Aká varná doska je výhodnejšia? Indukčná či sklokeramická?

Zásadné rozdiely medzi sklokeramickou a indukčnou doskou. Ako ich rozoznať?

Loading

Všetci dobre vieme, že varná doska je úplným základom celej kuchyne. Aj keď v kuchyni trávite minimum času, jej používaniu sa zrejme nevyhnete. Otázka však znie akú varnú dosku si vybrať, sklokeramickú či indukčnú?

Zrejme ste si teraz položili otázku: “myslel som si, že v tom zásadný rozdiel nie je”. Opak je však pravdou a medzi sklokeramickou a indukčnou varnou doskou poznáme niekoľko zásadných rozdielov.

Odpovedzte na otázky

Či už ste kuchár profesionál alebo laik, pre výberom varnej dosky je dôležité odpovedať si na tri základné otázky. Prvou z nich je aký druh energie v domácnosti používate. Indukčná alebo sklokeramická varná doska, ktorá funguje prostredníctvom elektriny je skvelým rieším v situáciách kedy nemáte prístup k plynu a nechcete zbytočne kupovať plynové bomby.

Ďalšia a najzákladnejšia otázka je aká bezpečná má varná doska byť? Najmodernejšie indukčné dosky sú úplnou špičnou v sfére bezpečnosti, keďže ich obrovskou výhodou je, že sa zohrejú len v prípade keď sa naň postaví hrniec. Ako veľké plus je tiež uvádzané jednoduché dotykové ovládanie. Indukčné varné dosky majú jednu, ale za to veľmi zásadnú nevýhodu – pri používaní indukčnej varnej dosky je potrbné používať špeciálne hrnce s magnetickým alebo kovovým dnom, ktoré dosku aktivujú. Indukčná doska totiž nezohrieva svoj povrch a platňu. Zohrieva samotnú nádobu, ktorá na platni stojí. Preto patria indukčné varné dosky medzi najbezpečnejšie, preto sú rozhodne lepším riešením ak máte malé deti, ktoré okolo vás počas varenia nekontrolovateľne pobehujú.

Pri používaní indukcie je potrebné dať pozor, pretože aj keď samotná platňa nepáli, spodná časť hrnca či inej nádoby, je rovnako horúca ako pri používaní bežného plynového sporáku.

Sklokeramická varná doska je síce pochvaľovaná najmä vďaka štyrom plochám, rôznych veľkostí s nastaviteľnou intenzitou. Najväčšou nevýhodou je, že sa dá omylom zapnúť a následne spôsobiť poranenia nie len deťom, ale aj dospelým a to preto, že nemá senzor na hrce ako indukčná varná doska.

Aj keď je sklokeramická varná doska lacnejšia než indukcia, výber tej vhodnej je len na vás. Nenechajte sa však zmiasť cenou, ale výkonom. Indukčné varné dosky sú oproti sklokeramickým energeticky menej náročné a tiež teplo, ktoré z nich uniká dosahuje len 10%.

Pre akú varnú dosku ste sa rozhodli?

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *