Menu
GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie priestoru od koronavírusov, hlodavcov, vrátane ich odplašenia

GENERÁTOR OZÓNU pre čistenie pri…

Profesionálny generátor...

Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Laserom proti škorcom! Na Morave c…

 Vinári na Južnej M...

Softvér zadarmo: oprava Windows či prevod textu do hovoreného slova

Softvér zadarmo: oprava Windows č…

Osvedčená sada aplikác...

Masky a respirátory dostupné cez Gearbest, anglický obchod ale doručenie do 7 dní.  Všetko na sklade !

Masky a respirátory dostupné cez …

Situáciu okolo Corona v...

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Ultrazvuková rušička proti neže…

Vedci z University of Chi...

Čo si odniesť z návodu ISIS pre bezpečnú komunikáciu na internete

Čo si odniesť z návodu ISIS pre …

V reakcii na vojnu, ktor...

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo spustiť OS Android na vašom počítači

NÁVOD: Ako jednoducho a rýchlo sp…

Dajme tomu, že potrebuje...

Softvér z druhej ruky možno legálne kúpiť alebo predať, stačí splniť podmienky

Softvér z druhej ruky možno legá…

Za akých okolností je m...

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpo…

Porušuje Rakúsko neutra...

G0blin Jailbreak bude k dispozícii v Beta pre 64-bitové zariadenia

G0blin Jailbreak bude k dispozícii…

Je zrejmé, že Jailbreak...

Prev Next
skafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrorusrslesswsvthtrukurvicyyi

Odpočúvacia technika "pod lupou"

Podmienky šírenia alebo čo všetko ovplyvňuje dosah...

 

Dosah odpočúvacieho prostriedku je závislý na faktoroch, ktoré môžeme ovplyvniť a na faktoroch, ktoré ovplyvniť nemôžeme. Všeobecne platia základné fyzikálne súvislosti:  

Podmienkami šírenia sa tu rozumie aj priama viditeľnosť,
prípadne počet a štruktúra prekážok (budovy z tehiel alebo železobetónu), ktorými musí signál prejsť. V praxi to vypadá tak, že pri pohľade na mapu okolia sledovaného objektu je možné určiť smery, ktorými sa bude signál šíriť efektívnejšie. Pri uvážení profilu okolného terénu danej lokality je možné dopredu určiť vhodné smery a miesta, kde bude prijímaný signál i pri väčšej vzdialenosti (stovky metrov až kilometry) stále veľmi kvalitný.

Pokiaľ je vysielač vo vyšších poschodiach budovy ako je prízemie, tak môže byť dosah aj niekoľkonásobný. Zlepšuje se optická viditeľnosť medzi prijímačom a vysielačom a znižuje sa tým pádom i počet prekážok, ktorými signál prechádza.

Zabudovanie vysielača - kamufláž do predmetu, ovplyvňuje dosah najkritickejšie. Pokiaľ je kamufláž urobená neprofesionálne, tak sa môže dosah znížiť len na 10-20% z celkového možného dosahu. Veľký vplyv má celkové rozmiestnenie vysielača, antény a zdroja (batérií alebo iného zdroja prúdu) vo vnútri predmetu a následného doladenia antény k prostrediu okolo nej. Táto optimalizácia je veľmi náročná na vybavenie aj skúsenosti a dokáže ju urobiť väčšinou len skutočný profesionál.

Celkový dosah je veľmi závislý na kvalite a možnostiach techniky na prijímacej strane. Pokiaľ použijeme na prijímacej strane kvalitný odolný prijímač s nízkym šumovým číslom, ziskovú externú anténu (buď s magnetickou úchytkou na automobile, alebo smerovú anténu), predzosilňovač, ktorý pokryje straty v koaxe medzi ANT a prijímačom, prípadne filter (na potlačenie nežiadúcich vysielačov v danej lokalite), tak je možné dosah dvoj aj niekoľkonásobne predĺžiť.

Usadenie/umiestnenie kamufláže v priestore - odpočúvací prostriedok prilepený na kovový podklad veľmi nevysiela. Je nezmysel chcieť po odpočúvacom zariadení uloženom v kovovej skrini, aby mal dosah rovnaký ako pri uložení napr. v drevenej skrini...

Čím je vyšší kmitočet vysielača, tým je kratší jeho dosah - so zmenou frekvencie sa mení vlnová dĺžka a tým pádom aj útlm pri prechode priestorom/atmosférou. Je nutné zvoliť určitý kompromis vzhľadom k ďalšiemu bodu venujúcemu sa rušeniu. Odpoveďou je frekvenčné pásmo UHF..

So zvyšujúcim sa kmitočtom vysielača klesá vplyv priemyslového a atmosferického rušenia - atmosferické rušenie sa prejevuje predovšetkým na KV (frekvencie do 30MHz) a to v podobe príjmu rôzných signálov z rôznych smerov a rôznymi odrazmi od vrstiev atmosféry. Priemyslové rušenie je rušenie spôsobené napr. spínanými zdrojmi, počítačmi, monitormi, spotrebnou elektronikou, záložnými zdrojmi, priemyslovými strojmi...

Pri zmene vysielacieho výkonu 4x sa zmení dosah 2x a to ako pri zvýšení, tak aj pri znížení výkonu. Je ale dôležité si uvedomiť, že sa jedná o POMEROVÝ VZŤAH - takže pokiaľ niekde počujem signál už trochu zašumene, tak po 4-násobnom zvýšení výkonu ho budem počuť v tom samom mieste už podstatne čistejšie.

Čím je prenosový kanál širší, tým je nižšia citlivosť prijímača a tým pádom aj nižší dosah - toto je fyzikálna zákonitosť, ktorú v žiadnom prípade nerieši použitie predzosilňovača. Typ modulácie, respektíve šírka zabraného kanálu (napr. WFM, NFM), ovplyvňuje dosah veľmi podstatným spôsobom. Toto sa týka aj digitálnych modulácií, ale tam je situácia ďaleko zložitejšia, pretože záleží na veľa iných faktoroch.

Príliš úzky prenosový kanál obmedzuje kvalitu audio signálu - veľmi úzke FM modulácie obmedzujú hornú časť rečového spektra (sykavky), ktoré sú veľmi dôležité pre kvalitné priestorové odpočúvanie. To sa netýka len lacnejších prehľadových prijímačov - problém spôsobuje aj nevhodná koncepcia obvodov demodulátorov a následných obvodov.

Technologické prevedenie odpočúvacích prostriedkov

"Čo iní popisujú ako niečo extra, my považujeme za úplne samozrejmé."

Pozlátenie a iné chemické úpravy, používané vo výrobnom procese, slúžia predovšetkým k zaisteniu dlhodobej spoľahlivosti a tiež uľahčujú osadzovanie a kompletáciu. Informácie o pozitívnom vplyve pozlátených plošných spojov a cievok k dosiahnutiu najlepších vysokofrekvenčných parametrov sú úplne zavádzajúce. Tento vplyv je na frekvenciách do 3GHz pri tak krátkych vzdialenostiach súčiastok prakticky aj teoreticky nemerateľný. Skutočný odborník hovorí skôr o výrobných fluktuáciách spôsobených toleranciami použitých súčiastok a o vplyve dielektrika plošného spoja, ktorý sa ale rovnako prejavuje predovšetkým u vyšších výkonov a na frekvenciách nad 1GHz.

Odpočúvacia technika "pod lupou"

Nižšie nájdete podrobnejšie informácie týkajúce sa danej problematiky, všetko je písané s ohľadom na zrozumiteľnosť bežnej laickej verejnosti.

Naposledy zmenenésobota, 06 august 2016 01:41
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore