Polícia chce sledovať SIM karty v telefóne. Vraj kvôli prevencii kriminality, ale v Moskve.
Podľa šéfa policajného oddelenia moskovského metra Andreja Mochov má byť nový systém výrazne nápomocný úspešnému dolapeniu zlodejov, ktorí cestujúcim počas prepravy metrom odcudzí mobilný telefón. Má pomôcť tiež Federálnej bezpečnostnej službe pri potláčaní terorizmu. Moskovským metrom totiž pred viac ako dvoma rokmi otriasla dvojica výbuchov, pri ktorých pravdepodobne samovražedné atentátničky usmrtili najmenej 38 ľudí ).
Ruskí mobilní operátori však neboli o iniciatíve moskovskej polície zatiaľ informovaní. Doteraz je totiž nutné získať na sledovanie pohybu konkrétneho telefónu podľa jeho prihlasovanie k vysielačom ich súhlas. Ten však prichádza s niekoľkohodinovým oneskorením, mnohokrát jeho vydanie trvá aj niekoľko dní. Hovorca spoločnosti VimpelCom Anna Abaševa však uviedla, že operátor je ochotný začať rokovania, ak im bude predložený návrh, ako SIM v metre sledovať.
Podľa Mochov je k úspešnému dolapeniu zlodeja najdôležitejších prvých 20 až 30 minút po čine. Dôležité však je, aby poškodená osoba bez zbytočného odkladu krádež telefónu ohlásila na polícii. Prístroj vrátane telefónneho čísla sú okamžite po ohlásení krádeže zahrnuté do policajnej databázy.
Ak by potom senzory v metre odhalili na základe údajov zo SIM kradnutý prístroj odošle systém okamžite informáciu príslušnej služobne. Systém potom má vďaka zostave snímačov napojených na kamery zaznamenávať výskyt sledovaného zariadenia v jednotlivých staniciach a vytvárať aj trasu jeho pohybu.
{googleads right}
Vysoké náklady a sporné využitie
Podľa výkonného riaditeľa Ruskej asociácie bezpečnostného priemyslu (Raši) Alexandra Ivančenka je však k efektívnemu fungovaniu tohto systému potrebný vysoký počet senzorov, čo so sebou prináša vysoké finančné náklady.
Čidlá musia byť totiž vzhľadom k ich päťmetrovému operačnému okruhu umiestnená na každých desiatich metroch. A to nielen vo vestibuloch, ale aj v spojovacích chodbách či priamo vo vozňoch metra. Pri nedokonalom rozmiestnenie by hrozilo, že systém bude pohyb sledovaného prístroja vyhodnocovať nepresne a dolapenie správnej osoby by bolo vzhľadom k vysokému počtu cestujúcich v moskovskom metre veľmi ťažké.
Odborníci zároveň varujú pred jednoduchú zneužiteľnosti tohto systému. Upozorňujú, že bez výnimky bude totiž možné v sieti metra sledovať akúkoľvek osobu.
Napríklad v USA funguje od minulého roka úplne odlišný systém. Poškodená osoba po krádeži telefónu skontaktuje svojho operátora, ktorý po overení vlastníctva taký prístroj zablokuje pre akékoľvek ďalšie požití. Z telefónu sa tak stane bezcenná hračka.
Autor: LHR, Zdroj: idnes.cz