Kotly na pelety na vykurovanie pilín a brikiet

Loading

Obsah

Druhy lisovaných palivových brikiet

Vykurovacie telesá pracujúce na lisovaných briketách sú nenáročné na údržbu a nepotrebujú vybavenie na skladovanie paliva a jeho automatické zásobovanie. Briketami je možné nahradiť iné druhy tuhého paliva bez modernizácie kotla.

Použitie brikiet získaných lisovaním ako paliva výrazne zjednodušuje dodávku paliva do pece, nevznikajú žiadne nečistoty a prach a nie je potrebné príliš časté odstraňovanie trosky.

Hlavné typy takéhoto paliva:

 • Drevené palivové brikety sa získavajú lisovaním drveného suchého dreveného odpadu: štiepky, kôry, pilín. Majú valcový alebo obdĺžnikový tvar, hmotnosť – 0,5-2,0 kg. V poslednej dobe nová technológia výroby tohto lisovaného paliva umožňuje získať krátke valce – podložky, ktoré sa dajú automaticky naložiť do kotla.
 • Surovinou na výrobu uhoľných brikiet je drobné uhlie, ktoré nie je vhodné na spaľovanie v peci z dôvodu, že sa vysypáva cez rošt. Na získanie trvanlivých produktov vo forme kocky alebo valca sa do uhoľných úlomkov pridáva živica, proteín, melasa, sóda a ďalšie spojivové zložky.
 • Palivové brikety je možné lisovať z rastlinného odpadu: ľanová, repková a obilná slama, šupky slnečnicových semien, nasekané stonky kukurice.

Medzi vykurovacími jednotkami na tuhé palivo, ktoré okrem iných druhov paliva využívajú lisované brikety, sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené jednotky Dacon.

Princíp činnosti kotlov na pelety

V skutočnosti ide o jednotku na tuhé palivo, v ktorej sa ako palivo používajú pelety. Ide o granule vyrobené z drevného odpadu (kôra, piliny, hobliny), rašeliny alebo slamy. Majú valcovitý tvar. Vysoko kvalitné palivo šetrné k životnému prostrediu neznečisťuje ovzdušie a je pre človeka neškodné.

Kotly na pelety sa líšia od bežných jednotiek na tuhé palivá tým, že proces dodávky paliva môže byť plne automatizovaný. Vďaka tomu môže zariadenie pracovať s minimálnym zásahom človeka.

Kotly na pelety pozostávajú z bunkra na skladovanie a zásobovanie palivom, horáka a automatizačného systému. Na podávanie peliet do predpece sú nainštalované skrutky. Odtiaľ sú pelety transportované cez vonkajšiu skrutku do trysky horáka. Tu sa automaticky zapália, úplne zhoria.

Dôležité! Prenos tepla jedného kilogramu peliet sa rovná spáleniu 0,5 litra motorovej nafty. Táto jednotka sa rovná 5 kWh.

V porovnaní s drevom pelety horia efektívnejšie a poskytujú viac tepelnej energie. V tomto prípade sa pelety nemôžu samovoľne vznietiť. Popol je možné odstrániť iba raz týždenne. Množstvo oxidu uhličitého, ktoré kotol vypúšťa do ovzdušia, je oveľa nižšie, čo je dôležité na ochranu pred skleníkovým efektom.

Koľko váži rašelina?

Ako je uvedené vyššie, rašelina s rôznymi úrovňami zrelosti má rôzny stupeň nasýtenia vodou, a teda aj inú objemovú hmotnosť. To sa môže týkať aj predávaného produktu. V tabuľke sú uvedené priemerné teoretické údaje o hmotnosti rašeliny v závislosti od úrovne vlhkosti.

Špecifická hmotnosť a hustota rašeliny v 1m3. Objemová hmotnosť rašeliny v tabuľke

Reklamy
NázovFyzický stavHustota (g / cm3)Špecifická hmotnosť (kg / m3)Objemová (objemová) hmotnosť (t / m3)
Mokrá rašelina(látka nasýtená vodou)1–1,21 000 – 1 2001–1,2
Suchá rašelinapevný0,2 – 0,4200 – 4000,2 – 0,4
Vlhká rašelinapevný0,6 – 0,8600 – 8000,6 – 0,8

Objemová hmotnosť rašeliny závisí aj od stupňa rozkladu a príslušnosti ku skupine, preto pri rovnakej vlhkosti do 85% sú slatinné rašeliny ťažšie ako rašeliny nízko položené, ak je však vlhkosť viac ako 85 %, hmotnosť nízko položenej rašeliny bude vyššia.

Zoznam najlepších modelov domácich kotlov na pelety

Napriek veľkej popularite peliet nie je výber zariadení taký široký:

 • Valday 22M. Rusko. Jedná sa o jednookruhový kotol na pelety. 22 kW je maximum, 4 kW je minimum. Zariadenie pracuje na peletách vyrobených z rašeliny, dreva a môže byť vykurované drevom. Vlhkosť surovín je až 35%. Pri pokladaní palivového dreva sa inštalujú ďalšie rošty. Obsah popola 90%, vstavaná jednotka diaľkového ovládania prístupu, ochrana proti prehriatiu. Zaťaženie zásobníka do 160 kg. Spotreba 6,3 kg / h. Výmenník tepla je oceľový; jednotka pracuje na jedno zaťaženie až 26 hodín. Cena od 1960 $ (13800 rubľov).
 • Kupper PRO. Teplodar. Jednotka s jedným okruhom a automatickým horákom. Výkon 4-22 kW. Vykurovanie pilinami je prijateľné, vhodné pre domy s rozlohou 20 m2 a viac. Je tu možnosť prekonfigurovania na prívod plynu, v základnej konfigurácii je vykurovacie teleso 6 kW. Univerzálne zariadenie funguje aj na elektrinu – to je vhodné pre mimosezónne obdobia. Automatický ovládací panel minimalizuje zapojenie používateľa. Pri prvom spustení je potrebné nastaviť prevádzkové režimy, potom si zariadenie udržiava zadané parametre. Bunker s objemom 120 kg, spotreba do 9 kg/h, doba prevádzky na jedno zaťaženie až 14 hodín. Účinnosť 95%. Cena od 1 330 dolárov (94 000 rubľov).
 • Stropuva P20. Litovský výrobca ponúka agregáty na pelety bez šneku na podávanie surovín a systém samovznietenia. Ak chcete spustiť zariadenie, musíte zapnúť plynový horák, nosič energie sa usadí do komory pod vplyvom gravitácie. Výkon je 20 kW, pravidelnosť odstraňovania popola je 1x za 4-5 týždňov. Účinnosť až 90%, oceľový výmenník tepla, cena od 2 200 dolárov (160 000 rubľov). Zariadenie má zabudované 4 teplotné senzory – to vám umožňuje doladiť režimy a ovládať chod horáka. K dispozícii je nútený ventilátor – je vhodnejšie zmeniť intenzitu ohrevu chladiacej kvapaliny. Výhodou je relatívne malý objem priestoru zásobníka (90 kg) a nízka spotreba paliva do 4 kg/h. Na jedno zaťaženie prístroj pracuje až 23 hodín.

V predaji je široká škála kórejských tovární a bieloruských výrobcov. Ceny sa líšia v závislosti od automatického plnenia a typu zariadenia – všetko závisí od možností a potrieb používateľa.

Ako správne vykurovať kotol drevenými briketami

Ekonomická efektívnosť drevených brikiet je dodržaná len vtedy, ak je kotol správne zaťažený a vykurovaný. Existujú jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu predĺžiť prevádzkový čas z jednej záložky a množstvo akumulovaného tepla vo vykurovacom systéme:

 • Spočiatku sa zapáli malé množstvo dreva alebo pilín.
 • Po vyhorení sa brikety vložia do ohniska.
 • V prípade potreby rýchleho vykúrenia miestnosti sa lisované dosky ukladajú tak, aby medzi nimi bola dostatočná medzera. Brikety budú horieť rýchlejšie, ale budú vydávať viac tepla. Pre dlhodobé horenie sa platne ukladajú s minimálnou medzerou medzi nimi. Toto usporiadanie je jednou z vlastností spaľovania drevených brikiet v pyrolýznych kotloch. Aby sa zabránilo vzniku otvoreného plameňa, je potrebné položiť dosky s minimálnou medzerou medzi nimi.

Lisované palivo obsahuje minimálne množstvo síry, nehorľavý zvyšok, preto nemá negatívny vplyv na ľudské zdravie. Ak je všetko vykonané správne, tyče horia rovnomerným plameňom bez iskier, praskania atď.

Môžu byť brikety použité pre kotol na spaľovanie dreva

Palivové brikety horia a uvoľňujú malé množstvo síry a sadzí. Na rozdiel od palivového dreva sa počas celej doby spaľovania udržiava rovnaká teplota, čo má priaznivý vplyv na stav výmenníka tepla.

Brikety sú vhodné pre tieto typy kotlov:

 1. Klasické jednotky.
 2. Modely pyrolýzy.
 3. Kotly s automatickým prívodom paliva za predpokladu, že sa použije “práčka”.

Takmer všetky zariadenia na tuhé palivá sú schopné prevádzky s použitím drevených brikiet. Optimálne je použiť tie modely, ktorých technická dokumentácia jasne uvádza možnosť použitia lisovaného paliva.

Hodnotenie najlepších kotlov na pelety pre domácnosť

Pri pohľade na možnosti kotlov by ste mali venovať pozornosť zariadeniu, ktoré sa už osvedčilo z najlepšej strany:

 • Stropuva P20. Litva. Neexistuje šnek na podávanie paliva, surovina sa do komory privádza samospádom. Neexistuje žiadny systém automatického zapaľovania, musíte zapnúť plynový horák. Inštalované 4 teplotné senzory pre jemné doladenie, ovládanie horáka. Vzduch je vháňaný ventilátorom, vďaka ktorému je možné meniť výkon zariadenia. Spotreba paliva 4 kg / h, objem zásobníka 90 kg. Nepretržitosť práce pri maximálnom výkone 22,5 hodiny. S výkonom 20 kW kotol vykúri až 200 m2. Odstraňovanie popola raz za mesiac, účinnosť 90%, oceľový výmenník tepla, 1 okruh, cena 2 200 dolárov (158 000 rubľov).
 • Kupper PRO. Rusko. Teplodar. Jednookruhový kotol s automatickým horákom na pelety má veľký výkonový rozsah 4-22 kW, vhodný na vykurovanie rodinných domov od 20 m2. Jednotku je možné prekonfigurovať na plyn. Základná výbava je doplnená o 6 kW vykurovacie teleso, preto môže univerzálny kotol pracovať aj na elektrinu. Je tam ovládací panel, automatika riadi chod od spustenia, stačí si nastaviť režim prevádzky. Objem bunkra je 120 kg, spotreba 9 kg / h, pri vysokom výkone kotol pracuje až 13,3 hodiny na jedno zaťaženie bunkra. Účinnosť 95%, výmenník z ocele, kúrenie pilinami, drevo možné. Cena je 1320 dolárov (92 400 rubľov).
 • Valday 22M2. Rusko. Obshchemash. Jednookruhový kotol s maximálnym výkonom 22 kW, minimálne 4 kW. Môže sa vykurovať drevenými peletami, plevami, rašelinou, drevom s vlhkosťou do 35 %. Ak kúrite drevom, budete potrebovať ďalšie rošty. Účinnosť pri použití peliet s nízkym obsahom popola 90%, na dreve nie viac ako 75%. K dispozícii je riadiaca jednotka so vzdialeným prístupom. Kotol je vybavený ochranou proti prehriatiu. Objem zásobníka je 160 kg, pri maximálnom výkone a plnom zaťažení dokáže zariadenie pracovať až 25,4 hodiny. Spotreba paliva 6,3 kg / h. Výmenník tepla je vyrobený z ocele, cena je 1960 $ (137 000 rubľov).

Okrem uvedených modelov existujú dobré možnosti pre vybavenie od bieloruských a kórejských výrobcov. Výber závisí od možností a požiadaviek kupujúceho.

Rašelinové brikety sú biopalivo

Výrobcovia rašelinových brikiet tvrdia, že ide o biologicky bezpečné palivo, čo je pre mnohých kupujúcich jednou z hlavných výhod.
Toto tvrdenie je založené na skutočnosti, že takéto výrobky sa vyrábajú na moderných zariadeniach, a preto sa používajú najnovšie technológie. Samotný technologický proces spočíva v tom, že pri prevádzke lisu pod vysokým tlakom dochádza k vytláčaniu vlhkosti z obrobkov. Okrem toho sa rašelina predbežne suší. V dôsledku toho sú kupujúcim ponúkané svetlé pruhy, ktoré vyzerajú ako veľké tmavé tablety. Pri výrobe sa teda nepoužívajú ďalšie chemikálie ani iné látky, ktoré by mohli pokaziť rašelinu a jej prirodzené ekologické vlastnosti.

Výhody kotlov na tuhé palivá s vodným okruhom

Chladiaca kvapalina sa ohrieva iba vtedy, keď horí palivo. Pyrolýzne kotly patria k systémom dlhodobého spaľovania. Úspory priamo závisia od kvality zariadenia a schopnosti regulovať teplotu vody.

 • Ekologické kotly s minimálnymi nárokmi na obsluhu.
 • Účinnosť spaľovania. 90% umiestnenia palivovej nádrže.
 • Jednoduchá údržba a čistenie aj počas prevádzky.
 • Pohodlná práca bez častého pripínania.

Typickým príkladom je oceľový výmenný kotolový systém. Ide o väčšinu kotlov na tuhé palivá, ako aj niektoré plynové kotly. Tieto kotly vyžadujú udržiavanie teploty výmenníka tepla, ktorý zabezpečuje teplotu vratnej kotlovej vody. Pri prevádzke kotla pri nižších teplotách sa znižuje životnosť spalín z kotla.
Konštrukčné vlastnosti vodného okruhu zaisťujú maximálny prenos tepla počas prevádzky zariadenia. Kotly na tuhé palivá na dlhé spaľovanie, ktorých recenzie nájdete na internete, majú tieto výhody:

Reklamy

Tento jav sa často označuje ako nízkoteplotná korózia. V prípade kotlov na tuhé palivá sa zvyšuje produkcia dechtu a úplné vyprázdnenie kotla, čo znižuje účinnosť kotla. Pyrolýzne kotly nepyrolizujú optimálne. To vedie k ďalšiemu znižovaniu. Používatelia zvyčajne vedia, že kotol sa „neopeká“ správne. Algoritmus regulátora zabezpečuje vyčistenie výstupu kotla tak, aby teplota klesla pod alarmovú hranicu, ale zároveň nespôsobilo prerazenie kotla studenou vodou.

Náhle zmeny teploty kotla poškodia konštrukciu kotla a kotol bude pracovať na plný výkon, keď je potrebný nízky výkon kotla. Na splnenie týchto požiadaviek sa bežne používa nasledujúci systém. Teplota vykurovacej vody sa vypočítava podľa správania sa izbového termostatu a oboznámenie sa s vykurovacím systémom, na ktorý je aplikovaný algoritmus regulátora, trvá niekoľko hodín. Kotly na tuhé palivá poskytujú najlepšiu hospodárnosť pri menovitom výkone.

 • Vysoká spoľahlivosť.
 • Šetrnosť k životnému prostrediu.
 • Ziskovosť.
 • Trvanie prevádzky.
 • Atraktívny dizajn.
 • Jednoduchá údržba.

Odpad vznikajúci pri prevádzke zariadenia je výborným hnojivom pre prímestskú oblasť. V prípade potreby je možné kotol prerobiť na plyn alebo naftu. Vykurovací systém na tuhé palivo s vodným okruhom zabezpečuje rovnomerné rozloženie tepla po celom dome.

„Vodný plášť“, ktorým sú vybavené niektoré kotly, je efektívnejší z hľadiska prenosu tepla. Jedná sa o komplexný typ vodného kotla, v ktorom sú všetky steny dvojité. Vo vytvorenom priestore (3-5 cm) cirkuluje chladiaca kvapalina, ktorá umožňuje jej veľmi rýchle zahriatie.

Vodný okruh vyrobený z oceľových rúrok s priemerom 5-6 cm sa nepovažuje za menej účinný ako predchádzajúca verzia. V hornej časti a pozdĺž stien ohniska prechádza rúrkový profil ohnutý špirálou, v ktorej pomaly cirkuluje voda a vyhrieva priestor. Výhodou takýchto modelov je, že sa oveľa ľahšie opravujú.

Výhody vykurovania rašelinovými briketami

Ako si všimli kupujúci, ktorí už toto palivo používali na vykurovanie svojich domovov, pri správnom prívode vzduchu takéto brikety udržia teplo asi desať hodín. To je veľmi výhodné, pretože v noci nebude potrebné hádzať ďalšie suroviny. Odhaduje sa, že jedna tona rašelinových brikiet vydá rovnaké množstvo tepla ako štyri kubické metre kvalitného dreva.

Môžete tiež zdôrazniť množstvo ďalších výhod, ktoré vykazujú dobrý výkon, a tým dávajú tomuto typu paliva dobyť nové predajné trhy.

 • Rašelinové brikety možno použiť na ohrev všetkých typov zariadení pecí.
 • Z rašelinovej brikety zostane po spálení len jedno percento popola z celkovej hmoty suroviny.
 • Pri kúrení sa uvoľňuje málo sadzí a dymu, takže komín nie je náchylný na zanášanie.
 • Prenos tepla pri zahrievaní vychádza od 5500 do 5700 kcal / kg.
 • Priaznivá cena.
 • Toto palivo sa ľahko prepravuje.
 • Rašelinové bloky nestrácajú svoje horľavé vlastnosti niekoľko rokov.
 • Prírodný produkt s minimom nečistôt.

Záhradkári a záhradkári našli ďalšie využitie odpadu, ktorý zostáva po spaľovaní rašelinových brikiet. Ukázalo sa, že popol, ktorý zostal pri zahrievaní, je dobrým fosforečným a vápenným hnojivom.

Umiestnenie kotolní na tuhé palivá

Kotolne na tuhé palivá je vhodné inštalovať na ložiská uhlia alebo rašeliny, ako aj na území rôznych drevospracujúcich podnikov. V tomto prípade budú výrobné odpady pôsobiť ako palivo pre zariadenie. Používanie zariadení na tuhé palivá bude relevantné aj na tých územiach, kde nie sú elektrické vedenia a plynovody.
Režim dodávky paliva môže byť automatický alebo manuálny.

Je dôležité poznamenať, že automatizovaná dodávka paliva pre nízkoenergetické blokové kotolne na tuhé palivá sa neodporúča, pretože automatizačné zariadenia nie sú lacné a ich náklady sa v krátkom čase nevyplatia. V takýchto kotolniach sa má dodávka paliva a čistenie pecí vykonávať ručne, preto nebude možné procesy úplne automatizovať. Pre jeho plnohodnotnú prácu je potrebná stála prítomnosť obslužného personálu. Je potrebné včas dodať palivo do skladovacích priestorov, ktoré zaberajú pomerne veľké plochy.

Klasifikácia

Rašeliny sú rozdelené podľa zloženia fytomasy (stromy, trávy, machy), trofiky (množstvo živín obsiahnutých v rastlinách) do troch kategórií:

 • Vrchná (alebo vysoká) rašelina. Má vysokú kyslosť a nízky stupeň rozkladu. Líši sa vlhkosťou až do 1200%, vyznačuje sa vysokým obsahom popola a výhrevnosťou.
 • Konská svetlá (alebo prechodná) rašelina. Vzťahuje sa na hornú vrstvu ložiska, stupeň rozkladu rastlinných zvyškov je asi 15%. Hmotnosť rašeliny 1 m3 v takejto vrstve je pomerne malá a predstavuje 150 – 250 kg. V prirodzenom stave má veľkú schopnosť absorpcie plynu a vody (1 kg takejto rašeliny dokáže absorbovať až 10 litrov vody).
 • Nízko položená rašelina (alebo dno). Tento typ zahŕňa staroveké ložiská, staré až 30 tisíc rokov. Látka s jemnou, ľahkou a vlhkou štruktúrou. Stupeň rozkladu rastlinných zvyškov je viac ako 15%, má vysoký obsah humusu, ide o „zrelú“ rašelinu. Hmotnosť kubického metra je 350 kg / m3. Médium je mierne kyslé, s vysokým obsahom dusíka, fosforu, draslíka a iných organických látok užitočných pre záhradné rastliny.
 • Vláknitá rašelina je špeciálny druh rašeliny obsahujúci rastliny s výraznou vláknitou štruktúrou. Takáto rašelina sa nepreosieva a formuje ako iné druhy na ďalšie použitie, ale iba drví na malé hrudky.

Najlepšie kotly na pelety pre domácnosť

Najpopulárnejšie sú tieto modely kotlov na pelety:

 1. Jednotky Kiturami sa vyrábajú v Južnej Kórei. Pozitívne vlastnosti tohto zariadenia sa nazývajú vysoká účinnosť, dosahujúca 94 %, upravená násypka a elektronické ovládanie horáka. Ohrievač je chránený proti prehriatiu a je ohňovzdorný. Sada obsahuje diaľkové ovládanie. Na dvojokruhový kotol je poskytovaná záruka 2 roky. Technické údaje:
  • hmotnosť – 310 kg;
  • výkon – 24 kW;
  • objem zásobníka – 160 kg;
  • spotreba paliva – 5,5 kg za hodinu;
  • maximálna vykurovaná plocha – 300 m²;
  • cena – 3230 dolárov (210 tisíc rubľov).
 2. České ohrievače peliet OPOP BIOPEL sú vyrobené zo žiaruvzdornej ocele. Spotrebič je vhodný na domáce použitie alebo priemyselné vykurovanie. Vertikálne výmenníky tepla zvyšujú účinnosť až o 92 %. Je tu možnosť diaľkového ovládania prevádzky zariadenia. Zariadenie má systém na odstraňovanie popola a samočistenie horáka a výmenníka tepla. Výkon ohrievača je v rozmedzí 10-200 kW.
 3. Kotly Zota domácej výroby sú k dispozícii s rôznymi kapacitami. Najpopulárnejšia jednotka má automatické zapaľovanie peliet. Zariadenie je dodávané so snímačmi teploty pre vnútornú a vonkajšiu inštaláciu. Je tu možnosť diaľkového nastavenia chodu zariadenia. Model Zota Pellet 15A je kombinovaná jednotka, ktorá môže fungovať aj na iné druhy paliva. Technické údaje:
  • hmotnosť – 318 kg;
  • výkon – 15 kW;
  • objem palivovej nádrže – 293 litrov;
  • spotreba paliva – 3-4 kg za hodinu;
  • vyhrievaná plocha – 150 štvorcov.
 4. Ruský závod Teplodar vyrába rôzne typy kotlov. Najprijateľnejšia cena za peletové jednotky Kupper. Napriek tomu má ohrievač automatické zapaľovanie a automatické podávanie peliet. Tieto zariadenia majú zabudované vykurovacie teleso, ktoré môže pracovať spolu s horákom alebo oddelene od neho.

Ohrievače Svetlobor sú obľúbené aj medzi domácimi spotrebiteľmi. Výkon agregátov sa pohybuje v rozmedzí 16-170 kW. Podľa stupňa automatizácie nie je zariadenie nižšie ako jeho zahraničné náprotivky. Má funkciu samočistenia, samovznietenia a automatického prívodu paliva do priestoru. Na ovládanie zariadenia je nainštalovaný ovládač s dotykovou obrazovkou. Základná konfigurácia obsahuje riadiaci systém kompenzovaný počasím.

Brezové palivové brikety typu “RUF”

Bez kôry a iných prísad. 100% ekologické drevo (jemný brezový prach + odpad z výroby preglejky).

V závislosti od dodanej šarže nemusí byť na briketách nápis RUF.

Možnosti:
Veľkosť brikety (ŠxHxV), mm:150x100x60 (v tvare tehly)
Veľkosť palety (ŠxHxV), mm:800 x 1 200 x 1 360 (96 balení)
Zloženie:brezový prach + dyha
Farba:biely
Kalorická hodnota:n / a
Vlhkosť:až 8-10%
Hustota:830 kg / m3
Obsah popola:až 0,7 %
Balenie:polyetylén
Hmotnosť 1 balenia:10 kg (+/- 5 %). v 1 tone – 100 balení
Zabalené:12 brikiet

Vhodné pre všetky typy sporákov, ideálne pre kotly na tuhé palivá, na vykurovanie domácností, do kúpeľov a sáun.

Výroba kotlových peliet

Nezamieňajte pelety a brikety do kotla. Prvé sú malé valcovité granuly, zatiaľ čo druhé sú väčšie a vyrábajú sa vo forme tehál.

Priemyselné pelety sa vyrábajú z nasledujúcich surovín:

 • slama zo spracovania obilia;
 • drevný odpad (drevná štiepka, piliny);
 • šupka pohánky, slnečnice.

Postupnosť výroby peliet je nasledovná:

 1. Najprv sa surovina rozdrví a pomelie v priemyselných drvičoch.
 2. Zmes sa suší na obsah vlhkosti nie viac ako 10 %. Všetky sušičky fungujú na princípe uvoľňovania tepelnej energie.
 3. Aby sa granule lepšie tvorili, sú ošetrené parou. Okrem toho sa obsah vlhkosti v surovinách mierne zvyšuje.
 4. Potom sa pripravená surovina lisuje na špeciálnom lise do granúl. Pelety sa formujú pod tlakom 300 barov. Obvykle sa používa valcový lis.
 5. Hotový výrobok sa nechá vychladnúť a zabalí sa.

Výber kotla na drevené brikety

Výber dlho horiaceho kotla na lisované drevené brikety môže byť náročný vzhľadom na veľký rozsah ponúkaných produktov. Domáci trh ponúka modely vyrobené v Rusku, európskych krajinách a susedných krajinách.

Na uľahčenie výberu zariadenia je možné všetky ponúkané kotly na spaľovanie brikiet rozdeliť medzi sebou do niekoľkých kategórií podľa územného princípu – krajiny výroby:

 • Nemecko – Bosch Solid.
 • Česká republika – ATMOS, Dakon (vlastníctvo Bosch), Wattek.
 • Rusko – Nibe Viking, Zharstal Dobrynya, Dragon.
 • Turecko – Radijator.
 • Poľsko – Heiztechnik.
 • Taliansko – Ferroli.

Navrhovaný zoznam obsahuje kotly na spaľovanie brikiet na princípe pyrolýzneho spaľovania. Všetky modely sa tešia stálej obľube, čo jasne dokazujú aj predajné štatistiky.

Riadiace systémy

Systémy na tuhé palivá s vodným okruhom sú vybavené riadiacou a monitorovacou jednotkou, aby bolo možné vo vodnom okruhu. Termostat je najjednoduchšie zariadenie, ktoré možno nájsť na takomto zariadení.

Keď teplota vody dosiahne optimálnu teplotu, dúchadlo sa automaticky uzavrie a vzduch prestane prúdiť do ohniska. Podľa fyzikálnych zákonov sa v tomto momente spaľovanie znižuje. Keď voda vychladne, všetko sa deje v opačnom poradí.

Pokročilejšie kotly na tuhé palivá sú vybavené presnými snímačmi teploty, čerpadlami, ktoré sú potrebné pre nútený prívod vzduchu. Táto ventilácia poskytuje špičkové prúdenie vzduchu, takže palivo je spálené prakticky bez zvyškov. Takéto zariadenie však vyžaduje napájanie.

Obehové čerpadlo zabráni v zime odmrazovaniu kotla na tuhé palivo. To znamená, že ak sa nečerpaný operačný systém nechá niekoľko dní bez dozoru, palivo úplne vyhorí, voda prestane cirkulovať a zamrzne. V takejto situácii potrubia jednoducho prasknú. Ale v prítomnosti obehového čerpadla sa takáto nepríjemnosť nestane. Pomalým pohybom potrubím ani studená voda v zime nezamrzne.

Ceny dlhohoriacich kotlov na tuhé palivá s teplovodným okruhom sú vyššie ako pri klasických sporákoch. Ale tieto náklady sú celkom opodstatnené. Kotlová voda môže byť použitá pre širokú škálu potrieb.

Vlastnosti kotlov na brikety

Brikety sa nakladajú do násypky, odkiaľ sú postupne smerované skrutkou v špeciálnom horáku. Počas prevádzky zariadenia je na horák vháňaný vzduch, čo prispieva k maximálnemu úplnému prenosu tepla. V závislosti od typu horáka je vyžarovaný plameňový alebo objemový kotol na palivové brikety.

Vlastnosti pyrolýznych kotlov

Ako bolo uvedené vyššie, pyrolýzne kotly majú dve spaľovacie komory. V prvom spaľuje priamo palivo a v druhom plyny produkované týmto palivom. Ak do ohniska vložíte surové palivové drevo, čo je v zime celkom možné, začnú vypúšťať paru.

Druhá komora eliminuje negatívny vplyv na proces spaľovania. Vniká do nej horúci plyn a neutralizuje vlhkosť. Na svojej ceste je plyn nasýtený vzduchom, čo prispieva k ďalšiemu spaľovaniu. Na oddelenie komôr bol použitý rošt s palivovým drevom. Pre prevádzku pyrolýzneho systému je potrebné nútené fúkanie, ktoré zabezpečuje odsávač dymu.

Ako funguje pyrolýzny systém:

 1. Palivo sa ukladá na rošt.
 2. Zapáľte kotol.
 3. Zatvorte klapku ohniska.
 4. Spustí sa odsávač dymu.
 5. Spaľovanie vytvára v komore vysokú teplotu, čo vedie k tvorbe prchavých produktov spaľovania vo forme dusíka a vodíka.
 6. Tieto formácie vstupujú do druhej komory a miešajú sa s prúdom vzduchu.
 7. Dochádza k úplnému spáleniu a uvoľnené teplo sa vracia do prvej komory.

Tento proces poskytuje veľmi vysokú teplotu, vďaka ktorej sa odpad zo spáleného dreva rozkladá a palivo sa využíva na maximum. Teplo vznikajúce pri spaľovaní odpadu sa využíva dvakrát.

Okrem mnohých výhod majú pyrolýzne kotly aj nevýhody;

 • Vysoká cena.
 • Závislosť na elektrine.
 • Výkon deklarovaný výrobcom nie vždy zodpovedá realite.
 • Ak používate zariadenie s polovičnou silou, existuje vysoká pravdepodobnosť upchatia plynového potrubia dechtom.

Vysoké náklady na pyrolýzny kotol sa časom vyplácajú vďaka úspore paliva Na prevádzku takmer všetkých modelov pyrolýznych kotlov je potrebná dostupnosť elektrickej energie, čo obmedzuje možnosť inštalácie takéhoto zariadenia vo vidieckom dome, kde nie je elektriny

Výhody používania kotolní na tuhé palivá

Modulárne kotolne na tuhé palivá majú oproti iným typom zariadení množstvo výhod.

 • všeobecná dostupnosť paliva;
 • prijateľné náklady na palivo;
 • jednoduchosť výroby zariadení;
 • nízke prevádzkové a amortizačné náklady;
 • významná automatizácia modulárnej kotolne na tuhé palivá;
 • spoľahlivosť a kontinuita zariadení. Kotolne sú schopné prevádzky v drsných a náročných klimatických podmienkach. Hlavnou požiadavkou je včasná dodávka paliva;
 • rýchle uvedenie do prevádzky blokovej kotolne na tuhé palivo v dôsledku odladenia výroby hlavných jednotiek;
 • vytvorenie projektu v krátkom čase, pretože nie je potrebné jeho schválenie dozornými a regulačnými orgánmi;
 • zabezpečenie autonómnej prevádzky zariadení bez ohľadu na fungovanie hlavných zdrojov energetických zdrojov.

Moderné kotolne nie sú vôbec náročné na údržbu. Môžu byť použité ako dočasný alebo trvalý zdroj tepelnej energie na zabezpečenie obytných, administratívnych a priemyselných stavieb a budov.

Rýchla kalkulácia nákladov

 • poradíme
 • Ponúkneme možnosti
 • Poďme si spočítať náklady

Kotolňa na tuhé palivo

Kotolňa na tuhé palivo je dobrou voľbou pre malý súkromný dom alebo záhradný domček v SNT, nezaberá veľa miesta, má možnosť vypnúť počas neprítomnosti majiteľa.

Voľba v prospech kotolne na tuhé palivo sa najčastejšie robí pri nedostatku plynu, nedostatočnej dodávke elektriny alebo z ekologických dôvodov (pri skladovaní a spaľovaní naftového motora môže dochádzať k nepríjemnému zápachu).

Základná zostava zariadenia kotolne na tuhé palivo

Na montáž kotolne na tuhé palivo je potrebné zakúpiť kotol, komín, radiátory, chladiacu kvapalinu, potrubia a obehové čerpadlo.

Výber kotla

Kotly na tuhé palivá sa líšia

 1. Typ použitého paliva:
  • Konvenčné, pracujúce s drevom, rašelinou, uhlím a vyžadujú nakladanie paliva každé 2-4 hodiny
  • Dlhohoriace kotly s naložením materiálu až 1 krát za deň
 1. Materiál, z ktorého sú vyrobené
  • liatina;
  • vyrobené zo žiaruvzdornej ocele
 1. Prítomnosť elektrického vykurovacieho telesa

So zabudovanými elektrickými vykurovacími telesami sa najčastejšie používajú v kotloch vyrobených zo žiaruvzdornej ocele

 1. Dostupnosť vymeniteľných horákov

Vymeniteľné horáky poskytujú možnosť pracovať na rôznych druhoch paliva

Voliteľná výbava

Ak je potrebná súčasná inštalácia teplej vody z kotla na tuhé palivo, inštaluje sa nepriamy vykurovací kotol.

Kolektor zakúpený pre použitie vo vykurovacom systéme 2-3-poschodovej budovy na nastavenie optimálnej teploty na každom poschodí alebo samostatne v každej miestnosti.

Pre systém s horným plnením, ktorý súčasne nepoužíva obehové čerpadlo, nie je potrebný zdroj neprerušiteľného napájania. Ak je vo vykurovacom systéme použité obehové čerpadlo, potom je potrebný neprerušiteľný zdroj energie, pretože existuje pravdepodobnosť výpadku prúdu počas prevádzky kotla, čo môže viesť k prehriatiu a prasknutiu vodného plášťa kotla.

V niektorých prípadoch je možné inštalovať do vykurovacieho systému tepelný akumulátor … Ide o sud s objemom do 200 litrov, naplnený chladiacou kvapalinou. Princíp fungovania takéhoto zariadenia je nasledujúci. Kotol na tuhé palivo krátkodobo pracuje pri plnom zaťažení, aby zohrial chladivo v tepelnom akumulátore a odberom tepla z tohto suda sa dom vykuruje, čo umožňuje rozkúrenie kotla raz denne.

Cena kotolne na tuhé palivo

Náklady na namontovanú kotolňu na tuhé palivá sa určujú individuálne a závisia od množstva materiálov a zložitosti práce.

Napríklad:

Rozloha domu je cca 100 m.

Dvojrúrkový vykurovací systém s jedným obehovým čerpadlom

Kotol na tuhé palivá vyrobený zo žiaruvzdornej tkaniny s elektrickým vykurovacím telesom vo vnútri

Rúry vyrobené z polypropylénu

Sekcionálne hliníkové radiátory

Náklady na materiál sú 105 000 rubľov.

Náklady na prácu sú 55 000 rubľov.

Pozor! Náklady na materiál sa môžu líšiť v závislosti od výmenného kurzu v deň nákupu a nákladov na prácu v závislosti od zložitosti vykonania.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *