Bezpilotné lietadlá “Drone” sa stanú čoskoro ešte šikovnejšími

Loading

Medzi pilotmi a vežou je teda takmer neustále spojenie, z ktorého piloti čerpajú údaje ohľadne ďalších chvíľ. Bohužiaľ pre Drone ( CTU Jack Bauer’s 24 ), komunikácie i reakcie na ne je nesmierne dynamická, takže podobné situácie vraj zatiaľ spoľahlivo zvládnu len ľudskí piloti. Americký úrad Federal Aviation Administration si však želá, aby sa s touto situáciou dokázali vysporiadať aj Drone, u ktorých sa nakoniec operácia za neobvyklých podmienok akosi predpokladá.

V zásade by teda došlo k tomu, že by sa nad USA (a čoskoro zrejme aj inde) preháňali stroje plne riadené inými strojmi. Výskumná Laboratórium povedaného úradu oznámila, že už čoskoro vyčlení dostatočný počet inžinierov nutných k tomu, aby sa Drone hladko integrovali do už existujúceho

civilného i vojenského letovej prevádzky. Zadanie je pomerne jednoduché, ale previesť všetko do adaptabilných algoritmov bude ťažké: dronov si musí niesť kompletnú mapu letísk, vedieť, kedy a ako sa spojiť s kontrolou, ako a o čom komunikovať, ako rozoznať úmysly blízkych lietadiel, čo s krízovými stavmi atď …

Ukážme si to na praktickom príklade:
Drone pristávajúci na letisku si síce už dnes vie zistiť, že práve pristáva aj civilné lietadlo, ale dnešný stav jej IQ je taký, že si nevyhodnotí žiadnu hlbšiu logiku za situácií ukrytú.
Skrátka len vie, že je lietadlo na kolíznou kurzu a tým to pre ňu končí. S moderným naprogramovaním by si však mala hneď pri najbližšej veže zistiť, čo sa tu deje a aj to, aké má ono lietadlo príkazy. Hoci nové metódy pre správanie Drone nebudú v základnej forme pracovať s viac informáciami, než koľko ich potrebuje bežný pilot, bude nutné dáta strojom ďaleko lepšie zorganizovať aj načasovať.

Chcete mať doma drone ?

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *