História Walmartu

Loading

Obsah

Walmart je americká nadnárodná maloobchodná spoločnosť , ktorá má viac ako 2,2 milióna zamestnancov (2018) a prevádzkuje sieť hypermarketov, diskontných obchodných domov, predajní rôznych druhov a potravín.

Od roku 2019 je v USA viac ako 4 700 obchodov Walmart a viac ako 90 % obyvateľov USA žije do 16 míľ od obchodu Walmart. Walmart dokonca používa roboty na skenovanie regálov vo viac ako 350 obchodoch a má svoje múzeum. Celková plocha parkovísk Walmartu je približne podobná veľkosti Tampy na Floride.

Ak by Walmart mal byť krajinou, bola by to 28. najväčšia ekonomika na svete.

Experimentálne začiatky

Walmart začal ako experiment svojho zakladateľa Sama Waltona, ktorý vychádzal z nádeje, že na spotrebiteľskom povojnovom trhu v Amerike 50. rokov bude fungovať čokoľvek.

Začiatky Walmartu možno vystopovať do roku 1950, keď Sam Walton kúpil obchod s rôznymi druhmi Luthera Harrisona v Bentonville v Arkansase a otvoril obchod Walton 5-10.

Predtým Sam Walton pracoval ako manažér v jednom z franšízových obchodov Ben Franklin v Newport Arkansas a videl, že potenciál obchodov s potravinami a rôznymi obchodmi bude v nasledujúcich rokoch len stúpať.

Prvý obchod Walton 5-10 bol prevádzkovaný ako súčasť franšízy Ben Franklin a obchod Walton mal veľký úspech. Keď Sam Walton videl tento úspech, prišiel s myšlienkou založiť svoje vlastné diskontné obchody.

To viedlo k založeniu Walmartu a jeho úplne prvého obchodu.

Prvý Walmart

2. júla 1962 otvoril Sam Walton prvý obchod Walmart v Rogers, Arkansas a toto bol jeho prvý obchod, ktorý nebol súčasťou franšízy Ben Franklin.

Samov asistent, Bob Bogle, bol ten, kto prišiel s názvom „Wal-Mart“ pre novú reťaz a toto meno sa odvtedy udržalo.

Sam Walton zistil, že obchody s potravinami a rôznymi druhmi si počínajú dobre, no v tom čase bol nedostatok hráčov zameraných na predmestské a vidiecke komunity.

Väčšina známych maloobchodníkov bola zoskupená a súťažila v mestách. To viedlo Sam k tomu, aby umiestnil Walmart ako diskontný obchod pre masy a hlavne sa zameral na stravovanie pre prímestské a vidiecke obyvateľstvo.

Tento prístup „predávať značkový tovar za nízke ceny“ do maloobchodu sa čoskoro stal hnacím modelom pre všetky obchody Wal-Mart, ktoré nasledovali. V roku 1964 bol otvorený druhý obchod Wal-Mart v Harrisone, Arkansas – mesto susediace s Rogersom v Arkansase.

Väčšina značiek bola spočiatku voči životaschopnosti tohto „zľavového“ modelu skeptická a odmietla mu poskytnúť tovar za nižšiu cenu . K tomu prispela skutočnosť, že otvorenie druhého obchodu Walmartu neprebehlo podľa plánu a zdalo sa, že veci začali zle. Sam Walton a jeho tím však dokázali veci zvrátiť a dokázali, že jeho model „každodennej nízkej ceny“ by nielen fungoval, ale bol by aj vysoko ziskový a škálovateľný.

Rast a expanzia Walmartu

Do roku 1967, len tri roky po otvorení prvého obchodu Walmart, spoločnosť otvorila 24 obchodov, všetky v štáte Arkansas a tiež dosiahla tržby 12,6 milióna dolárov . V roku 1968 Walmart expandoval mimo Arkansasu a otvoril svoj obchod v Sikestone, Missouri a Claremore, Oklahoma. Kansas bol ďalším štátom, do ktorého expandovala, a Walmart ako spoločnosť bola zaregistrovaná v Delaware v októbri 1969.

Reklamy

V máji 1972 vstúpil Walmart na burzu s trhovou cenou 47 dolárov. V nasledujúcich rokoch nasledovala ďalšia expanzia do ďalších štátov a miest –

 • V roku 1973 sa rozšírila do Tennessee
 • V roku 1974 sa rozšírila do Kentucky a Mississippi
 • V roku 1975 sa rozšírila do Texasu
 • V roku 1977 sa rozšírila do Illinois

V čase, keď Walmart expandoval do Texasu v roku 1975, mal Walmart v prevádzke viac ako 125 obchodov so 7 500 zamestnancami (spoločníkmi) a celkovým obratom 340,3 milióna dolárov.

Prvá akvizícia

V roku 1977 Walmart uskutočnil prvú akvizíciu obchodov Mohr-Value, ktoré fungovali v Missouri a Illinois. Obchody Mohr-Value boli plne pohltené Walmartom a prevzali úplné vlastníctvo jeho operácií.

V roku 1978 získala spoločnosť Hutcheson Shoe Company, čo bolo po prvýkrát, keď sa Walmart rozvetvil do nových sektorov, ako sú farmácia, autoservis a klenotníctvo. Walmart spustil divíziu, ktorá sa starala o každú z nových produktových radov a začala ich ponúkať vo svojich predajniach.

Supercentrá a veľkoobchodný klub Walmart

V roku 1981 Walmart získal okolo 92 Kuhnových obchodov Big K, ktoré sa nachádzali predovšetkým na juhovýchode Ameriky.

To jej umožnilo mať pevnú oporu na juhovýchodnom trhu USA. Popri tom Walmart neprestal každý rok expandovať do novších štátov a miest –

 • V roku 1981 sa rozšírila do Gruzínska a Južnej Karolíny
 • V roku 1982 sa rozšírila na Floridu a Nebrasku
 • V roku 1983 sa rozšírila do Indiany, Iowy, Nového Mexika a Severnej Karolíny

Samov veľkoobchodný klub

V apríli 1983 Walmart otvoril Sam’s Club – diskontný veľkoobchodný sklad založený na členstve – v Midwest City, Oklahoma.

Sam’s Club fungoval ako dcérska spoločnosť Walmartu a stal sa jedným z najznámejších veľkoobchodov v Spojených štátoch.

V roku 1985 Walmart otvoril viac ako 880 obchodov a dosiahol tržby 8,4 miliardy dolárov a počet zamestnancov vzrástol zo 7 500 spolupracovníkov v roku 1975 na 104 000 spolupracovníkov.

Walmart oslávil svoje 25. výročie v roku 1987 a dovtedy spoločnosť začala do svojich prevádzok začleňovať novšie technológie, ako sú počítačové systémy, na udržiavanie a sledovanie zásob, predaja a odosielanie okamžitej komunikácie do svojich obchodov.

Vo februári 1988 Sam Walton odstúpil z funkcie výkonného riaditeľa, pričom zostal predsedom predstavenstva spoločnosti, pričom pozícia generálneho riaditeľa bola zverená Davidovi Glassovi.

V tom istom roku bol tiež otvorený prvý obchod Walmart Supercenter vo Washingtone, Missouri. Tieto obchody Supercenter sa najprv nazývali „Hypermart USA“.

Koncept supercentra bol vytvorený tak, aby ponúkal všetko pod jedným obchodom – obsahoval všetko, čo ponúkal priemerný diskontný obchod Walmart spolu s obchodom na výmenu pneumatík a olejov, optickým centrom, fotoštúdiom a laboratóriom, bankami, predajňami mobilných telefónov, kaderníckymi a nechtovými salónmi, videom. požičovne a predajne rýchleho občerstvenia.

Do roku 1988 sa Walmart stal najziskovejším maloobchodným predajcom v Spojených štátoch, aj keď stále neprekonal svoju konkurenciu K-Mart a Sears z hľadiska hodnoty zakúpených položiek až neskôr.

Do roku 1990 sa Walmart stal plne celonárodným maloobchodným predajcom, keď rozšíril svoje operácie do Kalifornie a v tom istom roku bolo otvorené aj návštevnícke centrum Walmart.

Reklamy

Návštevnícke centrum bol pôvodný obchod Walton’s 5-10 prerobený na múzeum a názov sa po niekoľkých rokoch zmenil z Návštevnícke centrum na Walmart Museum. Walmart tiež v tom istom roku získal The McLane Company, hlavného distribútora stravovacích služieb.

Walmart sa stáva globálnym

V roku 1991 Walmart expandoval do celého sveta otvorením svojho prvého obchodu v Mexico City. V tom istom roku začala značka produktov Sam’s American Choice – iniciatíva „Made in America“ – stimulovať amerických dodávateľov, aby vyrábali viac produktov a znižovali cenu.

17. marca 1992 americký prezident George HW Bush odovzdal Samovi Waltonovi Prezidentskú medailu slobody.

Sam Walton zomrel 5. apríla 1992 po tom, čo mu diagnostikovali rakovinu. S. Robson Walton, najstarší syn Sama Waltona, ho nahradil vo funkcii predsedu predstavenstva spoločnosti.

V roku 1993 bola vytvorená medzinárodná divízia Walmart s Bobbym Martinom ako jej prezidentom a v tom istom roku Walmart dosiahol tržby v hodnote miliardy dolárov v priebehu jedného týždňa v decembri 1993.

V roku 1994 začal Walmart používať slogan „Vždy nízke ceny, vždy“. ako súčasť svojich reklamných kampaní.

Trvalo ďalšie tri roky, kým Walmart dosiahol prvých 100 miliárd dolárov v tržbách do jedného roka – pričom tržby v roku 1996 dosiahli 118,1 miliardy dolárov.

V roku 1998 Walmart predstavil obchody Neighborhood Market – boli to len bežné obchody Walmart s menšou stopou a primárne zamerané na predaj potravín.

Koncept Neighborhood Market bol pôvodne implementovaný v troch obchodoch v Arkansase, ktorý bol nakoniec implementovaný na iných miestach, pričom v čase písania bolo prítomných viac ako 600 takýchto miest. Walmart v tom istom roku vstúpil aj do Južnej Kórey akvizíciou 4 obchodov prevádzkovaných spoločnosťou Korea Makro.

V roku 1999 Walmart získal reťazec Asda v Spojenom kráľovstve – druhý najväčší reťazec v Spojenom kráľovstve po Tescu.

Walmart v 21. storočí

V roku 2000 David Glass odišiel z pozície generálneho riaditeľa a Lee Scott bol vymenovaný za nového prezidenta a generálneho riaditeľa Walmartu. Hneď na začiatku nového storočia sa Walmart umiestnil podľa magazínu Fortune na piatom mieste v zozname celosvetovo najobdivovanejších All-Stars.

Experimentovanie

Koncom roka 2005 Walmart navrhol dva experimentálne obchody v McKinney v Texase a Aurore v Colorade. Tieto predajne predstavovali rôzne implementácie technológií, ako sú – fotovoltaické solárne panely, kotly na biopalivá, veterné turbíny a vodou chladené chladničky.

V marci 2006 Walmart otvoril nové supercentrum v Plano v Texase a nový obchod obsahoval drevené podlahy, širšie uličky, sushi bar, obchod s kávou/sendvičmi, predajne rýchleho občerstvenia, malé pivo, drahé vína a špičkovú elektroniku. . Tento obchod tiež preskočil zvyčajne modrú farbu pre svoje vývesné štíty a namiesto toho šiel s loveckým zeleným pozadím za písmenami Walmart.

Zvyšujúca sa konkurencia

Prechod na online priestor pre podnikanie viedol k poklesu fyzického maloobchodu. Dokonca aj to, čo zostalo, sa znižuje kvôli ostrej konkurencii niekoľkých financovaných vyššie uvedenými webmi elektronického obchodu . Vzostup supermarketov s biopotravinami, ako sú Whole Foods a Wild Oats, predstavoval veľkú hrozbu pre zisky Walmartu, pretože Walmart sa považuje za jeden z najväčších reťazcov potravín v Spojených štátoch. S narastajúcou konkurenciou Walmart v máji 2006 oznámil, že zvyšuje množstvo biopotravín dostupných vo svojich obchodoch.

Súťažiť online

Svet sa z väčšej časti presunul od fyzického maloobchodu k internetovým obchodom . Amazon je prvá vec, ktorá sa objaví, keď hovoríme o online maloobchode pre masy vo väčšine častí sveta. Vďaka tomu je Amazon hlavným konkurentom Walmartu. To viedlo Walmart k tomu, aby sa zameral na online sektory a v roku 2007 spustil svoj vlastný internetový obchod Walmart.com.

V roku 2007 tiež Walmart zmenil svoj slogan z „Vždy nízke ceny, vždy“. uložiť peniaze. Žite lepšie.”

30. júna 2008 Walmart odhalil nové logo spoločnosti, štylizované ako „Walmart“ s iskrou na konci. Tu je vývoj loga Walmartu od jeho založenia v 50-tych rokoch –

Symbol iskry mal predstavovať iskru inovácie, ktorá viedla Sama Waltona k založeniu prvého obchodu Walmart. Iskra mala predstavovať aj spolupracovníkov (zamestnancov) Walmartu. V máji 2009 vstúpil Walmart na indický trh prostredníctvom partnerstva s Bharti.

V júni 2011 Walmart vstúpil na africký kontinent, keď získal 51 % Massmart Holdings. Táto akvizícia umožnila spoločnosti prístup do – Južnej Afriky, Botswany, Ghany, Lesotha, Malawi, Maurícia, Mozambiku, Namíbie, Nigérie, Svazijska, Tanzánie, Ugandy a Zambie.

Nedávne časy

V roku 2016 Walmart spustil Walmart Pay – digitálny platobný nástroj pre zákazníkov, ktorí môžu platiť za nákupy pomocou smartfónov.

V roku 2017 Walmart zaviedol bezplatnú dvojdňovú dopravu na svojej platforme elektronického obchodu, aby konkuroval Amazonu a eBay medzi ostatnými online maloobchodnými platformami.

V roku 2018 spoločnosť zmenila svoj názov z Wal-Mart Stores, Inc. na Walmart, Inc.

V čase písania tohto článku mal Walmart –

 • Viac ako 11 300 obchodov po celom svete – z nich je 4 750 značkových obchodov Walmart
 • 599 veľkoobchodov Sam’s Club
 • Viac ako 120 miliárd dolárov v medzinárodnom tržbe
 • Viac ako 2 milióny zamestnancov

Walmart zarába priemerný zisk okolo 1,8 milióna USD za hodinu a Walmart je oveľa väčší ako známe maloobchodné reťazce vrátane Home Depot, Kroger, Target, Sears, Costco a K-Mart spoločne, pokiaľ ide o príjmy . Všetko to začalo nádejou a odhodlaním jedného muža, že aj obchod s potravinami bude fungovať, ak uspokojí to správne publikum.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *