Problémy s havranmi dravcami nevyriešili

Loading

Keď na ňom svietia slnečné lúče, jeho čierne perie začne hádzať pestrofarebné odrazy. Má výrazný zobák a niekedy skáče smiešne. Ale keď havran začne hniezdiť vo veľkom a chodiť hlasno v blízkosti domov a bytov, všetky krásy a roztomilosť sú náhle preč.

Vedia o tom obyvatelia pražského sídliska Tábor, ale aj v neďalekom Sezimove Ústí a tiež v Českých Budejoviciach, kde sú na viacerých miestach. Keď niekto musí počúvať taký hluk týždne, je to naozaj veľmi nepríjemné a pre miestnych obyvateľov je to jeden z najväčších problémov.

Ale všetky pokusy vysporiadať sa s havranmi a tlačiť ich inde stále končia neúspechom.

Plašenie havranov v tábore

Naposledy mali predátori pomôcť. Rozhodli sa dať ich do boja v Tábore. Dva týždne vo februári a v marcovom týždni došlo s pomocou Harrisovcov k vystrašeniu kolónie havranov na pražskom sídlisku Zborovská a Buzulucká.

Napriek tomu, že zástupcovia radnice povolili predĺženie obdobia strašenia z pôvodne plánovaných 14 dní, neboli schopní dostať vtáky na trvalé opustenie tradičného hniezdidla.

“Spočiatku prítomnosť dravca v kolónii mala veľmi silnú odozvu, havrany rýchlo opustili miesto. Po niekoľkých dňoch sa ani nepokúsili sedieť na stromoch strážených kanoe, len aby skontrolovali prítomnosť dravcov počas preletov. Postupne však začal pomaly vyhrávať silný inštinkt hniezdenia a silné spojenie s tradičnými hniezdiskami a reakciou na dravce ubúdalo, až kým úplne nezmizlo,” povedal Jiří Rozum z odboru životného prostredia Tábora.

Na konci strachu, to už nebolo možné dostať havrany opustiť hniezdne stromy aj cez nasadenie viac dravcov. V blízkosti zborovskej základnej školy a okolitých panelákových domov musia opäť nahlas počúvať a pre mnohých neznesiteľné praskanie. Nedávny znalecký posudok na pražskom sídlisku Tábor ukázal, že hluk z havranov je taký veľký, že ak by bol priemyselný, dal by sa opísať ako over-the-line.

“Je to hrozné. Nemôžeme ani otvoriť okná, hluk je obrovský a veľa ľudí, vrátane mňa, je nahnevaných,” povedal Václav Kozák, jeden z obyvateľov sídliska. Jeho slová potvrdzujú aj iní obyvatelia. Niektorí dokonca spomínajú, že nebudú prekvapení, keď sa niekto pokúsi vyriešiť situáciu svojím vlastným spôsobom a nejakým radikálnym spôsobom.

Veľa exkrementov
Pavlína Černá, zástupkyňa riaditeľa prvého stupňa na Zborovskej škole, pridala ďalší pohľad. “Hluk je naozaj veľmi nepríjemný, pod hniezdami je aj obrovský neporiadok. Veľa exkrementov s vetvičkami všade. Navyše to vyzerá, že je ešte viac vtákov ako predtým,” poznamenala p. Černá.

A má pravdu. V súčasnosti tábor eviduje na území mesta približne 300 výhorov, čo predstavuje viac ako 20-percentný nárast oproti minulému roku. Rovnaký nárast však zaznamenali zástupcovia mesta nielen na sídlisku, ale aj v Husově parku, kde sa nachádza ďalšia obľúbená lokalita havranov.

Reklamy

exkrementy havranov

“Z toho možno uvažovať o tom, že nárast počtu je všeobecným trendom, s ktorým strašenie nesúvisí,” zdôraznil Jiří Rozum. Podobné situácie podľa jeho slov podporuje aj neďaleké Sezimovo Ústí. V súčasnej dobe existuje takmer 180 hniezd. Nie všetky nevyhnutne musia byť obsadené, ale pre väčšinu to je.

A dokonca aj v Sezimov ústí, problém s názvom havran je už vyriešený asi šiesty rok. “Hľadáme najrôznejších spôsobov, ako sa s ním vysporiadať. Aj tento rok sme pozvali dendrologické spoločnosti, aby sa k nám pripojili a urobili koruny stromov, aby hniezdenie nebolo také jednoduché. Nie je to však veľmi efektívne, vieme to,” potvrdil Martin Doležal, starosta Sezimova Ústí márne.

Pred dvoma rokmi tiež pristúpili k výraznejšiemu prerezaní brezového piva. Pravdepodobne najväčšia kolónia čiernych vtákov sa nachádza v centre námestia T. Bati okolo kina Spektrum. “Je menšia v materskej škole, kde situáciu riešime,” povedal Doležal.

Ak mesto dostane výnimku a potrebné povolenia, mohlo by pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu. Prípadne niekoľko stromov, kde havrany hniezdia, výrazne prerezali alebo vyrúbali, ale to je nateraz predčasné. Iní sú stále na umeleckej škole.

“Celkovo sa im to v mestách páči. Majú tu ľahko dostupné jedlo. Teraz sú tu v niektorých číslach prakticky po celý rok. Pravdepodobne existuje kombinácia dvoch migračných vĺn,” povedal Martin Doležal.

Kolónie

A Jiří Rozum pridáva ďalšie dôvody, prečo havrany radi sú v obývaných lokalitách. “Sú dobre chránení pred predátormi v porovnaní s voľne žijúcimi. Môže im tiež vyhovovať, že tam nie sú také vysoké trávniky, takže sa ľahšie lovia a nájdu tam,” vysvetlil.

Havran je všežravec, takže sa živí napríklad hmyzom, dážďovkami, ale aj bobuľami a ovocím a nepohŕda ani pozostatkami v odpadkoch.

Tábor už vyskúšal prakticky všetko v boji proti týmto vtákom. “Teraz nemáme inú možnosť. Pozrime sa, či existuje nejaká zmena právnych predpisov, ktoré by umožnili iný postup. Určite však budeme pokračovať v prerezávaní alebo odhodzovať pozostatky opustených hniezd a podobne,” dodal Rozum, ktorý sa touto otázkou zaoberá už dlho.

Zostáva dúfať v krok
Podobne je to aj v Českých Budejovíc. V blízkosti Rabenštejnovej veže alebo časti pražského sídliska sa nachádza dlhodobo obývaná časť parku Háječek, ale aj sady. Aj tu sa snažili prerezať. Napríklad v Hájeku to obyvateľom až tak nevadí, pretože v bezprostrednej blízkosti nie sú žiadni ľudia.

Vo všetkých prípadoch a mestách však nie je iná možnosť, ako sa pokúsiť zosúladiť prítomnosť jedného z najchytrejších vtákov a dúfať, že časom sa kolónia presunie inam. Pred rokmi sa to stalo napríklad v stredočeských Veltrus, ktoré boli známe havranmi. Dokonca ani ornitológovia nevedeli presne, prečo opustili miesto. Možno sa im to páčilo lepšie v neďalekom Kralupy, kde jedlo bolo ešte dostupnejšie pre nich.

Reklamy

Zdroj: idnes.cz

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *