Briti bojujú proti rušičkám GPS signálu. Môžu pomáhať teroristom ?

Loading

 

Pozemná sieť Sentinel sa skladá z dvadsiatich interferenčných detektorov rozmiestnených v rôznych častiach krajiny. Odhaľujú rušičky GPS signálu vo svojom okolí. Systém počas niekoľkomesačného fungovania detekoval okolo stovky rušenia.

Rušičky môžu slúžiť teroristom aj nepoctivým zamestnancom.

 

Použitie rušičiek vo veľkom meradle by mohlo spôsobiť problémy rade firiem, ako sú mobilní operátori, logistické firmy či mestská hromadná doprava. Rovnako tak by rušenie GPS mohli využiť napríklad teroristi pri útokoch na vozidlá MHD.

 

Rušičky však majú aj oveľa prozaickejšia použitie. Využívajú ich totiž nečestní zamestnanci, ktorí sa chcú vyhnúť kontrole zamestnávateľom. Stále väčšie percento firemných áut býva vybavené GPS prijímačom, ktorý je schopný automaticky odosielať informácie o aktuálnej polohe auta a generovať knihu jázd.

Na Slovenku sa o problém zaujíma Telekomunikačný úrad SR, ktorý občas aj chytá nezodpovedných vodičov. Zastavia sa na odpočívadle, natočia smerovú anténu napojenú na spektrálny analyzátor a merajú kmitočet v pásme GPS, pri navýšení desiatok dBj v danom pásme ľahko detekujú nežiaduci GPS jammer signál. Je otázne či vodič im zariadenie odovzdá. Ak im GPS rušičku neodovzdá je to len podozrenie, samozrejme ak ju včas vypol. Ak ju odovzdá má problém.

Taktiež Telekomunikačný úrad SR každoročne vykonáva kontroly aj u firiem ktoré náhodou tieto produkty popisovali, alebo propagovali, alebo im dá typ niekto z okolia. Ak tieto produkty nenájdu zameriavajú sa na iné VF produkty, aby vykázali činnosť v prospech svojich nadriadených. Čo už že svojim konaním zneužívajú zákon 610/2003 Z.z. z 3. decembra 2003 o elektronických komunikáciách a vykonávajú kontroly opakovane až diskriminačne voči iným podnikateľským subjektom. Ak už niekto má záujme predať nejakú tu jednoduchú rušičku, ponúkne ju na bazári a to anonymne. A nikto si ani nepípne. No pre náš Telekomunikačný úrad SR je jednodukšie otravovať podnikateľov, ktorý sa aspoň o niečo legálne snažia.

Sentinel project research reveals UK GPS jammer use – Telekomunikačný úrad SR čo takto skúsiť podobný projekt ? Veď Technológie sa Vám povaľujú v kanceláriach !

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *