Aj keď had krajta odveziete desiatky kilometrov, vráti sa, ukázal GPS rádiolokátor

Loading

 

Krajta tmavá ( Python bivittatus ) , had s vnútorným kompasom , dorastá do dĺžky cez päť metrov a patrí tak medzi najdlhšie plazy na svete . Pochádzajú z južnej a juhovýchodnej Ázie , ale uchytili sa a značne rozmnožili na južnej Floride , v národnom parku Everglades .

 Tam sa pravdepodobne pôvodne dostali ako odloženie domáci maznáčikovia , prípadne po hurikáne Andrew v roku 1992 , ktorý spustošil aj obchody so zvieratami a teráriá vystavujúci plazy ( viac informácií v článku tu ) . Teplá Florida im vyhovuje , takže sa novému životnému prostrediu prispôsobili tak dokonale , že sa stali vážnym ohrozením hneď niekoľkých pôvodných druhov , ktoré lovia .

 Práve v parku Everglades vedci odchytili šesť exemplárov pytónov a odviezli ich na miesta vzdialené 21 až 36 kilometrov . Plazom potom implantovali rádiolokátor , aby mohli sledovať ich pohyb s pomocou GPS a merať ich smer a rýchlosť pohybu .

{googleads right}  

Všetci hady sa okamžite zorientovali a začali sa presúvať späť smerom k miestu , kde boli odchytené . Päť zo šiestich sledovaných hadov sa vrátilo do okruhu piatich kilometrov od miesta odchytu , šiesty sa cestou odchýlil z trasy .

 Hady sa ” späť domov ” plazili 94 až 296 dní, čo pravdepodobne dokazuje ich značnú motiváciu dostať sa na pôvodné miesto , uviedli vedci v štúdii zverejnenej v časopise Biology Letters . ” Táto štúdia dokazuje , že krajty tmavé majú schopnosť orientácie a navigácie , ” uviedli autori . Podobné schopnosti sa zatiaľ u žiadneho iného druhu hadov nepreukázali .

Zdroj:ČTK

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *