (Beta!) v ľavom navigačnom stĺpci).

Ak si pustíte aj zvuk (ikonka nad mapou vpravo hore), budete počuť pri každom údere presne také cvaknutie, aké počuje lovci bleskov na svojich prístrojoch.

Blitzortung aktuálne ponúka aplikácie len pre operačný systém Android. Ak používate mobil alebo tablet s iOS, môžete siahnuť po osvedčenom českom riešenie s názvom iRadar.
Podľa animácií dokážete pomerne presne odhadnúť aktuálny vývoj počasia. Napríklad pri rozhodovaní, či sa vydať ďalej alebo ešte počkať, až dážď poľaví, je iRadar na nezaplatenie.

Tipy na ďalšie aplikácie a programy na sledovanie počasia nájdete pod článkom v oddieli Kam ďalej.

Ako vzniká guľový blesk

Kamere čínskych vedcov sa podarilo počas sledovania bežných bleskov natočiť aj prelet blesku guľového. Vďaka tomu, že kamera zachytila spektrum blesku, vedci prvýkrát získali predstavu o tom, aké prvky sa v “ohnivej guli” vyskytujú.

A ak by ste si náhodou chceli vytvoriť svoj vlastný základ blesku doma, môžete sa pozrieť na pokus redaktorov Technet.cz a združenia Žiadna veda. Stačilo nám k tomu pár vecí zo zmetákom.

Ako sa detekujú blesky

Systém Blitzortung pred rokmi navrhol Egon Wanke na princípe TOA (time of arrival) a výpočtu hyperbolické krivky. Prijímacie stanice detekujú v pásme VLF údery bleskov. Všetky stanice tiež majú vďaka GPS presné hodiny. Informácie o každom výboji je zaslaná do servera, ktorý spracováva dáta. Na základe toho, že každý úder blesku má iný priebeh napätia elektromagnetického poľa (niečo ako odtlačok prsta), server spozná, o aký konkrétny blesk ide, a vďaka časovým značkám, ktoré každá stanica u každého výboja pošle, má rozdelen časy detekcie blesku. Keďže sa elektromagnetické pole šíri rýchlosťou 300 000 km / s, dá sa z týchto rozdielov spočítať miesto, v ktorom musel výboj vzniknúť.

Reklamy

Blitzortung je komunitný nekomerčné projekt prevádzkovaný dobrovoľníkmi po celom svete. Bol tiež prvým bezplatným systémom detekcie a lokalizácie bleskov. V systéme je teraz okolo 1000 staníc po celom svete. V Česku sú aktuálne aktívne štyri. Dáta sú určené iba pre osobné a zábavné účely, ich komerčné využitie je zakázané.

{googleads right}

Vizualizácia úderov bleskov, vďaka legende spoznáte ako je búrka intenzívny a na akom území sa blýska.

V širšom meradle poskytne dobrý prehľad o počasí v Európe web radareu.cz, podľa počasia v okolitých štátoch a postupu zrážok môžete odhadnúť, čo sa blíži na území Slovenskej republiky a podľa toho sa včas zariadiť.

Zdroj: technet.idnes.cz   Sledujte aj ISS priamo na alibaba.sk 

Dear potential TOA Lightning detection participants,

welcome to Blitzortung.org. This is an automatically send email.

If you are interested in seting up an own detector, then please first
read carefully the documentations and visit at least one of the forums
linked at the page “Cover your Area”. A documentation of System RED can
be found here

http://www.blitzortung.org/Documents/TOA_Blitzortung_RED.pdf

SETTING UP A TOA LIGHTNING DETECTOR IST NOT PLUG-AND-PLAY!!!

Reklamy

You definitely need some experiences in soldering of elektronic
components. The kits contain, among other things, several SMD ICs with
an SOIC8 housing.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *