Menu
Zoznámte sa s robocrow: Stroje, ktoré vystreľujú laserové lúče s dlhým dosahom na vydesenie vtákov, nahrádzajú strašiaky

Zoznámte sa s robocrow: Stroje, kto…

Lasery sa náhodne pre...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (prax)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Praktická demonštrácia ...

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľahko a rýchlo (teória)

Prelomenie WPA / WPA2-PSK cez WPS ľ…

Dostatočne zabezpečená ...

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek. Novú chybu našli u Volkswagenu či Škody

Milióny áut môže odomknúť ktokoľvek…

Elektronika v autách tr...

Vinár menia zbrane v boji so škorcov. Namiesto poplašných diel, používajú plašiče od Slovenského výrobcu.

Vinár menia zbrane v boji so škorco…

Vinári versus škorce. Prá...

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 100 miliónov Volkswagenov s jednoduchým bezdrôtovým hackom

Zlodeji automobilov môžu odomknúť 1…

STRUČNEAsi 100 miliónov a...

Zlodeji používajú špeciálne čítačku na krádeže áut. BMW bolo za dve minúty preč. Keyless ? KEYLESS-GO

Zlodeji používajú špeciálne čítačku…

Zlodeji používajú špeciál...

LTE sieť pre Internet v lietadlách už funguje. Stanice sú aj v Česku a Slovensku

LTE sieť pre Internet v lietadlách …

LTE sieť pre Internet v l...

Ako nainštalovať Linux po boku Windows (návod)

Ako nainštalovať Linux po boku Wind…

 Po zapnutí počítača si j...

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe v roku 2018 Rocket Lab vypustili na orbitu The Humanity Star

Najjasnejší objekt na nočnej oblohe…

Rocket Lab vypustili na o...

Prev Next
Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Ako skoncovať so slimákmi na záhrade ! Použite rušičku ? Či elektrinu ?

Rady a tipy: Ako skoncovať so slimákmi na záhrade! Použite rušičku ? Či elektrinu ? 
Slizké, nepekné zvieratko, ktoré ničia s láskou vypestovaný šalát? Áno, reč je o invázii slimákov. Zbaviť sa ich nie je práve jednoduché, vyskúšajte naše rady a tipy. Úspechom v tomto nerovnom boji je, keď sa vám ich počet podarí znížiť aspoň na polovicu.

Slimáci sa objavujú na jar a ich nechcená okupácie trvá niekedy až do októbra. Najlepšie je bojovať proti nim od mája do júla, pretože v auguste sa vydávajú klásť nová vajíčka (jeden exemplár zvládne až 400 nových potomkov). Milujú vlhkosť a tienisté prostredie, aktívne sú hlavne v noci, keď sa púšťa do našich záhonov.

Prirodzený nepriateľ
Dokonca aj tak podivné a klzké stvorenie, ako je slimák, sa má čoho obávať. Medzi ozajstného milovníka týchto nenásytných návštevníkov patrí podivuhodná kačica, ktorá sa nazýva indický bežec.
Slimáci sú pre ňu pochúťkou a nie je lenivá je hľadať celý deň. Ak chcete počty slizniakov zredukovať, mali by ste si predchádzať aj ježkov, ropuchy, slepúchy a rejska.

 Chce to pevné nervy

Medzi najosvedčenejší metódy patrí klasické zbieranie. Vyrážajte na ne večer a skoro ráno, kedy sú najaktívnejšie. Vraciate Ak je do prírody (alebo je hádžete cez plot k susedom?), Pretože im nechcete ublížiť, máme pre vás zlú správu, za chvíľku ich máte späť. A teraz k tým menej šetrnejším metódam. Mnoho z nás je hromadne posolí, ale pripravíte im tak veľmi pomalú smrť. Odborníci odporúčajú rýchlejší spôsob, zaliať je v vedre horúcou vodou, rýchlo sa rozloží a môžete ich vyliať na kompost.

http://www.plasice.sk/Ak nemáte chuť behať po záhrade, uľahčite si zber nalákáním na pokazené ovocie alebo na granule pre mačky či psy.
Väčší efekt docielite, keď potravu priklopíte vlhkým doskou, radi sa schovajú tam, kde je vlhko a teplo.

Medzi najpoužívanejšie pasce patrí zapustená nádoba, kedy lákadlom je pivo. Okraja nechajte 1 cm prečnievať, aby ste zamedzili odchytu iných živočíchov. Pasce je nutné denne kontrolovať, s usmrtením si nerobte starosti, utopí sa. Pamätajte na "Dlháň" a nechajte hladinu piva dostatočne hlboko, niektorí sa zvládnu len napiť a v pokoji "odkráčať".

Ďalšou možnosťou je mechanická ochrana záhonov, bariéry sú pre nich ťažko prekonateľné. Vyskúšať môžete:

 

Zapustené plechy s okrajom zahnutým smerom von, vysoké aspoň 15 cm.
Pásy suchého materiálu, ako je slama, piliny, vaječné škrupiny.
Do prvého dažďa vám pomôžu ohrádky z aromatických rastlín, ktoré im nechutia: šalvia, tymián alebo levandule.
Neprekonateľnou prekážkou je aj suchý usadenina, ulitníky ho skonzumujú a otrávi sa.
Na kraja záhonov vysádzajte rastliny, ktoré im nechutia: cesnak, kôpor, pivónie a okrasné trávy.
Zúfalí? Choďte do boja s chémiou

V obchodoch sa predávajú špeciálne granule, ktoré je spoľahlivo otrávi, stačí ich nasypať na miesta, kde sa najčastejšie vyskytujú. Vyskúšajte Vanish Slug pellets, Ferramol alebo Mesurol-Schneckenkorn. Ale opatrne, pri dlhšom používaní sa chémie začne nasávať do pôdy a môže uškodiť rastlinám, zelenine aj iným živočíchom. Pozor na látku methiocarb, ktorá hubí všetky ďalšie živočíchy, dokonca aj domáce zvieratá.

Medzi "šetrnejšie" chemickej ochrany patria tie, ktoré sú na báze metaldehydu, zameriavajú sa priamo na slimáky, ktorí sa po požití dehydrujú. Prednosť dávajte prípravkom na báze zlúčeniny železa a fosforu, mali by byť pre ostatné zvieratá neškodné.

 

Chytrosť sa vypláca

Predsa len by sme nemali prírodu zaťažovať chémiou, stále obľúbenejšie sú zbrane biologické. Medzi prirodzeného parazita ulitníkov možno zaradiť aj hlísty. Majú veľkosť 1 mm, vyhľadávajú slimáky, preniknú do nich dýchacími otvormi. Vnútri vyvrhne symbiotickú baktériu, ktorá sa množia a spolu s nematódami slimáka usmrtia. Ak máte väčšiu záhradu, budete si musieť našetriť väčší obnos, 12 miliónov hlíst sa aplikuje postrekom na prevlhčenou pôdu a vystačí asi na 40 metrov štvorcových. 

Keď všetko zlyhá, vyrobte elektrický ohradník!

Elektrické ohradníky proti slimákom môžu fungovať. Dva uzunké holé drôtiky sú okolo pozemku natiahnuté vedľa seba a napojené v okruhu na plus a mínus devítivoltové batérie. Oddeliť ich môžete drevenými špalíčky na šírku slimákova telíčka. Slimák je prelezie, telom ich spojí a malý výboj ho usmrtí.
Osobná skúsenosť z webu www.plasice.sk , ktorý spolupracuje s našou redakciou, potvrdzuje funkčnosť tohto "zázraku".
Podľa amerického návodu ho za nedôvery susedov inštaloval na vlastnej záhrade.

"Ako som sa dočítal na internete - slimáci v Amerike drôtiky spoja, dostanú zásah, otočí sa a odleží, na tie české to zatiaľ funguje, zostávajú a cez hranicu pozemku už sa nedostanú - tam ani späť.

Každopádne to funguje a susedia uznanlivo pokyvujú hlavami . "

Ako vidno na fotografiách nižšie, ideálny spôsob je pripojením drôtikov na drevené lišty alebo dosky. Nezostáva než dúfať, že nabudúce si slimáci zaskočí na šalát k susedom.

Nech sa pustíte do boja chemickú, biologickú alebo mechanickou cestou, prajeme vám hlavne pevné nervy.

Bojujete so slimákmi? Máte nejaké zaujímavé rady a tipy, ako sa týchto slizkých návštevníkov zbaviť? Podeliť sa o vaše skúsenosti môžete v diskusii pod článkom.


Naposledy zmenenésobota, 06 august 2016 00:56
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore